MAKEDONYA'DA YAŞAM
   

MAKEDONYA’DA YAŞAM

            Osmanlı imparatorluğunun en seçkin miraslarını rahatça görebileceğiniz Makedonya; ticari ve eğitim alanında birçok çevre ülkeden yoğun talep gören bir ülke haline gelmiştir. Bizim ülke şartlarımıza göre daha düşük bir gelir seviyesi söz konusudur. Buna istinaden ülkeye gelen adamları, öğrenciler ve bazı diplomatlar bu durumdan fazlasıyla hoşnut olmaktadırlar. Makedonya’da yaşam özellikle dışarıdan gidenler için fazlasıyla caziptir. Örneğin eğitim amacıyla ülkeye giden öğrencilerin birçoğu yurt eksikliğini aksaklık olarak kabul etseler de ev aylık ücretlerinin düşük oluşu bu mağduriyeti ortadan kaldırmaktadır. Öğrencilerin yaşamlarını sürdürebilecekleri 2 oda 1 salon kapasiteli ve de eşyalı evler 250 Euro’dan başlayan kira miktarlarında seyretmektedir.
            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi öğrencilere için bulunmaz fırsatlar sunmaktadır. Hem yurtdışına çıkmak için gerekli prosedürleri yerine getirip hem de Makedonya'da okuyacağınız okuldan bölüme kadar, barınmadan burslara kadar her türlü ihtiyacınızda yanınızdadır. Siz de bu ayrıcalıklardan yararlanmak istiyorsanız EuroStar'ın internet sitesindeki adres ve telefonlarıyla bu kaliteli hizmete ulaşabilirsiniz. 

            Makedonya’da yaşam izahı yapılırken internete, elektriğe ve ısınma ücretlerine değinmemek olmaz. Şehirlerin içlerinde ücretsiz internet dağıtıcıları bulunduğundan internet ücreti sıkıntısı ortadan kalkmaktadır. Sınırsız bir internet kullanımı takribi 23 TL ye tekabül etmektedir. Ülkede henüz doğal gaz dağıtımı olmadığından ötürü; evlerdeki ocaklar ve kullanılacak sıcak su alternatifi de elektrik bağlantısı ile gerçekleşmektedir. Buda takribi 40–60 TL arasında değişkenlik gösteren bir meblağ etmektedir.

 


Ülke sınırları içerisinde rastladığınız köftecilerin ve restoranların bu kadar yaygın oluşunun ve halkında çok fazla et tüketiyor oluşunun sebebi etin ucuz oluşudur. Özellikle araç ile gelen turistler için belirtmek gerekirse benzin 3,15 TL ye temin edilebilmektedir. Bu şartlar altında 150 Euro ya tüm ülkeyi tur etmeniz mümkündür. Makedonya’da yaşam gece hayatı ile ilgili birçok deneyime sahiptir. Oldukça renkli bir gece hayatına sahip olan ülke geceleri adeta uyumaksızın geçiriyor. Birçok diskolar ve kulüplerde belirli dönemlerde Türk geceleri gerçekleştirilmektedir. Yaz aylarında en hareketli olan şehir adını Ohrid nehrinden alan, Ohrid şehridir. Özellikle deniz sevdası olanların yüzerek vakit geçirecekleri ve ülkenin deniz turizmini ayakta tutan kentidir. Eğlence ve kültür açısından en renkli hayat standartlarına sahip olan ülke Üsküp’tür. 800.000 kişilik nüfusu ile yaşam sürdürülen bu şehirde birçok anıt bulunmaktadır.

            Makedonya’da yaşam sürdürenlerin maruz kaldıkları iklim tipi karasal iklimdir. Kışın hemen hemen 1 derece gözlemlenirken bu derece yerini yazları 30 dereceye kadar gösterir.