BURASI MAKEDONYA

MAKEDONYA’DA UCUZ YAŞAM

Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadasında yer almaktadır. Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan-Karadağ yer almaktadır. Başkenti Üsküp olan ülkenin Yüzölçümü 25.713 km2, nüfusu 4.760.000, resmi dili Makedonca ve para birimi Makedonya Dinarı’dır. Ticaret, eğitim, turizm gibi alanlarda ülkemizin tercih ettiği ülkelerin başında Makedonya gelmektedir. Ortak bir tarih birlikteliği sayesinde Türkiye’nin Makedonya’da geçmişi, eserleri, tarihi kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı döneminden kalan hanlar, hamamlar, camiler ve benzeri eserler Makedonya’yı turizm açısından cazip bir yerleşim yeri haline getirmektedir. Makedonlar günlük hayatta hem Makedonca hem de İngilizce kullanmaktadırlar. Birçok kişi de ülkelerinin Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olmasından dolayı Türkçe bilmektedirler. Bu sayede; Makedonya, öğrenci açısından yoğun olduğu için ülkemizden giden öğrencilerin dil konusunda çok sıkıntı çekmediği de gözlemlenmektedir.

Makedonya’da genel olarak yaşam ucuzdur. Bu durum ise öğrencilerin Makedonya’yı tercih etmelerinde büyük bir rol oynamaktadır. Makedonya da sosyal hayat oldukça renkli geçmektedir. Hayatın ucuz olduğu bu ülke de sosyal aktivitelerde oldukça fazladır. Yıl içinde Balkan turları düzenlenmekte 100 – 150 Euro’ya 5–6 ülke gezilebilmektedir. Makedonya konumu itibariyle balkan ülkeleri arasında tam orta noktayı almaktadır ve etrafında ki ülkelere kara yoluyla rahatlıkla seyahat imkânı sunmaktadır.
 Arnavutluk – Kosova –Karadağ– Hırvatistan – Bosna Hersek – Sırbistan gibi ülkelere vizesiz seyahat mümkündür. Eğitim görmek için Makedonya’yı tercih eden bir öğrenci hem vizesiz seyahat imkânı ile birçok ülkeyi gezip, görme hem de birçok kültürü tanıma olanağı bulmaktadır. 30 Euro’ya yurt dışı çıkış kartonu olan araçları kiralama imkânı sunulmaktadır. Turizm şehirlerinde tatil imkânları da oldukça ucuzdur. 5 Euro’dan başlayan oda kiraları katlanarak artmaktadır. Lüks bir tatil için Makedonya maksimum 200–250 Euro’ya bir tatil imkânı sunmaktadır.

Tatil için en çok tercih edilen şehir Ohrid şehridir. Makedonya sadece üniversite eğitimleri için değil, dil öğrenme açısından da birçok öğrencinin seçtiği ülkeler arasında bulunmaktadır. İnsanlar şehirlerarası yolculuklarında dahi taksiyi tercih edebilmektedirler. Bununla birlikte Makedonya köklü eğitim kurumlarına sahiptir.Makedonya Üniversiteleri, gerek Türkiye’ye yakın olmaları, gerekse Makedonya’da geçim masraflarının az olması sebebi ile iyi bir alternatif konumundadırlar. Beş asır Osmanlı hâkimiyetinde yaşamış olan Makedonya, 2005 yılından bu yana Avrupa Birliği adayıdır.
Türkiye ve diğer dünya devletlerine oranla düşük gelir seviyesiyle hem öğrenciler hem iş adamları hem de diplomatlar için cazip bir ülke haline gelmektedir. Ülke nüfusunun yaklaşık 4,5 milyon olduğu Makedonya geniş yüz ölçümü sayesinde insanlara sakin ve huzurlu bir yaşam sunmaktadır.


Makedonya’da internet, su, elektrik, ısınma, kira gibi ihtiyaçların ücretleri orada yaşayan insanların gelir durumuna göre uygunluk göstermektedir. Konu internet açısından ele alınırsa; sınırsız internet ücreti yaklaşık 600 dinardır. Bu da 10 Euro yani 23 TL’ye tekabül etmektedir. Ancak devlete bağlı ücretsiz internet vericileri de mevcuttur. Doğalgaz olmadığı için sıcak su ve mutfak ocağı elektriğe bağlıdır. Bunun içinde ortalama 1000–1500 dinar arası ( 15–25 Euro yani 35–60 TL) ödenmektedir. Isınma merkezi sisteme bağlıdır, bunun için yaz-kış aylık 50 Euro ücret ödenmektedir.

