Makedonya'da Yaşam

Makedonya'da yaşam...

AB  ülkelerinde ve AB'ye aday ülkelerde pek karşılaşılmayan genç nüfusa sahip olma özelliği ile dikkat çeken Makedonya 25.713 km² yüz ölçümüne sahip bir ülkedir.

AB ile uyumu için ve halkın refahı için yaşam kalitesinde ve günlük yaşamda devamlı iyiye doğru bir hareket izleyen Makedonya eski bir Yugoslavya ülkesi olmasının etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulmaktadır.

Makedonya oldukça ucuz hayat şartlarına sahip bir ülkedir. Pahallılık bu ülkenin yakınından dahi geçmemiştir, bugün ülkemizle ve AB ülkeleri ile kıyaslandığında Makedonya'da ki hayat şartlarının uygunluğu bu ülkeyi oldukça cazip kılmaktadır. Makedonya'da bir kilogram et almak isteyen bir kişinin bizim para birimimizle 5TL veya 6TL ödemesi yeterli olmaktadır.

Makedonya'da ev kiraları;

Makedonya'da eğitim hayatına başlayacak olan öğrencilerin içini rahatlatacak bir diğer konuda bu ülkede ki ev kiralarıdır. 3 öğrencinin çok rahat kalabileceği 2+1 ve 3+1 evlerin kira değerleri Makedonya'da 150€ ve 200€ arasında değişmektedir. Bu değerlere öğrencilerin diğer  elektrik, su gibi ev masrafları da eklenince öğrenci başına düşen gider 200TL ve 250TL arasında yer almaktadır. Bu fiyat farkları evin bulunduğu semte ve metre karesine göre farklılık göstermektedir.

Öğrencilerine üniversite kapılarını sınav dayatması olmadan açan Makedonya, bir çok ülke ve bizim ülkemizle kıyaslandığı zaman oldukça düşük eğitim ücretleri ile üniversite adaylarının kendine çeken bir ülke konumundadır. Bizler dershanelerden tutunda her alanda eğitime para yatırdığımız ve sınav dayatmaları ile baş etmeye çalıştığımız ülkemizden çok sayıda öğrencinin Makedonya'yı eğitim için tercih etme nedenini anlamanın çok da zor olmadığı kanısındayız. Uygun fiyat düzeyleri eğitimde Makedonya'yı ön sıralara taşımıştır.

Makedonya'da üniversite ücretleri;

Makedonya'da üniversite ücretleri söz konusu olduğunda değişim gösteren fiyat aralığı 600€ ile 3000€'dur. Öğrencilerin tercih ettikleri bölüme göre değişecek olan bu fiyatlar bizim danışmanı olduğumuz  GOCE DELCEV Üniversitesi'nde TIP öğrencileri, ECZACILIK öğrencileri, DİŞ HEKİMLİĞİ öğrencileri için 1000€ olarak belirlenmiş, MÜHENDİSLİK öğrencileri için ise 600€ olarak belirlenmiştir. Makedonya'da eğitim ücretleri öğrencilerden genel olarak iki eşit taksit ile ve dönem başlarında alınmaktadır.

Hazırlık sınıfı ise öğrencilerin dil eğitimi aldıkları sınıftır. Bu eğitim öğrencilere  GOCE DELCEV Üniversitesi DİL Fakültesi tarafından 3 aylık 2 periyot halinde 6 ayda verilmektedir. Öğrencilerin dil eğitimi yani hazırlık sınıfı ücretleri de dönem başlarında olmak kaydı ile iki eşit taksit halinde olmaktadır.

Sınav koşulu olmadan bir üniversite hayali olan ülkemizde ki lise mezunu adaylar için Makedonya gerçekten cazip bir ülkedir

Oldukça karma olan nüfusu ile bir çok kültürü içinde barındıran Makedonya üniversite adaylarını bu yönüyle kendine çekmektedir. Özellikler %25  Türk nüfusu ve %45 Müslüman nüfusu Türk öğrenciler için bu cumhuriyetin cazip kılınan yönleri arasındadır.

Makedonya aynı zamanda  Türk öğrencileri ülke genelinde yaygın olan Türk ve Müslüman lokantaları, kafeteryaları ile cezbetmektedir. 

Ülkenin ulaşım açısından da çeşitli alternatifleri vardır. Türkiye'den Makedonya Cumhuriyeti'ne hem kara hemde hava ulaşımı mevcuttur. Bizim sizlere tavsiyemiz hava yoludur. Hava yolu ile 1 saat 20 dakika sürmektedir ulaşım. Kara yolu ulaşımı ise Bulgaristan üzerinden sağlanmaktadır.

Ulaşım için fiyatlar ise;

Hem kara yolu hem hava yolu olarak ulaşım sağlanabilen Makedonya'nın kara yolu ulaşım aşamaları  İSTANBUL-BULGARİSTAN- MAKEDONYA kara yolu şeklinde 10 saat ve 12 saat aralığında olmaktadır. Makedonya'ya THY'den alınan bir uçak bileti ise 175€ ve 200€ aralığında olmaktadır.