MAKEDONYA'DA SAAT KAÇ ?


Türkiye’ye 1520 km uzaklıkta bulunan Makedonya, Balkanların en dikkat çeken ülkelerinden biridir. Özellikle gençlerin yakın markajında olan bu ülkede oldukça saygın üniversitelerin mevcut olması dikkat çekiyor.
Türkiye’den de pek çok öğrencinin öncelikli tercihi Makedonya oluyor. Çünkü köklü üniversitelerinde Avrupa standartlarında bir eğitim veriliyor. Bu eğitime mazhar olan öğrenciler diplomaları ile Avrupa’nın tüm ülkelerinde ve dünyanın pek çok ülkesinde mesleklerini yapabiliyorlar.
Ülkenin en büyük özelliği Türkiye ile arasında pek çok ülke ile kıyasladığınızda daha kısa bir mesafenin bulunmasıdır. Bu nedenle saat farkının da çok fazla olmadığını bilmenizde fayda var. Türkiye ile Makedonya arasında sadece 1 saat oynuyor.
Makedonya’da saatin kaç olduğunu öğrenmek için yapmanız gereken sadece Türkiye saatinden tam bir saat geriye gitmek olacaktır. Türkiye’nin saati Makedonya’nın saatinden 1 saat ileride bulunuyor. GMT + 1 saat dilimini kullanan Makedonya’da yaz saati uygulamasının geçerli olduğunu hatırlatalım. Yaz aylarının başlangıcında hatta bahar mevsiminde ülkede yaz saati uygulaması geçerli oluyor. Ardından havaların soğuması ile birlikte güneşin doğuş ve batış saatleri temel alınarak yaz saati uygulaması sona erdiriliyor.

2013 yılı içerisinde 31.03.2013 tarihinde saat 02.00’da yaz saati uygulamasına geçilmesi planlanıyor. 27.10.2013 tarihinde saat 03.00’da da yaz saati uygulaması sona erdirilecek. Bu gibi değişiklikler tıpkı ülkemizde olduğu gibi medya aracılığı ile Makedonya halkına bildiriliyor. Sadece bu tür konularda değil pek çok alanda Makedonya’nın ülkemiz ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Bir Balkan ülkesi olması, Türk kültüründen pek çok izleri barındırmasını beraberinde getiriyor. Bu nedenle yurt dışında eğitim amacıyla bu ülkeyi seçenler alışmakta hiç zorlanmıyorlar. Hatta öğrencilerden sıklıkla kendilerini ülkelerinde hissettiklerini duyabilirsiniz. Tabi bu durum onlar için çok büyük bir avantaj. Ülkeye ve kültürüne alışmak için zaman geçmesi gerekmediğinden hemen okullarına derslerine adapte olabiliyorlar.

Bu ülkede okumanın ayrıcalıklarından siz de yararlanabilirsiniz. Öncelikle Türkiye ile saat farkının çok olmaması, yurdunuzda bulunan aileniz, yakınlarınız ve dostlarınız ile istediğiniz saatte iletişim kurabilir, telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Çok sayıda ülkede okuyan öğrenciler bu rahatlığı yakalayamıyor. Çünkü Türkiye gündüzü yaşarken, öğrencilerin bulunduğu ülke geceyi yaşıyor. Bu da iletişimde sıkıntıları beraberinde getirebiliyor. Ancak Makedonya için böyle bir sıkıntı söz konusu dahi değil. Aileler diledikleri saatte çocuklarına telefon ile ulaşabiliyor. Bu da hem aileler hem de öğrenciler için büyük bir avantaj konumundadır.

Ülkede öğrenciler pek çok üniversitenin öğrenci yurdunda da barınabiliyor. Hem eğitim hem de yaşam açısından gayet ucuz bir ülke olduğu zaten artık tüm dünya tarafından biliniyor. Öğrencilerin ve ailelerin maddi açıdan zorlanması mümkün değil. Birçok üniversitenin eğitim ücreti Türkiye’den çok daha düşük harç ücretlerini gerektiriyor. Yani Makedonya’da yapacağınız eğitim masrafları Türkiye’de yapacağınız masraflardan çok daha düşük bir miktarı içeriyor. 
                EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi herkesin hayalini kurduğu kaliteli bir üniversite eğitiminin yollarını siz değerli öğrencileri ile paylaşmaktan gurur duymaktadır. EuroStar kendisine başvuran öğrencilere yurtdışı eğitim ile ilgili tüm bilgileri vermekle kalmayıp aynı zamanda yol göstermektedir. Bu hizmetlerden siz de yararlanmak istiyorsanız EuroStar'ın resmi internet sitesindeki telefon numaralarıyla irtibata geçebilirsiniz.