MAKEDONYA'DA EV FİYATLARI

                        

 

Makedonya dendiğinde akla ilk gelen şirin bir ülke oluyor. Balkanların belki de en çok sempati toplayan ülkesi Makedonya’dır. Evleri, doğal güzellikleri, kozmopolit yapısı, üniversiteleri ve tarihi binalarıyla gezilmesi ve görülmesi gereken ender ülkelerden biridir. Kendi yağıyla kavrulmaya çalışan ve aslında dünyanın en genç ülkelerinden biri olmasına rağmen kendi kendine yetebilen bu ülke Türk gençlerinin de yakın markajında. Üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrenciler, tercihlerini genellikle Makedonya’dan yana kullandıkları için, ülkedeki her türlü kültürel ve sosyal yapılanma ile ilgileniyor, gelişmeleri de takip ediyorlar.
Yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için en ideal tercihlerden biri Makedonya olacaktır. Yani Türk gençleri, ülkeye bu denli ilgi gösterirken pek de haksız sayılmazlar. Çünkü ülkede yaşam hem çok ucuz hem de çok keyifli. Çok sayıda etnik gruptan oluşan nüfusu ve AB standartlarına göre yeniden şekillenmiş olan yapısı ile Makedonya tam bir öğrenci cenneti. Çok sayıda köklü üniversitesi dünyanın en iyi eğitim veren isimleri arasında yerini almış durumda. Harç ücretlerinin çok düşük olması da bu avantajlara eklendiğinde Makedonya öğrenciler için adeta bir cazibe merkezi oluyor.
Üniversite eğitimi almak için bu ülkeye giden öğrenciler hiçbir açıdan sıkıntı yaşamıyor. Özellikle de barınma konusunda alternatifleri o kadar fazla ki, sıkıntı bir yanda öğrenciler seçenek bolluğundan kaynaklı tercih yapmakta zorlanıyor. Son derece konforlu olan öğrenci yurtları hiçbir misafir öğrenciyi dışarıda bırakmıyor. Ancak üniversite okurken ev kiralamanın keyfinin bambaşka olduğu da bir gerçek…

Çok daha özgür davranabilmek veya daha konforlu bir yaşam sürmek gibi nedenlerle öğrenciler ev kiralama yoluna da gidebiliyorlar. Bütçeler ise asla zorlanmıyor. Çünkü Makedonya’da evlerin kiraları gayet makul rakamlara tekabül ediyor.

Ülke genelinde kiralar yüksek rakamları içermiyor olsa da kentler arasında bazı farkların mevcut olduğunu hatırlatalım. Ancak genel olarak 2+1 veya 3+1 konutların aylık kirası 200 ila 350 Euro arasında değişiyor. Gayet konforlu ve büyük olan evlerde öğrenciler 2 hatta 3 kişi dahi rahatlıkla barınabiliyor. Dolayısıyla bu kira ücretinin üçe bölündüğünü varsayarsanız kişi başına 100 Euro gibi cüzi bir rakam düşüyor. Öğrencilerin bütçeleri için gayet uygun olan bu rakamlar pek çok gence yurtlardan daha cazip geliyor. Bu arada Makedonya’nın para birimi Makedonya Dinarı’dır. 10 Türk Lirası yaklaşık olarak 240 Makedonya Dinarına tekabül ediyor.
35 Türk Lirası ise 1000 Makedonya Dinarına denk geliyor. Ülkenin en lüks restoranında iki kişilik bir akşam yemeği için ödenen ücretin karşılığı 20 Türk Lirası’nı geçmiyor. Ev kiralarının ödemesini Makedonya Dinarı üzerinden yapmak çok daha ekonomik olacaktır. Ancak bunu tüm evlere uyarlamak zor… Bazılarında ödemeyi Euro ile yapmak gerekebiliyor.

 

Her ülkede olduğu gibi Makedonya’da da kiralar semtlere, evlerin büyüklüğüne ve konumuna göre değişiyor. Ancak Üsküp’te ev kiralarının çok daha fazla olduğunu belirtebiliriz. Makedonya’nın nüfusu yaklaşık olarak 2 milyondur. Bu nüfusunun üçte birinin Üsküp’te yaşıyor olması, bu kentte fiyatların bir hayli yükselmesini beraberinde getirmiş durumda. Ancak yine de bir öğrencinin kiralayamayacağı veya bütçesini zorlayacağı bir ücret talep edilmeyecektir. Şayet villadan bozma, son derece lüks bir ev tercih edilmezse... Diğer kentlerde ise kiralar tahmin edebileceğiniz gibi Üsküp’ten çok daha düşük.

Herhangi bir kentte 200-300 Euro arası ödenen bir ev, tüm özellikleri ile Üsküp’te yer aldığında aylık kira otomatik olarak 500 Euro’ya çıkıyor. Ancak öğrenciler bu kentte barınmaları gerektiğinde, kent merkezinden biraz daha uzaklaşarak ucuza ev kiralayabiliyorlar. Mutlaka şehrin dışına çıkmaları gerekmiyor. Özellikle birkaç mahalleden yana tercih kılan öğrenciler, Üsküp’te hem konforlu hem de ucuz evler bulabiliyorlar. Bu konuda yapılabilecek en mantıklı hareket, ülkeye gitmeden önce bir yurt dışı eğitim danışmanlığı şirketi ile iletişime geçmek olacaktır. Çünkü bu şirketler sadece okul başvurularında değil, öğrencilerin ihtiyaç duyabilecekleri her türlü mevcuda devreye giriyorlar.
Her öğrenci için en mantıklı barınma yönteminin ne olduğu özel olarak tek tek belirleniyor. Dolayısıyla yurtta kalmak isteyenler, kendileri için en doğru tercih olacak yurda yönlendiriliyor. Ev kiralamak isteyen öğrenciler de hangi üniversitenin hangi bölümünde okuyacakları öncelikli kıstas alınarak çeşitli semtlere ve mahallelere yönlendiriliyorlar. Böylece öğrenciler Makedonya’da okumaya başladıklarında mezun olana dek barınma sorunu ile karşılaşmıyor.

Yıl içerisinde taşınma veya bazı olumsuzluklar nedeniyle yurt değiştirme, ev kiralama gibi derslerini de son derece aksatacak olan nahoş durumlar ile karşı karşıya kalmıyorlar.

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi başarılı ve branşlarında uzman kadrosuyla siz öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor. EuroStar gelen bir öğrencinin öncelikle karakteristik özelliklerini keşfedip ona yönelik bir bölüm seçmesine yardımcı oluyor. Daha sonrasında, vize, dil eğitimi, barınma gibi her türlü ihtiyacınızda yanınızda olmaya devam ediyor. Siz de EuroStar'ı tercih etmek istiyorsanız EuroStar'ın internet sitesindeki telefonlarına ulaşabilmeniz yeterli olacaktır. Makedonya barınma konusunda öğrencilere çok çeşitli alternatifler sunan bir ülkedir. Bazı aileler, evlerinin çok büyük olması ve bol miktarda odalarının bulunması nedeniyle öğrencilere odalarını kiraya da verebiliyor. Her ne kadar yabancı bir aile ile yaşıyor olsalar da çoğu öğrenci için bu alternatif de son derece kıymetli. Çünkü aylık 50 Euro’ya kadar düşebilen bu barınma şekli, ekonomik açıdan öğrencilere cazip görünebiliyor.