TETOVA (KALKANDELEN) GEZİLECEK YERLER


Huzurun ve mutluluğun en önemli adresi neresi diye sorsanız; Makedonya derim. Tetova diğer ismi ile Kalkandelen en çok sevilen bir yerdir. Yeşili ile doğası ile herkesi kendisine hayran bırakır. Tetova ’da dolaşırken sanki Osmanlı tarihinde muazzam bir gezintiye çıkmış gibi hissedersiniz kendinizi. Betonarmeden uzak, trafik sorunu olmayan bu şehir bizi huzura doğru bir yolculuğa çıkarır. Tertemiz havası ile oksijen depolarsınız. Tetova dağların arasında ki yemyeşil bir vaha gibi eşsiz güzelliklerini sunar sevenlerine. Öğrenciler için vazgeçilmez bir yerdir. Bu huzur ortamında gençler tüm yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri enerjiyi bulurlar kendilerinde. 

Tetova ‘da Türk örf ve adetlerine dair her şeyi bulur ve asla yabancılık çekmezsiniz. Kalkandelen camileri, kalesi, hanları ve hamamları ile bizim şehrimizdir. Cana yakın ve misafirperver Rumeli Türkleri’nin uzun yaşamlarının sırlarını burada keşfe çıkabilirsiniz. Hayata daima pozitif bakan, birbirlerine karşı sonsuz anlayış ve sabır içerisinde paylaşarak yaşayan Tetova Türkleri size pozitif yaşamın sırlarını öğreteceklerdir. Ulu bir çınar gibi tüm zorluklara karşı ayakta durmayı başaran, savaşlarda dahi dimdik ayakta durabilmiş olan Türkler, zorluklar ile savaşmayı size öğreteceklerdir. 
Sürekli hareket halinde olan, güne erken başlayan, büyüğe ve küçüğe sonsuz saygı duyulan ve daima gülen gözler ve yüzlerin bir arada yaşadığı Kalkandelen’den öğrenciliğiniz bitse dahi bir daha geri dönmek istemeyeceksiniz. 
Makedonya’nın kuzeybatısında Polog bölgesinde yer almaktadır. Kalkandelen Vardar Ovasının üzerinde kurulu. Tepeleri 2800 metreyi aşan Şar Dağları ve Suva Gora (Kuru Dağlar) yer almaktadır. Şar Dağının eteklerinde ki şehir Pena nehri kıyısında yer almaktadır. Tetova’nın ismi ile ilgili birçok efsane mevcuttur. Bunlardan biri Tetova Teto’nun yeri demek. Şar Dağını yılanlardan temizleyen Teto isimli kahramandan almış ismini diyenlerin yanında bu güzel şehrin ismini Saruhanlı Türkmen Göçmenlerin yaptığı muhteşem okların kalkanları delmesinden dolayı Kalkandelen olarak isimlendirenler de mevcuttur.

Kalkandelen Konya ile kardeş şehirdir. 14. yy ’da Osmanlı egemenliğine girmiştir. Türk egemenliğine giren şehirde büyük değişiklikler gerçekleşmiştir. Yeni binalar, ticarethaneler yapılmıştır. Burada Müslüman nüfus baskın nüfus olmuştur. Osmanlı imparatorluğu dönemlerinde Kalkandelen önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bunun yanında Osmanlı’nın balkanlarda uzun yıllar boyunca askeri bir üssü olmuştur. Dağların arasında süzülen Tetova tüm gönülleri fethedecek sade bir güzelliğe sahiptir. Polog vadisi de görülmeye değer eşsiz güzelliğe sahip yerlerden biridir. Uçsuz bucaksız yeşili ve heybetli dağları ile sizleri masal diyarına götürür. 
Pena nehri şehrin 4 km güneydoğusundan akan Yukarı Vardar’ın büyük bir koludur. Nehir Şar Dağı’nın kuzeyindeki iki ayrı kaynaktan besleniyor. Bir taraftan da modern alışveriş merkezleri ve aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabileceğiniz mağazaları ile yaşanılabilir bir ortama sahiptir. Dışarıda gezerken asla korkmazsınız. Tetova 120.000 nüfusa sahiptir. Makedonya’nın üçüncü büyük şehridir. Tetova’da gezilecek yerler arasında önemli Osmanlı eserleri yer almaktadır. Kalkandelen’de muhteşem bir camii yer almaktadır.

