ÜSKÜP FATİH SULTAN MEHMET VARDAR KÖPRÜSÜMakedonya tarihi zenginlikleri arasında bağlantı kuran meşhur Üsküp Vardar taş köprü, Vardar Nehri sularına inşa edilmiştir. Osmanlı eseri olup II. Murat zamanında inşasına başlanmış ve Fatih Sultan Mehmet himayesinde inşası tam anlamıyla tamamlanmıştır.  Osmanlı eseri olması hasebiyle Makedonya tarihi açısından önemli bir yere sahiptir ve tarihi simge niteliği taşımaktadır. 6 yıl önce köprünün restorasyon çalışmalarına başlandı. Birçok Arnavut ve Türk nüfusu olmasından dolayı büyük önem arz eden meşhur taş köprünün restorasyon sırasında mihrabı yıkıldı.
Makedonya hükümeti mihrabın tamamlanması için çalışma başlattı. Çalışmalar bittiği halde köprüde yerine konmaması Makedonya Türklerinin tepkisine neden oldu. Bunun üzerine Türkler, Makedonya hükümetinde bir çalışma başlattılar. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteğiyle mihrabı yerine eklendi ve köprünün tekrar senkronize edilmesi sağlandı. Köprü tarih öncesinde birçok tahribatlara maruz kalmıştır. Osmanlı Hükümeti’nin Üsküp topraklarından çekilmesi üzerine yine 1930 yılında yapılan bir onarım çalışmasında kitabesi kayboldu ve tekrar 1970 yılındaki ikinci onarımında ise ikinci kitabesi kayıp olmuştur. Kitabeler, yapılan eserin mührü niteliği taşımasından dolayı bir zamanlar taş köprünün Romalılar tarafından yapıldığı iddia edilmiştir. Ancak Türkler taş köprünün arşiv belgelerine ‘’ Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ‘’ olarak geçtiğini ispat etmiş olup, Osmanlı dönemi padişahı tarafından tamamlanmış olduğunu ve Türkiye’nin destekleriyle onarımının tamamlandığını ispat etmişlerdir. Bu ispat elbette ki Roma eseri olduğunu iddia eden Makedonlar’ın düşüncesini de aydınlığa kavuşturmuştur.
Köprüye II. Dünya Savaşı sırasında patlayıcı yerleştirildiği ve Üsküp’ün kurtulması sonucu patlayıcıların tekrar söküldüğü söylenmektedir. Bu yıllarda köprünün eserlerinde ciddi kayıplar meydana gelmiş ve tarihi değeri riske düşmüştür.

Üsküp Vardar taş köprüsü diğer adıyla Üsküp Fatih Sultan Mehmet Vardar köprüsü, katı taştan oluşan bloklardan ve 12 adet yarım yay kemere bağlanan sabit, katı sütunlardan inşa edilmiştir. Taş köprü, 214 metre uzunluğunda olup 6 metre genişliğe sahiptir. Köprünün adı Alaca Cami vakıfnamesinde geçmektedir. 1689 yılında Kumanova dükü Karpoş adlı bir şahsın asıldığı da söylenmektedir. Dolayısıyla birçok tarihin gerçekleşmesinde büyük rol oynamıştır.
Osmanlı’nın yüzyıllardır süregelen bir hükümet olması ile beraber milyonlarca eseri, tarihler boyunca dillere destan yönetim biçimi ve tarihi önemi açısından günümüzde hala dile getirilen bir öneme sahiptir. Gittiği her yerde birçok eserler bırakmış ve dönemin yaşayış biçiminden yönetim biçimine, arkeolojik kazılar sonucu elde edilen aletlerden birçok tarihi esere ev sahipliği etmiştir.
Meşhur taş köprü bunlardan yalnızca bir tanesidir. Makedonya’da yaşayan birçok Türk vatandaşının yaşam sürdürmesinden dolayı ve şehrin önemli bir kilit noktasını birleştirmesi açısından önemi büyüktür ve özenle korunmaktadır. Turistlerin araştırmalarında gözde bir yere sahiptir ve Makedonya’ya döviz açısından çok büyük katkısı olmaktadır.


Makedonya’da bu önemli eserlerin yanı sıra gelişen bir eğitimde söz konusudur. Gelişmekte olan ülkenin birçok eğitim alanında çalışmalar bugün devam etmekte ve önemli bir noktaya gelinmiş durumdadır. Öğrenim hayatının ve yurt dışı eğitimini gerçekleştirmek isteyen bütün vatandaşlara ev sahipliği yapmaktadır. Eğitim alanında adını duyurmayı hedeflemiş bir sektör haline gelmiştir. Hemen hemen herkese ve eğitim anlayışına ayak uydurmuş ve eğitim ile ilgili çok önemli noktalara gelinmiştir. Kariyer yakalamak ve tamamlamak adına bu eşsiz şehir sizleri konuk etmekten büyük onur duyar. Eğitiminizin yanında tarihi kültürünüzü de büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Tamamlayıcı bir eğitim anlayışına sahip olan Makedonya ülkesi, tarihiyle, eşsiz lezzetleriyle ve birçok kültürü barındırmasıyla bugün çok önemli bir konuma gelmiştir.


            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi kendisine yurtdışı eğitimle ilgili başvuran öğrencilerine en kaliteli hizmeti sunmayı kendilerine görev edinmiş köklü bir danışmanlık şirketidir. Yurtdışı eğitim hakkında bilmek istediğiniz her şeyi EuroStar'ın internet sitesindeki telefon numaralarından öğrenebilirsiniz.