ÜSKÜP GEZİLECEK YERLER

Turistler diyarı Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Genel konumundan bahsedecek olursak Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olağanüstü zenginlikleri olan bir şehirdir. Tarihi eserleri bakımından gayet zengin ve Osmanlı döneminden izler taşımaktadır. İlk akla gelen eser ise şüphesiz meşhur taş köprüsüdür. Meşhur taş köprü, Osmanlı döneminden kalmış eser olup tarihi açısından da çok önemli bir yer arz etmektedir.

            Üsküp’ün iklim şartları,  yaşama elverişli bir iklime sahiptir. Nemli ve astropikal iklime sahip olan Üsküp’te yazları sıcak ve nemli, kışları ise soğuk ve yine nemlidir.  Üsküp’ün nem oranı yaklaşık %81 oranında değişmektedir. Nem oranı yüksek olması hasebi ile kışın hava şartları çok sert değildir. Genellikle, Ekim-Aralık ve Nisan-Haziran dönemlerinde yoğun yağışlar görülmektedir.

Üsküp’ün toplam nüfusu 2.000.000’dur. Geçmişte büyük bir bölümünü Hıristiyanlar kaplamaktaydı. Şimdi ise genel olarak nüfusu içerisinde Arnavut, Türk, Makedon köklerini görmeniz mümkündür. Makedonya Üsküp turunda bunları fazlasıyla görebilirsiniz.
 Tarihler ile gömülü olan Üsküp’ün tarihi açıdan önemi büyük olduğu için, tarihi eserlerinden bahsetmeden geçmek doğru değildir. Üsküp’e yolunuz düştüğü zaman, hem tarihi açıdan, hem de arkeolojik durumu bakımından oldukça zengindir. Aslında Üsküp’ün tarihi MÖ 4000 yıla kadar dayanmaktadır. Üsküp denilince akla ilk gelen ilk mimarisi şüphesiz şehirde bulunan olağanüstü kaledir. Bu kale Vardar Nehri’nin kuzey tarafına düşmektedir. Üsküp’ü temsil etmesinden dolayı Üsküp kalesi, arma ve Makedonya’nın bayrağında yer almaktadır. Üsküp kalesi, yaklaşık MS 6. yüzyılda inşa edildiği ve Roma döneminde yapıldığı düşünülmektedir.  Tarihi merak edenler ve inceleyenler için mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Üsküp gezilecek yerler arasında gizli lezzetler de saklıdır. İlk olarak Üsküp Old Bazaar’a bir başka adıyla Türk pazarında meşhur bir köfteci bulunmaktadır. Meşhur köftesinin adı ise Destan’dır.  Türk pazarının sokaklarını gezdiğinizde görebileceğiniz ve gezerken 100 yıllık bir tarihe sahip ve birçok Üsküp vatandaşının uğrak yeri olan bu lezzet kapısı sizlere hizmet vermektedir. Yıllarca hizmet vermiş olan bu işletme içeri girdiğinizde sizi sıcak bir yüz ile karşılamaktadır. Kalabalıktan da anlayacağınız üzere müşteri memnuniyeti hat safhadadır. Köfte siparişinizi verdiğinizde köfteler pişerken öncelikle servise doğranmış soğanlar ve köz ateşinde pişirilmiş biberler gelmektedir. Bunların yanında yoğurt da sipariş vermeniz önerilir.
Üsküp’ün lezzetleri arasına muhakkak ekmekleri damgasını vurmuştur. Lezzet ve hijyen bakımından olağanüstü bir yeri vardır. Yediğiniz zaman damağınızda kalan tadı sizleri kendine bağlayacaktır. Bu kadar lezzet ve hizmetin elbette bir karşılığı vardır. Para birimi olarak TL cinsinden hesaplayacak olursak 1 TL Üsküp’te 24 Makedon Denarı’na eşit gelmektedir. Bu yüzden lezzetler ve hizmetlerden uygun fiyata yararlanabilirsiniz. Hamburgerden birçok lezzete ulaşabileceğiniz bir şehirdir.

Üsküp’te gezdiğiniz sürece birçok ortak kültüre ve ortak tarihe rastlayabilmeniz de bu yüzden oldukça mümkündür. Turistler diyarı Üsküp’ü görmeniz size birçok tecrübe ve kültür katacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca tarihi zenginlikleri yanı sıra Makedonya’nın en büyük şehri Üsküp’te eğitim imkânı da oldukça geniştir.
Yurtdışı eğitiminizi Üsküp’te tamamlayabilir, kariyerinizde hedeflediğiniz başarı merdivenlerini kolaylıkla çıkabilirsiniz. Eğitim konusunda oldukça gelişmiş bir ülke olup sizlerin eğitim konusundaki bütün beklentilerinizi karşılayacak seviyededir. Uzman eğitim üniversiteleri, eğitim akademileri ve birçok eğitim veren kariyerinde en iyi seviyeye ulaşmış, konusunda uzman hocaları ile sizlerin taleplerinizi askıda bırakmayacak bir ülkedir. Sizde, bu tarihi zenginlikleri ve eğitime gönül vermiş şehirde yerinizi almak isterseniz, sizlere kapıları sonuna kadar açıktır.
EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere kaliteli ve prestijli üniversitelerde okuma imkânı tanıyor. Yurtdışı eğitim ile ilgili merak edilen her sorunun cevabını bulabileceğiniz köklü ve itibarlı bir danışmanlık şirketi olan EuroStar ile tanışabilmek için internet sitesindeki telefonları kullanabilirsiniz.