OHRİ'DE GEZİLECEK YERLERMakedonya Cumhuriyet’inde görülmesi gereken en şirin kentlerden birisi şüphesiz ki Ohri kentidir. Öncelikle burasını kıymetli kılan doğal güzellik Ohri Gölü’dür. 1979 yılında kültür mirası listesine UNESCO tarafından eklenen göl, kenti de bayağı bir ihtişamlı göstermektedir. Bölgede yer alan tarihi eserler, başta Osmanlı olmak üzere çeşitli imparatorluklardan miras kalan değerler bulunmaktadır. Üsküp şehrinden uzaklığı otobüs ile sadece 3 saat olan Ohri kenti, Makedonya’ya gelenlerin görmeden ayrılmadıkları bir yerdir. Sakin, ılımlı ve barışçıl bir halka sahip olması gezmek veya eğitim görmek için gelenlerin hoşgörüyle karşılanmasına yardımcı oluyor. Böylece her gelen oldukça memnun kalıyor. Burada mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğimiz bir diğer etken ise tarihi evlerdir.


Ohri gölüne bakarcasına inşa edilmiş olan bu evler otantik bir hava lanse etmektedir. Osmanlı eserlerinden olan camiler hala eski ihtişamını korumaktadır. Böyle olmasındaki en büyük etken tabi ki halkın tarihi miraslara geçmişten bu yana sahip çıkmasıdır. Kültürel değerlerin korunabilmesi sayesinde yıl boyunca pek çok misafire kucak açmaktadır. Hacı Turgut Camii, Ali Paşa Camii, tekkeler Osmanlı miraslarına birer örnektir.
Ohri gölü kenarında kurulan restoranlar, konaklama mekânları, gölün etrafını saran yemyeşil çam ağaçlarının kapladığı ormanlık alanlar her geleni mest etmektedir. Gerçek anlamda temiz bir oksijen havası yaşamak istiyorsanız mutlaka ormanlarda güzel bir yürüyüşe katılmalısınız. Bu ülkeye eğitim görmek için gelen öğrencilerin çoğu boş zamanlarını böyle yerlerde değerlendirmektedir.

Makedonya Cumhuriyet’inde üniversite eğitimi görmek istiyorsanız, dilediğiniz zaman inci değerinde mekânlarda istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Makedonya dünyadaki birçok ülkeye göre oldukça iyi bir ekonomiye sahiptir. Böyle olması da neredeyse her şeyin ucuz olmasını sağlamaktadır. Hem eğitim görüp hem de dilediğiniz gibi deli dolu bir yaşam sürdürmek istiyorsanız siz de bu ülkeyi seçin.
Yurtdışı eğitim denildiğinde akla ilk gelen kaliteli ve kariyerli danışmanlık hizmeti veren EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi gelmektedir. Öğrenciler ve aileleri yurtdışı eğitimle ilgili tüm soru işaretlerinin cevabını alabilmek için EuroStar'a internet sitesindeki telefon numarasıyla ulaşabilirler.


Ohri kentine vardığınız zaman mutlaka ünlü kalesini de gezmeyi unutmayın. Tarih kokan her yerinde geçmişi hissedebileceksiniz. Sadece Osmanlı’ya kucak açmamış olan bu topraklarda diğer hükümdarlıkların eserlerine de rastlayabilirsiniz. Örneğin kiliseler sıkça yer almaktadır. Aziz Naum’a ait olduğu bilinen bu kiliseler de özenle korunup bugünlere kadar gelmeleri sağlanmıştır, tepede yer alan Aziz Naum kilisesi kenti kuşbakışı izleme imkânı sağlıyor. Ama bunların hepsinden önemli olan su müzesi olarak bilinen su üzerine inşa edilmiş eski yapıdaki evlerdir. Bu evleri gezerek insanoğlunun nasıl da ihtişamlı yapıtlara imza attığını fark edersiniz.

Ohri yaşanılası bir kent, hele ki kıyısındaki Ohri gölü ve bünyesinde koruduğu tarihi eserleri ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Buraya gelen öğrenciler ve turistler bir daha asla ayrılmak istememektedir. Doğanın sakinliği, halkın hoşgörülüğü de kalmayı seçmeleri için bir destektir. Ohri, Makedonya’da okumak isteyenlerin boş zamanlarını değerlendirmek için seçebilecekleri en güzel kentlerdendir.