Su ise sabit ücretli olup, aylık 500 dinar (8,10 Euro, 18,50 TL) civarındadır. Ev kiralarına değinilecek olunursa öğrenciler için uygun 2+1 veya 3+1 dairelerin kirası ortalama 250 ile 350 Euro arasında, yaklaşık 500–600 Liradır ki böyle bir dairede üç öğrenci rahat bir şekilde barınma ihtiyacını karşılayabilmektedir.
Günümüz koşullarında Türkiye’de 3 kişilik bir öğrenci grubunun barınma ihtiyacı 1000–1500 lira arasında olmaktadır. Örneğin 1 Türk Lirası yaklaşık 30 Dinar’a karşılık gelmektedir. Daha bu örnekler uzayıp giderken Türkiye’de yaşam ile Makedonya’daki yaşamın farklılıkları göz ardı edilemeyecek kadar ortadadır. Günümüz Türkiye’sinde gürültü, trafik, yoğunluk, stres gibi sorunlara Makedonya sakinliği, duruluğu ve doğal yaşamıyla ziyaretçilerine kucak açmaktadır.

Yaşam koşullarına uyum sağlamada zorlanılmayacak bir ülke olan Makedonya doğal güzellikleri açısından ve tarihi yönden revaçta bir ülke durumundadır. Türkiye’nin siyasal ve sosyal alanda kendine yakın gördüğü ülkelerin arasında Makedonya’da bulunmaktadır. Makedonlar ve Türkler arasındaki iletişim ve yakınlık ülkelerin yakınlığını da gözler önüne sermektedir. Ülke nüfusunun yaklaşık % 25'i Türk, yaklaşık % 45'i Müslüman olan Makedonya Cumhuriyeti, çok kültürlü olması nedeniyle de ülkemizden ve başka ülkelerden gelen öğrenciler için Üniversite eğitimi almaları bakımından ideal bir ülkedir. Her dilden, ırktan, renkten birçok kültürün bir arada bulunduğu ülke olan Makedonya’da alınan eğitim sadece diploma eğitimi değil, aynı zamanda genel kültürü geliştirici yönde bir eğitim niteliğindedir. Makedonya’da Türkiye’nin izlerine rastlamak olağan bir durumdur. Ülkenin her yerinde Türk ve Müslüman lokantaları ve kafeteryaları mevcuttur. Makedonya da her yıl 21 Aralıkta Türkçe Bayramı gerçekleşmektedir. Bu tarihte sinemalarda Türkçe filmler oynatılmakta, Türkçe konserler verilmekte, Türk geceleri düzenlenmektedir.

Makedonya’da eğitim gören öğrencilerin de katılımlarıyla orada yaşayan yerli halka ve gelen misafirlere Türk Kültürü sunulmaktadır. İnternet, su, elektrik gibi ihtiyaçlarda devletin de sağladığı uygun koşullarla para sıkıntısı çekilmeden yaşayabilmek mümkündür. Sunulan bu imkânlar, ülkenin yüz ölçümü, doğal güzellikleri gibi faktörler sayesinde gün geçtikçe gelişen ve kalkınan Makedonya günümüz medeniyet seviyesine ulaşmış bulunmaktadır.

Eğitim yönünden kaçınılmaz fırsatlar sunan ve yurt dışında okumanın farkını ayırt edebilmek için öğrencilerin tercihleri arasında yer bulan bu şirin ve doğal ülke ziyaretçilerini beklemektedir. Her Türk vatandaşının gezeceği yerler listesinde bulunması gereken bu ülke geçmişe ışık tutan önemli bir miras niteliğindedir.

 

Geçmiş ile gelecek sentezini bir arada bulunduran Makedonya gün geçtikçe gelişen ve doğallığını koruyabilen ender ülkelerdendir. Bu imkânlar dâhilinde günlük temponun yoruculuğunu bir kenara bırakıp, daha sakin ve yaşanılabilir bir ülke olan Makedonya’yı üniversite ve dil eğitimi anlamında tercih etmek mümkündür. Yurtdışında eğitim görmek istiyor ve profesyonel destek almak istiyorsanız Eurostar yurtdışı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Eurostar ile Makedonya’da unutulmaz öğrencilik yılları geçirebilirsiniz. Ekonomik fiyatlarla eğitim görme ve Makedonya’da yaşama fırsatı elde edebilirsiniz. Prestijli bir üniversitede okumuş olmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Modern eğitim ortamlarında iş tecrübesi edinebilirsiniz. Kariyerinizde başarılı adımlarla ilerlemek istiyorsanız Eurostar’ mutlaka başvurun. Öğrencilerin yurtdışı eğitimi hakkında sorunlarıyla özel olarak ilgilenilme ve profesyonel çözümler sunulmaktadır.