ÜSKÜP TÜRK RADYOSU
   

Makedonya’nın gözbebeği olan Üsküp, Türk öğrencilerin de dünya genelinde en beğendikleri kentler arasında yer alıyor. Tarihi dokusu, kozmopolit yapısı ve huzurlu atmosferinin yanı sıra Üsküp’ü Makedonya’nın pek çok kentinden çok daha özel kılan bir unsur daha var. O da Türkçe yayınlar yapan Üsküp Radyosu’dur. Üniversite eğitimi almak için Makedonya’ya gelen Türk öğrencilerin boş zamanlarında dinlenirken, ders çalışırken, arkadaşlarıyla zaman geçirirken sürekli açık olan radyo, gençlerin kendi sanatçılarını ve Türkçe şarkılar dinlemeyi özlemelerine fırsat vermiyor. Kendilerini ülkelerinde hisseden öğrenciler Üsküp Radyosu’nun en büyük destekçileri arasında yer alıyor.  
            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi geleceğini yurtdışındaki üniversitelerde eğitim görerek şekillendirmek isteyen öğrencilere kapılarını sonuna kadar açmaktadır. EuroStar sizlere gelecekteki yaşamınız için gereken kaliteli bir eğitim alabilmenizin yollarını çizmektedir. Siz de yolunuzu EuroStar ile aydınlatmak istiyorsanız EuroStar'ın internet sitesindeki telefon numaralarıyla ulaşabilirsiniz.

Makedonya Türkçe radyo yayınlarını yıllardır yapıyor. Çünkü ülkede yaşayan Türklerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Köprülü bölgesine bağlı olan Vranovça bir Türk Köyü idi. 1944 yılında sadece 15 dakika olmak üzere Makedonya’da bu köyden Türkçe radyo yayını yapılıyordu. O yıldan bugüne dek radyolardan Türkçe şarkılar yükselmeye devam ediyor.
Uzun süren savaş yıllarının geride bırakılmasının hemen ardından kurulan ve halkın acılarını bir nebze de olsa unutturmaya çalışan Üsküp Radyosu, önceleri sadece Türkçe olarak haber yayını yapıyordu. Ancak halkın büyük ilgisi nedeniyle kısa süre sonra Türkçe programlar da yayınlamaya başladı. Bu programlar iki farklı kültürün sentezinden doğan muhteşem bir sentezi yansıtıyor. Makedonya Türklerinin kurduğu Kültür ve Sanat içerikli derneklerin yaptıkları müzik programları, Rumeli’ye özgü türküler, minik Makedonyalılara yönelik programlar derken yayın saatlerinin büyük bir bölümünü Türkçe dilinde yapılan yayınlara ayırmaya başladı.

1967 yılında da ilk defa Türkiye’de popüler olan şarkı ve türküleri de dinleyicileri ile buluşturmaya başlayan Üsküp Radyosu, her günkü yayınının yarım saatini sadece bu şarkı ve türkülere ayırmaya başladı. Bu saat dilimi her geçen yıl biraz daha arttı. 1991 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan eden Makedonya’da tüm hayat değişti. Elbette Üsküp Radyosu da bu değişimin dışında kalamadı. Yayın politikasını artık özgür bir ülke olmanın rahatlığı ile baştan aşağıya değiştirdi. Bağımsızlığın ilanından sadece 2 yıl sonra Türkçe Radyo Bölümü olarak ayrı bir birim ve ayrı bir kadro oluşturuldu. Türkçe olarak yapılan yayının saati de 5’e çıkarıldı. O yıllarda vericisinin gücünü de arttırmaya yönelik çalışmalar yapan radyo kısa zamanda komşu ülkelerden dahi dinlenmeye başladı.

Muhteşem eserlerin yer aldığı muazzam bir arşive sahip olan bu radyo ülkede bir öncü konumunda bulunuyor. Çünkü Makedonya’da yaşayan Türklerin radyoya olan ilgisi diğer radyoların da Türkçe yayınına başlamasına neden oldu. Günümüzde Türkçe yayın yapan sadece Üsküp radyosu değil. O’nun başlattığı akımı devam ettiren ve Makedonya Türklerinin yoğun olarak yaşam sürdüğü bölgelerde rahatlıkla dinlenebilen Rumeli FM Gostivar’da, Süper FM ise Üsküp’te 24 saat Türkçe yayın yapıyor. Dinleyici kitlelerinin büyük bir bölümünü de bu ülkede okuyan Türk gençleri oluşturuyor.