ÜSKÜP DAVUT PAŞA HAMAMIMakedonya’da geçen yıllara rağmen, bugünlere kadar gelebilmiş iki adet hamam bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Davut Paşa Hamamı’dır. Bu hamam, Makedonya’nın başkenti Üsküp’ de bulunmaktadır. Taş Köprü’nün hemen yanında bulunan bu hamam, çifte hamam olarak tabir edilmektedir. Osmanlı Dönemi’nde, 2. Beyazıt zamanında sadrazam olan Davut Paşa, bu hamamı yaptırmıştır.  
Osmanlı zamanında yaptırılmış en nadide yapılardan birisidir. Günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Eski yapıların hepsin de olduğu gibi bu güzel hamam da tarihi eser olarak ayakta kalmayı başarmıştır. Makedonya da ayakta kalabilen iki hamamdan birisidir. Osmanlı zamanında ikinci Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. Üsküp Makedonya’nın en büyük şehri olması itibari ile nüfusu yoğun ve turist alması açısından verimli bir şehirdir. İçerisinde bulunan tarihi yapı ve el işçiliği ile tarihe ışık tutmaktadır. Osmanlıya ait bu eserler Üsküp’te bulunan yöneticilerin tarihe verdiği değeri gösterircesine ayakta kalmayı başarmıştır.
Davut Paşa Hamamı, günümüzde sanat galerisi olarak ziyarete açılmıştır. Taş Köprü’den Eski Çarşı tarafına gidilmelidir. Çarşıya girilmeden önce, sağ tarafta bu hamamı görmek mümkündür. Hamamın asıl kapısı olan ön kapısı kilitli durmaktadır. Davut Paşa Hamamı’na girmek için, bahçesinin içinden yürüyerek, arka kapısına geçmek gerekmektedir. Bu hamam binasının dış cephesi, Osmanlı Dönemi’nde yapıldığı şeklini korumaktadır. Ancak iç kısımda, yıllar içerisinde değişiklikler yapılmıştır. Tavan kısımları ilk halini korumaktadır. Ayrıca binanın iç kısmındaki kubbelerin geçişlerinde bulunan işlemeler de, ilk yapıldığı zamanki şeklindedir.


Üsküp bulunduğu konum itibari ile Makedonya da önemli bir yere sahiptir. Buranın ikliminin hafif ve çok soğuk olmaması nedeni ile diğer ülkelerden fazlaca turist çekmektedir. Bu yüzdendir ki ülke ekonomisine katkıda bulunan tarihi yapılara çok değer verilmektedir. Üsküp Davut paşa hamamı da bu eski tarihi yapılara yıllara direnme açısından kendini göstermektedir.
Osmanlı zamanında hamamdan çıkan suyun şifası ile halk şifa bulmaktaydı. Şu an da çekilen su nedeni ile içerisindeki tarihi yapıyı koruma amacıyla sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.  İçerisindeki el işçiliğini korumak ve hamam özelliğini yine de kaybetmemek için Üsküp devlet başkaları büyük emek sarf etmişlerdir. Başkent olmasının getirdiği imkânlarla daha iyi onarım ve bakım yapılabilmektedir. Çifte hamam olarak ünlenmiş mekân kadın ve erkeklere ayrı ayrı hizmet vermekte idi. Yeşil ve geniş bahçesi sayesinde insanlara ferahlık ve dinçlik hissettirmektedir. Geniş iç mekânı ve tasarımı sayesinde yıllardır ayakta kalmayı başarmış bir yapıdır. İkinci Beyazıt döneminde sadrazamlık yapmış olan Davut paşa tarafından eskinin göstermiş olduğu zarafet ve sağlamlıkla yaptırılmıştır. Günümüzün yapıları Osmanlı zamanında yapılan yapılar kadar ne yazık ki sağlam olmamaktadır. Bu da şimdiki yapıları bu kadar yıl nasıl taşıyabiliriz sorusunu akla getirmektedir.
