TETOVA (KALKANDELEN)

TETOVA (KALKANDELEN)
Tetova Makedonya’nın üçüncü büyük şehridir. Halkın çoğunlu Arnuvutlar’dan oluşan bir diğer adı Kalkandelen olan şehir uzun yıllar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Makedonya asırlar boyunca birçok ülkenin egemenliği altında yaşamış ve yıllar sonra bağımsızlığını ilan ederek, kendi ülkesinde kendi yönetimini oluşturmuştur. Şimdilerde ise birçok farklı dine ve mezhebe bağlı milletler bir arada kardeşçe yaşamaktadır. Hıristiyan, Müslüman ve Ortodoks’lar halkın çoğunluğunu oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak da farklı ibadethaneler ve farklı yapıtlar şehirde bütün ihtişamı ile şehre mistik bir hava katmaktadır.

            Tetova Makedonya’nın tarihi yapıtları ile bilinen önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Şehirde Müslümanların ibadethaneleri olan camiiler daha çok Osmanlı yapıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaten Balkan ülkeleri en parlak ve en zengin dönemlerini Osmanlı zamanında yaşamıştır. Osmanlı sanata, sanatçıya, sanat yapıtlarına ve manevi büyüklere çok önem veren bir medeniyet olma özelliği ile hala bilinmektedir. Bu alanda Makedonya’da da birçok camii ve külliye yaptırarak bu ülkelerin değerinin artmasını sağlamıştır. Alaca camii, Yahya paşa camii, Mustafa paşa camii ve hamamlar yine Osmanlı yapıları olarak karşımıza çıkmaktadır.
Tetova da diğer din mensuplarının da ibadethaneleri bulunmaktadır. Osmanlı hamamları da şehirde sık rastlanılan yapıtlar arasında yer almaktadır. O dönemlerde manevi yapıtların yanı sıra hamamlar olan ilgi de çok fazlaydı. Tetova yılların verdiği yorgunluğu üzerinden yeni yeni atmaya başlamış ve yeni gelişmeye başlamış şehirlerarasında yer almaktadır. Osmanlıların yapıtlarındaki farklılık her ülkede kendisini göstermektedir. Genel olarak camiiler renkli motifler ile süslenerek muhteşem bir görsellik sağlanırdı.

Camii Osmanlı’nın Müslüman olması sebebi ile önem verilen mekânlar arasında yer alıyordu. Bu mekânlarda usta ellerin işçiliği ve hünerleri yapıtların her halinden belli olmaktadır. İç mimarisinin yanı sıra dış görselliğinde de işçiliğe ve desenlere önem verilmekteydi. Köprüler de şehirde farklı bir hava oluşturan yapılar arasında yer almaktadır.
Son yıllarda Makedonya turlarına talep artmakta ve bu gezilerde Tetova şehri de ziyaret edilmektedir. Halkının büyük bir kısmı Müslüman olan Makedonya, turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu turistlere doğru ev sahipliği yapabilmek için yatırımcılar her geçen gün yeni yapılar ve oteller oluşturmaktadır.  Bu otellerde konaklama için her türlü konfor ve rahatlık sunulmaktadır. Bölge halkının sıcak ve güler yüzlü yapısı gelen misafirler tarafından ilgi ile izlenilmekte ve misafirlerin çok hoşuna gitmektedir.

Şehrin Türkçe adı ise Kalkandelen olarak bilinmektedir. Yıllarca komünizm rejiminde yaşayan halk bu zorlu süreçte birçok manevi duygularından ve geleneklerinden ödün vermek zorunda kalmıştır. Özgürlüğün ve bağımsızlığın kıymetini çok iyi bilen halk birbirine sıkı sıkı kenetlenmektedir.
Gelişimini yeni oluşturan bu tarihi toprakları gezmek ve görmek gerekir. Tarihin yansıtıldığı ve yaşandığı bu güzel şehirde yaşamak ve gezmek ise bir ayrıcalıktır. Son yıllarda yurt dışında yüksek okul okuma talepleri artmaktadır. Yurt dışından gelen öğrenciler için ayrıca ilgi gösteren Kalkandelen halkı öğrencileri çok sevmektedir. Yurt ve barınma ihtiyaçları ile yakından ilgilenmektedir. Yurtlarda öğrencilerin lüks odalarda kalma imkânları bulunmaktadır.

