MAKEDONYALI ÜNLÜLER

MAKEDONYALI ÜNLÜLER

Makedonya eğitime, kültüre ve sanata tarihi boyunca değer vermiştir. Müzikten tiyatroya kadar hemen her sanat dalında Makedonyalı ünlüler yer almaktadır. Hepsi kendi alanlarında son derece meşhur ve genellikle uluslararası çapta bilinilirliğe sahip sanatçılardır. Bu liderlere ve sanatçılara bir göz atalım. Mustafa Kemal Atatürk (Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu), Annesi Zübeyde Hanım, Mehmet Akif Ersoy gibi Türk tarihinde önemli bir yere sahip birçok kişi Makedonya kökenlidir.

İlker Başbuğ (Genel Kurmay Başkanı), Kavalalı Ahmet Paşa,  Ali Sami Yen (Galatasaray’ın kurucusu), Kenan Evren (Cumhurbaşkanı),  Cem Uzan (iş adamı), Hakan Şükür (Futbolcu), Mareşal Fevzi Çakmak, Köprülü Mehmet Paşa, Sabiha Gökçen, Ali Fethi Okyar, Gani Müjde, Uğur Dündar, Ertan Saban, Filiz Ahmet, Arif Şentürk. , Cavit Çağlar, Emin Çölaşan, Doğan Hızlan, Metin Oktay, Tuba Ünsal, Mirsad Türkcan Makedonyalı liderler ve ünlülerden sadece birkaçıdır.
Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini kuran bir dünya lideridir. Eğitimi, liderliği, karizması ile Tüm dünyada örnek gösterilen bir önderdir. Mehmet Akif Ersoy ise İstiklal Marşını bizlere armağan eden başarılı bir şairdir. Arkasında ölümsüz eserler bırakmıştır. Mirsad Türkcan basketbolda birçok başarıya imza atmış ünlü bir sporcumuzdur.
 
Rumeli Türkülerine ses veren Arif Şentürk, Makedonyalı ünlüler arasında unutulmaması gereken ses sanatçılarındandır. Son dönemlerin ünlü oyuncuları arasında yer alan Filiz Ahmet, Muhteşem yüzyıldaki Nigar Kalfa rolüyle gönüllerde taht kurmuştur. Elveda Rumeli’de ki Zarife rolüyle, Balkan Düğünü dizisinde ki Galina rolüyle ününe ün katan Filiz Ahmet Üsküp Tiyatrosu oyuncularından biridir.
Türkiye’de en kaliteli haber programlarına imza atan, en başarılı gazetecilerden biri olan Uğur Dündar başarısıyla birçok ödül almış ve yaptığı programlar tüm Türkiye tarafından izlenme rekorları kırmıştır.

Hedefledikleri başarıya ulaşmak için türlü zorluklar ile mücadele eden Makedonyalı ünlüler birçok engeli aşarak başarıya ulaşmaktadırlar. Liderlik vasıfları ve çalışkanlıkları ile ünlü Makedon toplumu yorulmak nedir bilmeden çalışıp didinirler. Hayata bakış açıları da oldukça heyecan vericidir. Şartlar ne kadar zorlu olursa olsun asla yılmazlar ve pozitif olmaktan vazgeçmezler.
Makedonya’da eğitim alan üniversiteli gençler tüm bu yoğun çaba sarf ederek hedeflerine ulaşmış olan liderler ve ünlüler ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olacaklardır. Büyük başarılara imza atmış olan bu birbirinden kıymetli insanları araştırdıkça ve öğrendikçe hayran kalacaklardır. Makedonya’da eğitim alırken belirleyeceğiniz idolün yolunda emin adımlar ile ilerleyecek ve hedeflerinize kitleneceksiniz. Savaşta, yoklukta, kederde ve zulümde tüm olumsuz şartlara karşı gözlerini, kulaklarını ve zihinlerini kapatıp pozitif düşünerek başarıya ulaşan bu ünlüleri örnek alacak ve belirlemiş olduğunuz rotada emin adımlar ile ilerleyeceksiniz.

Makedonyalı ünlüler arasında yer alan diğer örnekler içerisinde çok sevdiğimiz sanatçılar arasında yer alan Candan Erçetin’de bulunmaktadır. Candan Erçetin Rumeli Türkülerini de en güzel şekilde seslendirerek bizleri kendisine daha fazla bağlamıştır ve hayranlığımız daha da artmıştır. Makedonyalı Türkler başarı yolunda ilerlerken örf ve adetlerini de asla bırakmamışlardır.

Sevgi ve saygı çerçevesinde adilane bir şekilde başarı yolunda ki mücadelelerini devam ettirmişlerdir. Bu ışık altında Makedonya’da eğitim gören üniversite öğrencileri kültür ve sanata doyacak ve burada ki başarılar ile Türkiye’de yer almış ve halen devam etmekte olan başarılı ünlüleri birçok konuda kendilerine örnek alacaklardır. Aynı zamanda Makedonya’da ki eğitimleri sırasında sanatsal ve kültürel anlamda asla yabancılık çekmeyeceklerdir. Aşina oldukları müzikleri dinleyecek, bildikleri sanatçıları ve liderleri takip edebileceklerdir.
Sizlerde onların yakaladığı başarıyı elde etmek ve yaşadıkları, büyüdükleri ortamın havasını soluyabilmek için Makedonya’yı yerinde ziyaret etmeli ve burada ki en kaliteli eğitim olanaklarından yararlanmalısınız. Makedonya eğitim görmeyi düşünen öğrencilere güncel bilgiler verilmesini sağlayan Eurostar Yurtdışı eğitim ve danışmanlık Merkezi okul başvurusu, konaklama ve seyahat gibi geçen süreçlerinde öğrencilere destek olmaktadır. Geniş çaplı hizmet veren Eurostar eğitim danışmanları öğrenciler adına gerekli bütün işlemleri yürütmektedir.