Seneler önce bulunan yapı imkânlarını ne yazık ki günümüze taşıma imkânı olmamıştır. Siz de bu güzel mekânın mimarisini, yerini ve özelliklerini öğrenmek istiyorsanız bir tıkla ulaşabilirsiniz. Online işlem sayesinde istediğiniz yerlere ulaşabilirsiniz. İsa Bey hamamı ile birlikte tarihe ışık tutan ikinci bir yapıdır. Osmanlı zamanında kalan iki önemli yapı olarak Davut Paşa Hamamı ve İsa Bey Hamamı kalmıştır. Çifte hamamlar olarak tanıtılan bu özel yapıların özelliklerini yıllardır kaybetmemeye çalışmışlardır.
Makedonya Ulusal Galerisi adıyla ziyarete açılan Davut Paşa Hamamı’nı gezmek için, 100 Denar ödemek gerekiyor. Bu da, 3,50 Türk Lirası’na denk geliyor. Bu galeride, 14. Yüzyıl’a kadar uzanan eserleri görmek mümkün olmaktadır. 14. Yüzyıl ile 20. Yüzyıl arasında yapılmış olan, resim ve heykel gibi birçok Makedon sanat eseri bu müzede incelenebilir.
            Üsküp, 500 yıl kadar Osmanlı Devleti’ne ait olmuştur. Bu nedenle, Osmanlı izlerini görmek mümkündür. Yine de, birçok eser, yıllar içerisinde kaybolmuştur. Yine de gezip görülebilecek çok sayıda etkileyici eser vardır. Bunlar bir tanesi de Mustafa Paşa Cami’dir. Türk Büyükelçiliği’nin bulunduğu Samullova Caddesi’nin sonunda bulunan cami, Mustafa Paşa tarafından 1492’de yaptırılmıştır. Mustafa Paşa, padişahlardan 2. Bayezit ve Sultan Selim döneminde vezirlik yapmıştır. 1963 yılında yaşanan şiddetli depremde ciddi hasar gören Mustafa Paşa Cami, 1968’de restore edilmiştir. Bunun ardından ibadete açılan cami, hala TİKA’nın kontrolünde bulunmaktadır. Bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Restorasyonlarda ilk hali korunmuştur.
            Mustafa Paşa Cami’den sonra, caddeden aşağı inilirse, Kurşunlu Han’a ulaşılabilir. Kurşunlu Han, 16. Yüzyıl’da, Muslihuddin Abdül Gani tarafından yaptırılmıştır. Muslihuddin Abdül Gani, birçok hayratı olan bir kişidir. Kurşunlu Han da, bu kişinin kurmuş olduğu vakfa aittir. Geniş bir avluya sahip olan bu tarihi yapı, bakıma ve korunmaya muhtaç durumdadır. Aksi halde, uzun yıllar varlığını koruması mümkün olmayacaktır.
            Üsküp Sultan Murad Cami de görülmesi gereken eserlerden biridir. 1. Murad’ın Kosova Meydan Muharebesi’nde şehit edilmesinin ardından, merhum, gömülmek üzere yola çıkarılmıştır. Yola devam edilirken, ilk konaklama, bu caminin bulunduğu tepede yapılmıştır. 1436 yılında 2. Murad, 1. Murad’ın anısına, bu camiyi, bu tepeye yaptırmıştır. Bu cami, Üsküp’te bugünlere ulaşabilmiş olan en yaşlı camidir. Oldukça büyük bir yapı olmasının yanı sıra, süslemeleri tarihin zarif izlerini taşımaktadır. Ancak, yıllar içerisinde fazlaca değişikliklere maruz kalmıştır. Caminin bahçesinde iki türbe ve küçük bir mezarlığa rastlamak mümkündür. Açık olan türbede, Dağıstanlı Ali Paşa ve ailesi yatmaktadır. Kapalı türbenin ise, Beyhan Sultan’a ait olduğu söylenmektedir. Yanında bulunan mezarların ise eş ve oğluna ait olduğu sanılmaktadır. Caminin girişinde Saat Kulesi bulunmaktadır. Bu kulenin Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Cami, şuan için cemaatinin yaptığı yardımlar ile korunmaktadır. Ancak bu yeterli değildir. Korunması için profesyonel bir elin uzanmasına ihtiyaç vardır.