Şehrin en önemli eseri farklı mimari yapısı, renk cümbüşü ile Alaca Camii’dir. Kalem işi süslemelere sahip olup; Avrupa’da başka bir örneği yoktur. Bu muhteşem camii 1400 yıllarda yapılmıştır. Şehir parkının yanında Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş ancak şu an kullanılmayan bir hamam yer alıyor. Tetova saat kulesi ise yıllar önce Tito zamanında yıkılmış.

Genç nüfusun yoğun olduğu şehrimizde iki üniversite yer alıyor. Bu üniversitelerde okuyabilmek için Makedonca dilini öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için de gerekli dil eğitimi sağlanıyor. Tetova’da Türkçe oldukça fazla konuşuluyor. Hatta dükkânların tabelalarında Türkçe isimler ile karşılaşabilirsiniz. Burada ki en büyük avantaj kendinizi Türkiye’de gibi hissedecek olmanız. Öğrenciler herkesin sevgisi ile karşılaşacaktır. Çünkü oradaki insanların tamamı Türkiye hasreti ile yanıp tutuşmakta ve içlerinde ki vatan sevgisini nesilden nesile taşımaktadır. Türkiye’den geldiğinizi duydukları ilk andan itibaren sizleri sarıp sarmalayacak ve misafir edeceklerdir. Güleryüzleri ve cana yakınlıkları ile kendinizi Türkiye’de hissetmenizi sağlayacaklardır.
Tetova’da gezilecek yerler arasında Sersem Ali Baba ( Harabati ) tekkesi de yer almaktadır. Sersem Ali Baba’nın 1526 yılında temelini kurduğu ve ismi ile anılmakta olan bu dergâh oldukça dikkat çekicidir. Kanuni Sultan Süleyman Han’ın sadrazamlarından biri olan bu zat için Kanuni Sultan Süleyman Han Sersem lakabını koymuş ve o dönemden itibaren Sersem Ali Baba olarak Bektaşiliğe gönül vermiştir.
Kalkandelen’de dilediğinizce Osmanlı lezzetlerinin tadına bakabilir ve yeme içme konusunda Türkiye’de ki tatlar ile birebir örtüşen yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Boşnak böreği en ünlü yiyecekler arasında yer alarak sizleri bekliyor. Bu muhteşem lezzeti tadan herkes gibi sizde asla aklınızdan çıkaramayacaksınız. Tetova’da ister gece ister gündüz rahatlıkla dilediğinizce gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Tetova’da gezilecek yerler arasında bulunan tüm bu güzellikleri ve yemyeşil doğası ile sizi sarıp sarmalayacak bir şehir edasıyla huzurlu bir hayat sunuyor. Kalkandelen müziği, doğası, yiyecek ve içecekleri ile sizlere sımsıcak bir ortamda yaşama ve son derece kaliteli bir eğitim alma olanağını sunuyor.

 


