ŞEHİR ŞEHİR MAKEDONYA

ŞEHİR ŞEHİR MAKEDONYA

Dosya:Resne - Niyazi Bey Sarayi (Panorama).jpg
Mozaik ülke Makedonya'nın her ilinde farklı bir tat alacağınız bir gerçek. Doğal güzellikleri, tarihi dokusu ile hem Osmanlı'nın hem Balkanların hem de yaşayan birçok etnik grubun özellikleri ile karşılaşacaksınız. Makedonya'yı Büyük İskender kurmuştur ancak ülke kısa zaman sonra birçok uygarlığın akınına uğramıştır. M.Ö 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu topraklarına katılmış, M.S 7. yüzyılda bu topraklara Slavlar yerleşmiştir. İki yüz yıl sonra Bulgar Kralı Simeon bu toprakları işgal etmiş, bu zamanda Makedonya toprakları Bulgarlar ve Sırplar arasında el değiştirmiştir.
1389'da Osmanlı İmparatorluğu, toprakları fethedip 600 yıla yakın elinde bulunduruyor. Fakat şehrin dokusuna hiç bir şekilde dokunmuyor, tam tersi, hanlar, yollar, hamamlar, köprüler inşa ederek, medeniyetini Makedonya'ya taşıyor. Şimdi bu kadar çok el değiştirmiş topraklar, birçok etnik gruba ev sahipliği yapınca, her şehrinde ayrı bir tarihi güzellikle karşılaşmamız son derece doğal olsa gerek.
Başkent Üsküp, hanları, hamamları ve tarihi taş köprüsü ile daha çok Osmanlı tarihini hissedebileceğiniz bir yer. Üsküp ülke nüfusunun dörtte birini oluşturuyor. Yerel ismi 'Skopje'. Ülkenin en büyük nehri olan Vardar Nehri şehri ikiye bölüyor. Üsküp'ün güneyine, Ortodoks Hıristiyanları yerleşmiş durumda. Kuzeyde ise Müslümanlar yaşamını sürdürüyor. Tarihi taş köprü 'Kameni Most' olarak anılıyor. Bu köprüyü geçtikten sonra sanki iki ayrı şehri geziyormuş hissine kapılıyorsunuz.
Dosya:Makedonij.JPG
Makedon bölgesi ile eski çarşının bulunduğu bölüm birbirinden çok farklı iki şehir gibi. Nehrin kıyısında ise şık kefeleri ile bir kordon görüntüsü var. Şehir 1963'de acı deprem hatırasını eski tren garında ki çalışmayan saatle hatırlıyor. Yine aynı yerden görebileceğiniz, Vodno Dağı’nın tepesinde bulunan çelik dev haç da Ortodoks Üsküplülerin inanışına göre, şehri yeni felaketlere karşı koruyor.
Üsküp'te taş köprüyü, Sveti Spas Kilisesi’ni, Sulu Hanı, Kurşunlu ve Kapan Hanı, Davut Paşa, Çifte Hamamı, İsa Bey, Mustafa Paşa, Sultan Murat Camii, gezmeden dönmeyeceğiniz tarihi yerlerdir. Bu arada ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı da Üsküplüdür.
Tetova, Üsküp'ün yakınlarındaki sanayi kentidir. 2747 metre yüksekliğindeki Makedonya'nın en yüksek dağı olan Şar Dağları’nın eteklerine kurulmuştur. Bu yüzden yazı da kışı da ayrı bir güzeldir bu şehrin. Adını iç ve dışındaki rengârenk süslemelerden alan Alaca Camii 1495'de Osmanlılar tarafından inşa edilmiş. Hemen camiinin yanında Pena Nehri akmakta ve nehrin kıyısına paralel, camiye ait bir hamam yer almakta.
Tetova'da ziyaret etmeniz gereken bir diğer tarih abidesi de 450 yıllık geçmişi olan, Harabati Baba Bektaşi Tekkesi’dir. 16. yüzyılda kurulan Sersem Ali Baba isimli dervişin türbesinin etrafına kurulmuş bu tekke… Burada yaşayan Bektaşi dervişi ile tanışıp, Bektaşilik üzerine sohbet edebilirsiniz.
Dosya:Landmarks of Skopje.JPG
Bitola, diğer ismi ile Manastır şehri, kendine ait bir mimariye sahiptir. Yunanistan'a sadece 14 km. uzaklıktadır. Manastır ismi Mustafa Kemal Atatürk'ün okuduğu Manastır Askeri İdadi'sinden dolayı, hafızanıza tanıdık gelebilir. Bu binada Atatürk adına bir müze oluşturulmuştur. Tarihi bilgilerinizden de hatırlarsınız, bu şehir Osmanlı döneminde, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin en önemli merkezlerinden biri halini almış durumda. Evliya Çelebi, seyahatnamesinde bu şehrin büyüklüğünden bahsetmiştir.
Ohri, UNESCO dünya mirası listesine girmeyi başarmış durumda. Bu kent adeta Makedonya'nın gözbebeği olan, sekizinci büyük şehridir. Ohri Kenti ve Ohri Gölü, Avrupa’daki Hıristiyanların Kudüs'lü sayılmasından dolayı her yıl çok sayıda insan tarafından ziyaret ediliyor. Çok sayıda kilise, manastır ve kutsal alana sahiptir. Işık Kent diye anılır. Çar Samuel Kilisesi’nin bulunduğu yüksek tepenin yamacına kurulan şehir evleri, mimarisi, doğası ile sanki bir ortaçağ zamanını yaşatıyor. Aynı zamanda ahşap ve taş evleri gezerken, Safranbolu evlerini de yâd edeceksiniz.
Dosya:Struga pokraj Drim.JPG
Ulusal park ilan edilmiş, Ohri Gölü çevresinde, sandaldan trakkinge, mağaracılıktan, yamaç paraşütüne kadar birçok aktiviteyi yapma şansını elde edebilirsiniz. Buna izin veren müthiş doğanın UNESCO'nun dünya mirası listesinde yer almayı hak etmiş olduğunu göreceksiniz.
İştip, Makedonya'nın doğu bölgesinde yer alan Akdeniz iklimini hissedebileceğiniz şehridir. Küçük olmasına rağmen bir üniversiteyi içinde barındırmıştır. Goce Delcev Üniversitesi 2010 yılında denkliğini de almış bir üniversitedir. İştip; gezerken de yaşarken de oldukça uygun fiyatları ile sizi şaşırtacak.  EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere geleceğe güvenle bakmanızı sağlıyor. EuroStar alanında uzmanlaşmış kadrosu ile yurtdışı eğitim hakkında bilmek istediğiniz her detayı öğrenebilirsiniz. EuroStar telefon numaraları ve internet sitesiyle sizlerin ulaşabilmesi sağlanmaktadır. 
Dosya:Kicevo 11-08-2006.jpg

