ÜSKÜP GECE HAYATI

ÜSKÜP GECE HAYATI
Makedonya Cumhuriyetinin başkenti olan Üsküp şehri oldukça ihtişamlı bir şehirdir. Osmanlı miraslarının yer aldığı bu şehirde ünlü Vardar nehri gibi pek çok doğa güzellikleri de yer almaktadır. Ülkenin en büyük yüz ölçümüne sahip olmasının yanı sıra en büyük nüfusa da sahiptir. Her türlü güzelliğin bu şehirde yer alması, insanların sıklıkla tercih ettiği yerlerden biri olmasına olanak sağlamıştır. Üsküp’te üniversite okumak isteyen gençlerin burayı tercih etmeleri için bir diğer neden ise muhteşem gece hayatıdır. Bol eğlencenin olduğu gecelerde keyifli zamanlar geçireceksiniz.

Meşhur Vardar nehrinin etrafında kurulmuş olan bar, cafe, restoran, diskolar en iyi hizmeti sunabilmek için yılın neredeyse her ayında sürekli çalışmaktadırlar. Yaz aylarında terasları bulunan bar, restoran, disko, cafeler eğlencelerini açık alanda gerçekleştirmektedirler. Harika ışık süzmeleriyle düzenlenen gece gösterileri oldukça göz kamaştırıcıdır. Alkollü ve alkolsüz seçenekleri bulunan bu mekânlarda yöresel danslar ve halaylarla gösteri düzenleyen dans ekiplerine de sıkça rastlamanız mümkündür.

Akşam belli bir saatten sonra başlayarak sabahlara kadar devam eden Üsküp gece hayatı deli dolu eğlencelere tanıklık etmektedir. Gecelerde eğlenmek için fazlasıyla genç yaşta turist ve yerlisi bulunan bu muhteşem şehir, gündüzleri olduğu gibi geceleri de bir başka güzelliktedir. Hele ki çoğu eğlence merkezlerinin Vardar Nehri eteklerine kurulması bu olayı daha da ihtişamlı hale getirmiştir. Eğlence merkezlerinde sürekli olarak kaliteli müzik çalınmaktadır.

Yerli ve dünya çapındaki ünlü starların şarkılarından oluşturulan eğlence konsepti harikulade dakikaların yaşanmasını sağlamaktadır. Yine yerli ve yurtdışından getirilen özel sanatçılar keyifli anlar geçirmeniz için disko ve barları coşturmaktadır. İçkili mekânlarda özel Üsküp içkilerinin dağıtılması da işin ayrı bir güzelliğidir. Meşhur Üsküp şarabının bu gecelerde müşterilere ikram edilmesi gayet başarılı bir sunumdur.
Disko ve barlarda sadece kültürel danslar değil, dünya ünlü dans çeşitlerini sergileyen birbirinden güzel dansçı kızlar da gecelere renk katmaktadır. Üsküp şehrine üniversite okumak için gelen gençler, boş vakitlerinde hem gece hem de gündüz bolca keyifli zamanlar geçirebileceklerdir. Gündüzleri görülmesi gereken muhteşem tarihi yerleri gezdikten sonra da geceleri eğlence hayatına karışabilirler. Haftanın belli günlerinde ucuz tutulan içki servisleri her kesimden şahısların istediği kadar güzel anlar geçirmesini sağlamaktadır. Sevilen sanatçıların göstermiş olduğu canlı performanslarla, dansçı kızların arasına karışıp çılgınca dans edebilirsiniz.
Yerli yabancı sanatçıların yanı sıra disko ve barların olmazsa olmazı DJ’ler de hem yerli hem de yurtdışından özel olarak getirtiliyorlar. Dünyaca ünlü bir DJ’in sunduğu mükemmel müzik konseptine hayran kalacaksınız. Hem de ünlü sanatçılar ve DJ’lerle tanışma fırsatı elde etmiş olacaksınız. Büyük bir eğlencenin çemberine dâhil olsanız da asla herhangi bir terbiyesizlik veya görgüsüzlükle karşılaşmazsınız.