Tetova’da gezilecek yerler arasında bulunan tüm bu güzellikleri ve yemyeşil doğası ile sizi sarıp sarmalayacak bir şehir edasıyla huzurlu bir hayat sunuyor. Kalkandelen müziği, doğası, yiyecek ve içecekleri ile sizlere sımsıcak bir ortamda yaşama ve son derece kaliteli bir eğitim alma olanağını sunuyor.
Makedonya’daki pek çok kent gibi Kalkandelen’de sıkça Osmanlı eserlerine rastlamak mümkündür. Osmanlı hükümdarlığı için oldukça büyük bir öneme sahip olması gibi pek çok hükümdarlığa da kapısını açmıştır. Burada da barışçıl ve hoşgörülü bir halkla karşılaşmanız çok doğaldır. Bu ülkenin tüm insanları öncelikle barış ve sükûneti tercih etmişlerdir. Bu da yıl boyunca birçok turistin rahatça gezebilmesini sağlamıştır. Tabi ki öğrencilerin de aynı şekilde rahat bir hayat sağlamasını desteklemiştir. Burada tarihi miraslara örnek olarak tarihi taş köprü ve Leşok Manastırı verilebilir. Tabi ayrıca tekkeler, camiler, hamamlar da yerini korumaktadır.
Gezip de görülmesi gereken en kıymetli Osmanlı mirası ise şüphesiz ki Ala Camii’dir. Bu camii, sahip olduğu farklı desen, motif ve renkleriyle hala göz kamaştırmaktadır. Ama Kalkandelen’de sadece tarihi meskenler değil, doğa harikaları da yer almaktadır. Hatta bu doğa harikalarından en iyi şekilde yararlanılıp kayak merkezleri de kurulmuştur. Pena nehri, öncelikle örnek gösterilebilecek en kıymetli nehirlerdendir. Bunun yanı sıra Şar dağları ve Kuru dağlar arasına sıkışmış olan Polog vadisi de doğanın tüm masumiyetini bünyesinde barındırmaktadır. Üstelik bu ova 56 km uzunluğuna sahiptir. Genişliği ise tamı tamına 13 km.
Gezilecek yerlerden bir diğeri de kış sporlarının uğrak yeri olan Popova Şapka kayak merkezidir. Bu kayak merkezi meşhur Şar dağlarının eteklerine kurularak, Şar dağlarının doğal kış güzelliğinden istifade edilmesi sağlanmıştır. Makedonya’ya eğitim görmek için geldiğinizde Popova Şapka kayak merkezine mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Öğrencilerin gönüllerince eğlenebildiği bu kentte, her şey oldukça ucuzdur. Cep harçlıklarınızla bile kayak merkezinde inanılmaz dakikalar geçirebilirsiniz. Bu toprakların bereketli olması, halkın sıcakkanlı olması ve birbirinden güzel aktivitelerin çok ucuz fiyata tarifelerle sunulması sayesinde dilediğiniz gibi bir eğitim süreci geçirebilirsiniz. Seçeceğiniz üniversitede dünyanın en iyi eğitimlerinden birini görürken, boş zamanlarınızda başta Kalkandere olmak üzere birçok yerde gezilecek yerleri dolaşabilirsiniz.
Gönlünüzce eğlenip gayet iyi bir motivasyonla eğitim görmek isteyenlerin hedefi Makedonya üniversiteleridir. Tetovo yani Kalkandere’de yer alan üniversiteler sizin için gayet uygun olabilir. Veya herhangi bir kentinde yer alan üniversiteler de size uygun olabilir. Huzurun, ucuzluğun, hoşgörünün birleştiği bu topraklar Osmanlı miraslarıyla doludur. Haklın çoğunun da Türkçe bilmesi yabancılık çekmemenize önemli derecede yardımcı olacaktır. Hatta çoğu alanlar size kendi memleketinizi bile hatırlatabilir. Böyle bir yerde kim eğitim görmek istemez ki. Eurostar Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık Merkezini arayarak Makedonya’da eğitim ve üniversiteler hakkında bilgi alabilir birçok ayrıcalıktan özel olarak yararlanabilirsiniz. Hayallerinizi süsleyen bir gelecek için Eurostar her adımınızda sizlerle. Profesyonel destek ekibi sorunlarınıza çözüm noktası olmaktadır.
Seçeceğiniz üniversiteye karar vermeden önce çok iyi düşünün. Makedonya’da eğitim almak Türkiye’ye göre çok daha ekonomik ve avantajlıdır. Dinamik ve güvenilir Eurostar kadrosu ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda… Yaşam giderlerinin oldukça düşük olduğu Makedonya’da sizde istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Prestijli bir üniversitede okuyarak dünya çapında geçerli bir diploma sahibi olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Eurostar Yurtdışı Eğitim merkezini aramak ve kişiye özel olarak sunulan hizmet ve destekten yararlanmak…