OHRİ GÖLÜMavi inci diye adlandırılan Ohri gölü, gerçekten de görülmeye değer bir göldür. Deniz mesafesi 700 metre yükseklikle ölçülen olan bu göl, Avrupa’nın sahip olduğu en derin ve en eski göllerinden biridir. Mavi inci lakabının alması tabi ki sahip olduğu inanılmaz berraklıktan gelmektedir. Ve berraklığının yanı sıra dünyada ilk oluşan 4 gölden biri olarak bilinmektedir. Etrafında 3 şehrin bulunduğu göl tam 30 km genişliğindedir.
Uzunluğu ise 14,5 km’yi bulmaktadır. Ohri, Pogradec, Struga etrafında kurulmuş 3 şehrin adıdır. Yıl 1979’a geldiğinde gerçekten hak ettiği unvanı sonunda UNESCO’dan alarak dünya kültür mirası listesine eklenir. 2.600 metre karelik geniş bir alanı sulayabilen Ohri gölü, su kaynağını doğu kıyılarında yer alan yer altı kaynaklarından temin etmektedir. Ayrıca burada sadece kendisine ve yöreye özgü olarak bilinen 200 çeşitten fazla canlı türü yaşamaktadır. Bu da dünyada eşi benzeri az görülür olaylardandır. Görülmeye değer Ulu Balkan dağları gölün etrafını çevreler.
Deniz boyutlarına sahip olan bu ihtişam, uzunluğu ve genişliği boyunca doğa güzellikleriyle çevrilidir. Koca dağların eteklerindeki çam ağaçları ve yeşillikler inanılmaz bir örtü özelliği taşımaktadır. Belki hiçbir yerde bulamayacağınız güzellikte renklere sahip olan Ohri gölü, günün her saatinde, yılın her mevsiminde bambaşka bir renge bürünür.
Yağmurlu bir havanın habercisi olabilecek bu renklerden birisi de gridir. Bulutlar toplanıp yağmur için karar kıldıklarında Ohri birdenbire griye bürünür. Aldığı bu doğal rengi eminiz ki hiçbir ressam çizemez ve doğanın hiçbir etkinliğinde bulamazsınız. Güneş açtığında bir görürsünüz ki grilik yok olmuş yerini muhteşem bir mavilik almıştır. Ve bu sıradan bir renk değildir.
Gökyüzünden süzülen ışık süzmesi göle vurduğu andan itibaren çok farklı bir mavi ile canlılık başlar. Teknelerle tura çıktığınızda kendinizi dipsiz bucaksız bir mavinin içinde bulursunuz. Bahar aylarında dağların yeşillenmesiyle birlikte, sahiller beklenmedik bir anda yeşile boyanır. Fakat yeşil renginin birbirinden farklı tonlarını görmeniz sizin için bir mucize olacaktır. Yeşilin gökkuşağındaki ışık tonları gibi en koyusundan, en açığına tonlarıyla iç içe oluşması harika bir doğa dansıdır. Haki yeşili giderek fıstık yeşili bir renge bürünerek gölün ortalarına doğru maviyle buluşur.