            Makedonya, tarihi açıdan zengin olmasının yanında, yaşam şartlarının da çok ucuz olduğu bir ülkedir. Üniversitelerinde, Avrupa standartlarında verilen eğitim nedeni ile öğrenciler tarafından ilk tercih olmaktadır. Hiçbir sınav gerekmeden, bu üniversitelerde istenilen bölümde eğitim görmek mümkündür. Yıllık öğrenim ücretleri son derece uygundur. Makedonya’da aylık giderlerin de az olması sayesinde, her gelir düzeyinden kişiler rahatlıkla eğitim görebilmektedir. Makedonya üniversitelerinde eğitim görmek için, Makedonca’yı yeterli düzeyde konuşmak gerekmektedir. Bunun için, hazırlık sınıfı okumak yeterli olmaktadır. Yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri, bu konuda öğrencilere yardımcı olmaktadırlar. Makedonca öğrenirken, öğrenciler, aynı zamanda tüm Slav dillerine hakim olmaktadırlar. Makedoncanın yanında üniversitelerde, İngilizce dersler de mevcuttur. Bu üniversitelerden alınan diplomalar, Türkiye’de ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir.             Ülkemizde YÖK, bu üniversitelere denklik vermiştir. Bu üniversitelerden mezun olan kişiler, mesleklerini dünyada 70’den fazla ülkede icra edebilmektedirler. Makedonya’daki üniversiteler ve bünyelerindeki fakülteler hakkında, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri, öğrencileri bilgilendirmektedir. Karar verildikten sonra, başvuru ve gerekli belgelerin kurumlara iletilmesi konusunu bu şirketler takip etmektedirler. Vize ve oturum izni alındıktan sonra, bu şirketler, gerekli evrakları öğrencilere ulaştırmaktadırlar. Öğrencilerin, Makedonya’ya ulaşımları ve yerleştirilmesi süreçlerini de bu şirketler takip ederek kolaylık sağlamaktadırlar.
Öğrencilerin uyum sürecinde de yanlarında olan bu şirketler, her şeyin yolunda gitmesini sağlamaktadırlar. Bu yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri ile iletişime geçilerek, Makedonya üniversiteleri ve bölümleri hakkında bilgi alınarak bir adım atılabilir. Maliyetler düşük olduğundan, her gelir düzeyinde kişiler, bu fırsatı değerlendirebilirler. Gerekli evraklar konusunda bu şirketler, ihtiyaç olan bilgiyi verecektir Evraklar tamamlanarak şirkete teslim edildiğinde, süreç tam anlamıyla başlayacaktır.
Profesyonel yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi, öğrencinin vize ve oturum izni kayıtlarını hallederek, her şeyi hazır hale getirecektir. Bazı şirketler, Makedonca dil eğitimi konusunda, kurslara yönlendirme yaparak, bu sorunu da halledebilmektedirler. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Çünkü Makedonya’daki üniversiteler, dil yeterliliği konusunda her kurstan alınmış eğitimi kabul etmemektedirler. Profesyonel bir yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi, bu konudaki sorunların da en kolay biçimde aşılmasını sağlayabilir.  Tarihi eserlere ülkenin verdiği değeri gören genç kesim in ilgisini burada yoğunlaştırmıştır. Açılan üniversiteler gençleri arkeolojik yapılara karşı duyarlı kılmıştır. Açılan üniversiteler Türk gençliğinin daha çok gelmesini ön planda tutmaktadır.