Struga, Drim Nehri’nin iki yakasına kurulmuş ve doğal güzelliği ile Ohri'yi takip eder gibi bir hali olan şehridir. Şairleri kucaklamak adına, her yıl uluslararası şiir festivali ve yarışma düzenler. 1974'deki yarışmayı Fazıl Hüsnü Dağlarca kazanmıştır. Bu şehir Arnavutlu’a sadece 10 kilometre uzaklıktadır.
Kumanova 'da Makedonya'nın yine tarihi açıdan zengin şehirlerinden biridir. Büyük kısmını Arnavutça konuşan Müslümanlar oluşturmaktadır. Nüfus açısından, günümüzde Üsküp'e yetişmek üzeredir. Üsküp'e 35 km. uzaklıkta olup, yine Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde eksik bir şekilde de olsa tasvir edilmiştir. Şehir Üsküp havaalanına yakındır. Ayrıca 30 km. kuzey doğusunda 4000 yıllık antik şehri ziyaret edenlerle ve düzenlenen folklor festivalleri ile turistlerin akınına uğramaktadır.
Dosya:Veles panoram.JPG
Pirlepe, Makedonya'nın güneyinde yer alan bir şehirdir. Aynı zamanda bir belediye merkezidir. Manastıra yakın olması ziyaretçilerini arttırmasında rol oynamıştır.
Pirlepe Şehri, antik 'Styberra' kentinin üzerine kurulmuş olmasından dolayı tarihi öneme sahip olmuş fakat 268 yılında Gotlar tarafından talan edilmiş, antik kentin çok küçük kısmı günümüze gelebilmiştir. Bu şehir Osmanlı döneminde Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir şehirdi. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda Türklerin büyük kısmı Ege bölgesine göç etmiştir. Pirlepe'de 26 camii, 2 tekke mevcut. En eski yapısı Çarşı Camiidir. 500 yıllık Çarşı Camii maalesef 2001’de hala tartışılan sebeplerden dolayı yanmıştır.
Makedonya'nın gezebileceğiniz şehirlerine değindik. Tabii ki daha eklenecek çok şehir var. Ancak geri kalanının sizler için de sürpriz olmasını istiyoruz. Bizden anlatması, sizden gezmesi diyerek iyi seyahatler dileriz.

Dosya:Ohrid 1.jpg