Kıyılardaki yosunların da bu renk sefasına katkıda bulunması şüphesizdir. Bu ülkede eğitim görmek için gelen gençlerin mutlaka görmesi gereken Ohri gölünde dilediğiniz aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli ülkelerden gelmiş olsanız bile hiçbir ülkede böyle güzel bir doğa güzelliğinin olmadığına eminiz.
Makedonya Cumhuriyeti’ne eğitim görmek için geldiğinizde boş vakitlerinizi göl kenarındaki yemyeşil dağ eteklerinde kamp kurarak geçirebilirsiniz. Tekne turlarına çıkabilirsiniz. Veya balık avına çıkın, bu size oldukça eğlenceli gelecektir. Çam ağaçlarıyla örtünmüş devasa görünümdeki dağlarda bisiklet turuna da hayır diyemeyeceğinizi tahmin edebiliyoruz. Ekonomisi oldukça müsait olan bu ülkenin her şehrinde istediğiniz etkinliği çok uygun fiyatlara gerçekleştirebilirsiniz. Fakat ne olursa olsun, gün batımında ve gün doğumunda Ohri gölünün renklerle dansını izlemenizi tavsiye ederiz. Ve izlediğiniz vakit yanınızda bir fotoğraf makinesi bulundurmalısınız. En sıradan resmi bile sanat eseri olabilecek kadar değerlidir.
Gün yavaş yavaş öğlene varırken, suyun rengi birden bire turuncuya çalar. Bu turuncu tonu güneş batıya doğru kaydıkça kızıllaşır. Dalgaların dansıyla gerçekleşen pırlanta parıltısı, suyun sahile vururken çıkardığı ses ve güneşin gölü yakarcasına kızıla boyaması hayal bile edemeyeceğiniz bir güzellikte gerçekleşir. Gün battıkça göle bakamaz olursunuz. Gözleriniz kamaşır. Sonra birden bire güneş gölün üzerinden çekilmeye başlar. Fakat Ohri’deki kızıllık yok olmaz.
Gözlerinizi dağlara çevirdiğinizde günün ışığının yeşilliklere vurduğunu görürsünüz. Hava karardıkça, dağlardaki kızıllık ta yavaşça kaybolmaya başlar. Ama yine doğanın renk oyunu bitmez. Bu sefer hilal doğarak rengini göle yansıtmaya başlar. Dağları yararak yükselen hilal, giderek suyun rengini eflatuna çevirir. Kıyıya vuran dalgaların beyaz köpüklerine karışan eflatun rengi ufuklara doğru daha da kararlı bir hal alır. Börtü böceğin uykuya daldığı geç saatlerde duyacağınız sadece kurbağa ve cırcır böceklerinin sesleridir.

Sizi büyüleyen renk cambazlığına sahilin sakinliği anlatan dalgalarla birleştirdiği ses, tüm stresinizi alacaktır. Sabaha karşı her üç şehir sakinlerinin uyanmaya başlamasıyla göl sessizliğini insanlara bırakır. Ve güneşin yeniden doğuşu keskin rengiyle Ohri gölünü tokatlar gibi uyandırır. Dalgalar sanki gelen yeni rengin sevincinden dolayı yeniden canlanır. Güneş doğar doğmaz göl sularında da bir güneş doğar.
Kızıl, turuncu, mavi, yeşil karışımı renkler eğlenircesine birbirine karışır. Gün ışığı o kadar keskindir ki adeta gölü göremezsiniz. Sonra giderek hafifleyen keskinlik size yeni bir günü müjdeler. UNESCO’nun kültür mirası olarak belirlediği bu doğa harikası, gerçekten de görülmeye değer bir ihtişama sahiptir.
Eğitim için bu topraklara gelen herkesin de böyle bir güzellikten faydalanması gerekir. Sınav stresini atmak için en güzel seçiminiz olacak olan göl kenarında veya ufuklardaki etkinlikleriniz sizi çok çok mutlu edecektir. Memleketinize döndüğünüzde bu güzellikleri arkadaşlarınıza ve akranlarınıza anlata anlata bitiremeyeceksiniz.

Dünyanın hiçbir yerinde kolayca rastlanamayacak renklerin doğayla dansına burada şahit olacaksınız. Dilerseniz etrafında kurulan 3 şehirden birinde yaşayın, dilerseniz de daha uzak bir şehirde ama mutlaka Ohri gölünü görmeye gidin. Hayatınızda elde edeceğiniz en harika hatıralardan biri olarak kalarak asla hafızanızdan silinmeyecektir. Burada öğrenci olmanın tadı bambaşkadır. Hem uygun fiyatlar hem de halkın barışçıl yaklaşımı ayrı bir özgürlüğün kapısını aralayacaktır.

Eğitiminizi alırken aynı zamanda etkinliklerden de yararlanabilmeniz sizi daha çok motive edecektir. Makedonya Cumhuriyeti, bir an olsun sıkılmayacağınız mekânlarla ve doğa harikalarıyla sizleri beklemektedir. Yurtdışında eğitiminizi şansa bırakmak istemiyorsanız Eurostar Yurtdışı Eğitim ve danışmanlık merkezine başvurabilir geleceğinize en uygun eğitim programını alanında uzman Eurostar danışmanlarıyla birlikte seçebilirsiniz. Vize işlemleri, üniversite ve konaklama maliyetleri gibi birçok konu hakkındaki sorularınıza Eurostar cevap vermekte ve sizi bilgilendirmektedir. Güvenilir eğitim danışmanları öğrencilerin üniversite eğitimi almadan önce karşılaşacağı tüm zorlukları en hafife indirmektedir.