Dünyanın en barışçıl ülkelerinden biri olan Makedonya Cumhuriyeti’nin incisi olan Üsküp şehrinin halkına özgü sevecenliği ve yabancılara gösterilen saygı oldukça bilinir. Yabancılık çekmeyeceğiniz mekânlarda karşılaşacağınız 10 insandan 8’i mutlaka Türkçe biliyordur. Bu nedenle her türlü ihtiyacınız durumunda asla darda kalmazsınız. Akşam 6’dan sonra Vardar nehri kenarında konumlanmış restoran ve barların ihtişamlı ışıkları yanmaya başlar. Yüksek bir tepeden nehir yatağını izleme fırsatı bulursanız, ışıklandırmaların oluşturduğu inanılmaz ışık desenini görme şansı yakalarsınız. Yavaş yavaş başlayan gece hayatında öncelikle Oro diye tabir edilen yöresel ahengin buluştuğu müzikler duyulur. Bahsi geçen restoran ve barlar yaz aylarında sürekli olarak teraslarda hizmet verdikleri için Oro senfonisini rahatlıkla duyabilirsiniz. İş yerlerinin diğer komşu ülkelere oranla daha erken paydos ettiği Üsküp sokakları sessizliğe bürünür. Ta ki gece hayatı start verene kadar.

Eğlence merkezlerinde çalınan güzelim müzik seslerinin rahatlıkla duyulması yorucu çarşı pazarların kısa sürede yerini sakin sokaklara bırakmasından kaynaklanır. Ünlü Tapani’lerin gecenin sessizliğini bozmak için başlatmış olduğu Oro müziği gerçekten de duyulması gereken bir müzik senfonisidir. Bu senfoniden kısa bir süre sonra artık gece hayatı tam anlamıyla başlıyor. Dans edin, eğlenin, hüzünlenin, alkollü ve alkolsüz içecek ikramlarını tadın. Boş vakitlerinizi değerlendirmek adına inanılmaz bir alternatif olan Üsküp geceleri gerçekten de dolu dolu yaşanmaktadır. Bar, restoran, disko, cafe gibi eğlence merkezlerinin oldukça uygun fiyat tarifeleri sayesinde üniversite okumaya gelmiş öğrenciler bile rahatlıkla bu fırsatları değerlendirebilmektedir. Makedonya Cumhuriyeti, Üsküp şehrinin ucuzluğu ve kalitesi ile bilinmektedir. Pek çok ırkın ve milletin maddi ve manevi sıkıntılar yaşamadan gönüllerince bir hayat yaşadıkları aşikârdır. Üstelik Türkiye’ye neredeyse her gün uçak ve karayolu seferleri düzenlenmektedir.

Tatil amaçlı gelmek istediğiniz zaman 3 aylık bir süreç için vize istemeyen ılımlı bir anlayışa sahiptirler. Vizesiz 3 ay boyunca gönlünüzce gezebileceğiniz Makedonya Cumhuriyetini başkenti Üsküp şehrine Türkiye’den uçak seferleri düzenlemesinde sadece 1 saat uzaklıktadır. Geçirilen 1 saatlik bir yolculuktan hemen sonra şirin havalimanına varmış bulunursunuz. Şehirden 17 km uzaklıkta bulunan havalimanından şehir merkezine varmanız için servis seferleri uygulanmamaktadır fakat henüz orada ucuzluğun hüküm sürdüğünü, şehre varmak için kiralayacağınız taksilerin taksimetre tarifelerinden anlayacaksınız.
Ülkenin bu denli ucuz olması, dışarıdan gelen öğrenciler için büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Üniversite okumak için gelenler, diledikleri gibi bir hayat sürdürebilirler. Çünkü diğer pahalı ülkelerden çok farklı statü onları beklemektedir. Düşünün ki şehir uzun bir taksi turu 20 TL’yi bile geçmemektedir. Bu ucuzluk anlayışı tabi ki lokanta, restoran, alışveriş merkezleri, mağazalar, cafe ve bar gibi ihtiyaç gerektiren mekânlarda da geçerlidir. Hal böyle olunca öğrenciler hem günlük hayatlarını, hem okul anlarını hem de eğlence hayatlarını diledikleri gibi geçirebilmektedirler. Üsküp yaşanılacak bir şehirdir.
Büyük bir titizlikle yurtdışında eğitim danışmanlık hizmetini gerçekleştiren Eurostar öğrenci yerleştirme programları ile Makedonya’da eğitim görmek isteyen birçok öğrenciye ideal çözümler yaratmaktadır. Akademik kariyerinize ulaşmak için zorlu yollardan geçmek istemiyorsanız Eurostar’ı tercih edin. Eğitim hayatınız boyunca sizlere her konuda yardımcı olan Eurostar sadece bir telefon kadar yakınınızdadır. İhtiyaç duyduğunuz her an Eurostar yurtdışı eğitim merkezine başvurabilirsiniz.