Odalar sağlığa uygun koşullarda temizlenirken her hafta yatak takımları değiştirilip temizlenmektedir. Böceklenmeye karşı sürekli ilaçlanmaktadır. Öğrencilerin isteğine göre tek kişilik özel odalar ya da arkadaşları ile birlikte kalmak istiyorlarsa ona göre odalar ayarlanmaktadır. Yurtlar devlete ait olduğu gibi özel olanları da bulunmaktadır. Öğrencilerin sınav dönemlerine göre özel uygulamalar yapılmaktadır.
Sessiz ve rahat bir ortam hazırlayan yurt yöneticileri bütün öğrencilerin sorunları ile yakından ilgilenmektedirler. Yurtların yemekhanelerinde günlük olarak taze yemek pişirilmektedir. Bütün öğrencilerin damak tadı göz önünde bulundurularak onların istekleri doğrultusunda yemek pişirilmektedir.  Günlük alış veriş yapılarak bütün yiyeceklerin doğal ve taze olmasına ayrıca dikkat edilmektedir. Bayat ürünlere asla imkân verilmemektedir. Ayrıca temizlik elemanları, yemekhanede çalışanlar ve yurtlarda bulunan bütün çalışanlarını deneyimli ve saygılı kişilerden seçmektedir.

Ders çalışma vakitlerini ayarlayarak sessiz bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca derslerde yardımcı olabilecek öğretmenler istenirse yurtlarda bulundurulabilecek. Üniversiteler şehir merkezine ve yurtlara yakın yerler de kurulmuşlardır. Üniversite bünyesin de her türlü imkân bulunmaktadır. Spor tesisleri, yemekhane, ders çalışma odaları, rehberlik servisleri, geniş ve son derece mükemmel kampüsleri, dışarıdan gelen öğrenciler için de farklı imkânları bulunmaktadır. Rehberlik servisleri dışarıdan gelen öğrencilerin yerleşim yerlerini isterlerse onlar Kalkandelen’e gelmeden önce de ayarlamaktadırlar. İnternet işlemciliği sayesin de kalınabilecek yurtları tanıtmaktadırlar. Ayrıca istenirse kendi başlarına veya arkadaşları ile de kalabilecekleri evler ayarlanmaktadır.

Sizler bu güzel şehrin imkânlarından yararlanmak istiyorsanız mutlaka online işlem aracılığı ile bilgi almalısınız. Kalınabilecek evler kesinlikle güvenilir yerler olacaktır. Üniversiteye yakın evler seçilerek sizin ulaşımınızı da kolaylaştıracaklardır. Ödeme koşulları öğrencinin imkânı doğrultusunda ayarlanmaktadır. Bu şehirde üniversite okumak isteyen gençlerin gidebileceği her türlü mekânda indirim alma şansı olacaktır.
Gezebilecekleri tarihi mekânları, camileri üniversite rehberliği ayarlayabilecektir. Diğer şehirlere yapılan turlar ile öğrenciler hem uygun fiyata gezebilecek hem de rehberlikler sayesinde yabancılık çekmeden dolaşabileceklerdir. Güven ile gidecekleri bu yerlerde temiz ve sağlıklı olan yiyecekleri de üniversitelerde ki yardımcı olan kişiler sayesinde öğrenme imkânları olacaktır. Üniversitelerde verilmek istenen eğitim mükemmeldir. Deneyimli, girişken, insan ilişkilerine değer veren titiz bir kadro ile çalışılmaktadır. İnsanlarla tek tek ilgilenerek onların değer yargılarına önem verilerek yaklaşılmaktadır.
Dil, din ırk ayrımı yapmaksızın öğrencilerle ilgilenilmektedir. Varsa şikâyetleri doğrultusunda yardımcı olabilecek öğretmenlere yönlendirilmektedir. Öğrenciler gerek maddi gerekse manevi sorunlarını paylaşabilecek kişilerle mutlaka yönlendirilebileceklerdir. Dışarıdan gelen öğrencilere verilen değerle daha çok kişiyi üniversitesine kabul etmeye hazır bulunan şehir bütün olanakların öğrencilerin hizmetine sunmaktadır
            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi öğrencileri aile sıcaklığı ile karşılamaktadır. Her aşamada itina ile çalışmaktadır. Bilgi birikimi ve detaylı çalışmaları birleştirip daha kaliteli hizmet sunmaktadır. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız EuroStar'a internet sitesindeki telefonlardan ulaşınız.