Üniversiteler ön lisans programları ile kendilerini son derece geliştirmiştir. Ve öğretmenlikler, mühendislikler, fakülteleri ile birçok alanlarda eğitim vermektedir. Ver ilen eğitimler gençleri her yönden tamamlayarak hayata atılmalarını daha kolaylaştırmaktadır. En son teknolojik ürünler kullanılarak dersler de daha verimli olmalarını sağlamaktadırlar. Öğrencilere düzenlenen uygun fiyatlı turlarla Makedonya’daki tarihi eserler daha iyi tanıtılıp anlatılmaktadır. Böylece gelen Türk gençliği hem atalarının mirasını daha iyi tanımış hem de bu mirasın kendi atalarına ait olduğu için gurur duymuşlardır.


Üniversiteler yaptıkları tanıtımlar ve sağladıkları imkânlar ile birçok öğrenciyi kendine çekmeyi başarmıştır. Yapılan son derece mükemmel olanaklı üniversiteler iyi şartlarda eğitim vermeye hedeflemektedir. Buraya kabul edilen öğrenciler internet aracılığı ile üniversitelerin şartlarını öğrenebilmektedirler. Başvuru yapan kişilere rehberlik hizmeti aracılığı ile yardım edilmektedir.
Rehberlik hizmetleri öğrencilerin maddi ve manevi durumlarına göre kalacak yerlerini bizzat gidip görerek onaylamaktadır. Bu da velilere güven vermektedir. Üniversite rektörleri dışarıdan gelen öğrencilere ayrı bir ilgi gösterdiği gibi şehir halkı da yakın bir sıcaklık duymaktadır.
Halk her yönden ilgilendiği öğrencilere kendi evlerini bile açarak huzurlu bir ortamda olmalarını sağlamaktadırlar. Ayrıca Türklerin gelmelerini daha çok isteyen Makedonyalılar bu gençlerin imkânlarını artırmaktadır. Türkiye’den gelen öğrencilere üniversiteler harçlarını indirimli ödemektedirler. Ayrıca ders araç ve gereçlerini bedava vererek kitaplarından ücret almamaktadırlar. Bu da eğitimi maddi açıdan rahatlatmaktadır. Yerleşilen yurtlar temiz ve sürekli kontrol altınta tutulmaktadır. Daha çok devlet yurdu bulunduğu için devlet bu yurtları sürekli kontrol altında tutmaktadır.

Yurt çalışanları temizlikten güvenlikçisine kadar tecrübeli ve de seçilerek alınmaktadır. Dışarıdaki güvenlik elemanları içeride bulunan kişilerce bilgilendirilerek tanıtılmaktadır. Böylece dışarıdan hiçbir yabancı kimse girememektedir. Üniversiteler verdikleri eğitim ile ülkenin her yerinde işe girebilme imkânını artırmaktadır.
Makedonca eğitim veren üniversiteler rehberlik hizmetleri ile yardımcı olarak dışarıdan gelen öğrencileri bilinçlendirmektedir. Onlara dil öğrenimi konusunda yardım etmektedirler. Ülkenin güzelliği ve yaşayan insanların yardım severliği ile bütünleşen öğrenciler kendilerini kendi ülkelerin de gibi hissedeceklerdir. Güvenle ve huzurla çocuklarımızı gönderebilecektir anne ve babalar. Ödeme koşulları kişilerin istekleri ve ödeme imkânlarına göre değerlendirilmektedir. Hiçbir sıkıntı çekmeden ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Temiz ve bakımlı olan mekânlarda yaşayan öğrenciler istek ve şikâyetlerini iletebilecek rehberlik hizmetler ile karşılaşacaklardır.
EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile kariyer basamaklarını çıkmanız artık çok kolay. EuroStar sizlerle yurtdışı eğitim ile ilgili her türlü bilgiyi paylaşıp size bir yol haritası hazırlamaktadır. Siz de EuroStar ile tanışıp bu fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız EuroStar'ın irtibat bürolarına gidebilir veya internet sitesindeki telefon numaralarıyla irtibat kurabilirsiniz.