MAKEDONYA ÜSKÜP KİRİL METODİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

 

Kiril Metodi Üniversitesi (St. Cyril and Methodius University) 1949 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nde kurulmuş ilk devlet üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda “Üsküp Üniversitesi” olarak da bilinmektedir. 3 fakülte ile yola başlayan üniversitenin bugün 21 fakülte, 5 araştırma enstitüsü ile hizmet vermektedir. Yaklaşık 50.000 yerli ve yabancı öğrencisi ile eğitimlerine devam eden Kiril i Metodi (Üsküp) Üniversitesi, devasa bir kampüse de sahiptir. Üsküp Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin diplomaları Türkiye dâhil dünyada 70 ülkede geçerli olmaktadır. Alanlarında uzman yaklaşık 3.000 eğitim, öğretim, araştırma görevlisi ve akademik personeliyle kaliteli öğretim anlayışından ödün vermeden eğitimlere devam etmektedirler. Kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık olarak 130.000’e yakın lisans mezunu, 10.000 civarı yüksek lisans mezunu, 6.000’e yakın da doktora mezunu vermiş köklü bir üniversite olarak yer edinmiştir. Tüm bu istatistikleri ile Balkan ülkeleri arasında prestij ve saygınlık sahibi bir üniversitedir.
http://www.duty.com.tr/images/kiril-universitesi-1.jpg

 


Branşlarında uzman kadrosu ile donanımlı öğrenciler mezun eden üniversite içerisinde çeşitli sosyal aktivitelerin sağlandığı dernek, grup ve sosyal kulüpler de bulunmaktadır. Öğrenciler bu gruplar ile çeşitli dallarda bilimsel araştırmalarda bulunabildiği gibi aynı zamanda sportif aktivitelerde de bulunmakta,  bunların yanı sıra; kültür -  sanat dallarında faaliyette olup bilgi ve eğlence ile ilgili derneklerde yer alabilmekteler.
Makedonya’da öğrencilere her türlü imkân sağlanmaktadır. Sadece okuldaki bölümleri bitirip üniversite mezunu olunmamakta aynı zamanda sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerde de aktif rol alabilmektedirler. Bu sosyal ve kültürel gruplar sayesinde okuldan geriye kalan boş zamanlarda öğrenciler hem birbirleriyle kaynaşacak hem de kendilerini daha farklı alanlarda da geliştirmek fırsatı bulacaklardır.
Makedonya Kiril i Metodi Üniversitesi bünyesinde eğitim gören öğrencilerin sadece alan derslerini başarı ile bitirmesini değil aynı zamanda öğrenciler Makedonya’dan ülkelerine geri dönerken her yönden tam donanımlı bireyler olarak göndermeyi hedeflemiş köklü bir üniversitedir.

Kiril i Metodi Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini bitiren öğrenciler daha sonrasında bu üniversitede kalıp akademisyen olabilme yolları da açıktır.  Kiril i Metodi Üniversitesi’nde tıp bölümünden mezun olan çok sayıda öğrenci bugün ülkemizde çeşitli hastanelerde görev yapmaktadır. Ayrıca lisans ve yüksek lisans gören öğrenciler için başvuruda bulunup gereken şartları da uygun ise, maddi yardım alabilmek için burslar alabilmektedirler.
Makedonya’da okumak öğrenciler için bir ayrıcalıktır. Çünkü dünya çapında uzman kadrosuyla öğrenciler iyi bir eğitimden geçip aynı zamanda üniversitenin sunduğu tüm faaliyetlerde aktif rol alarak kendilerini keşfetmelerine ve sosyal alanlarda da öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine fırsat doğmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde kalabalık bir öğrenci topluluğunun mevcut olması, öğrencilerin farklı ülkelerden gelenlerle arkadaşlık edinebilmesine ve gitmedikleri ülkelerin kültürleri, coğrafyası hakkında da genel kültür edinmesine neden olmaktadır. Böylelikle Makedonya Kiril i Metodi Üniversitesinde okuyarak kaliteli bir eğitimin yanı sıra öğrenciler hem yeni insanlar tanıyıp hem de yeni kültürler öğrenirken aynı zamanda yeni diller de edineceklerdir.
Bilimsel çalışmaların da dayandığı bir gerçek vardır ki bir insanın bir dili çabuk ve iyi öğrenebilmesi için o dili konuşmaya mecbur kalması daha etkili olmaktadır. Çünkü kendisini ifade edebilmesi ve karşısındakini de anlayabilmesi için o dili öğrenmeye mecbur kalmaktadır. Yurtdışı eğitimlerin öğrencilere en büyük katkılarından biri de budur.
http://www.duty.com.tr/images/kiril-universitesi-2.jpg
Tüm bu imkanlardan yararlanıp güzel bir geleceğe adım atmak için her anınızda yanınızda olacak, köklü, güvenilir bir danışmanlık şirketi olan EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı ile tanışmanız yeterli olacaktır. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi, alanında uzman kadrosu ile yurtdışında okumak isteyen tüm öğrencilere her konuda gereken desteği vermekte olup, sadece ülkenizde değil gideceğiniz ülkede de size destek olmaya devam etmektedir. Amacı, ülkesinden ayrılıp başka bir ülkede üniversite okumak isteyen öğrencilere ışık tutmak, yol göstermek ve destek olmak isteyen bu danışmanlık şirketine adım attığını anda güvenilir bir kapıdan girdiğinizi hissedeceksiniz. Ülkemizde gerçekleştirmeniz gereken tüm prosedürlerde sizlerin elinden tutacak, tüm karmaşık işlemlerinizi halledecek, içiniz rahat bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmenin huzurunu yaşayacaksınız. Ayrıca EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin desteği sadece ülkemizden ayrılana kadar değil aynı zamanda gittiğiniz ülkede de temsilcilikleriyle sizlerin yanında destek olmaya devam etmektedir.

 

 

http://www.duty.com.tr/images/k.jpg
            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi olarak, kaliteden ödün vermeden, uluslar arası akademik kadrosuyla, öğrencilere rehberlik, danışmanlık ve aracılık hizmeti sunmaktan gurur duymaktadır. Öğrencilerin hedef ve amaçlarını öğrenip, kariyer planlamasını yapan, onların en doğru tercihleri yapabilmesi için yol gösteren saygın ve prestijli bir danışmanlık şirketi olarak ön plana çıkmaktadır. Sadece ülkemizde değil yurtdışında da itina ile çalışmalarına devam etmekte ve samimi bir ortam eşliğinde öğrencileriyle bir aile gibi bütünleşmektedir. Yurtdışı eğitimle ilgili akla gelen tüm sorularınızı cevaplayıp, tüm sorunlarınızı ortadan kaldırarak yolunuzu açacak ve bu yolda elinizi hiç bırakmayacaktır.


Ülkemizde son dönemde yurtdışı eğitimin oldukça yaygınlaşması sonucu yurtdışı eğitim danışmanlığına ihtiyaç da artmıştır. Ve bu ihtiyaca en iyi cevap veren danışmanlık şirketi uzman akademik kadrosuyla EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi’dir.
Makedonya Üsküp Kiril i Metodi Üniversitesi Fakülteleri
1 - Tıp Fakültesi
2 - İnşaat Mimarlık Fakültesi
3 - Elektrik Mühendisliği Fakültesi
4 - Bilişim Fakültesi
5 - Makine Mühendisliği Fakültesi
6 - Doğal ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi
7 - Turizm
8 - Felsefe Fakültesi
9 - Filoloji Fakültesi
10 - Tercümanlık (Fransızca, Almanca, İngilizce, Arnavutça) Pedagoji Fakültesi
11 - Tasarım Bilimleri ve Gıda Fakültesi
12 - Beden Eğitimi Fakültesi
13 - Güzel Sanatlar Fakültesi
14 - Müzik Sanatları
15 - Müzik Fakültesi
16 - Biyoloji Enstitüsü