MAKEDONYA ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARIGünümüz gençleri globalleşen dünyanın getirdiği avantajları çok başarılı bir şekilde değerlendirebiliyor. Artık eğitim alanında bu gelişmeleri pek çok öğrenci kendi lehine çeviriyor. Özellikle üniversite eğitimi konusunda öğrenciler artık tercihlerini yurt dışından yana özellikle de Makedonya üniversitelerinden yana kullanıyor. Sınavsız bir şekilde kayıt yaptırma şansını sunması, bu üniversiteleri pek çok üniversiteden ve ülkeden çok daha cazip kılıyor. Özellikle de puan bilmecesi bu üniversiteler söz konusu olduğunda ortadan kalkıyor.
Makedonya’da eğitim almak istiyorsanız çeşitli taban puanları göz önünde bulundurmanıza hiç gerek yok. Zira ülkenin gençler için en cazip olduğu noktası da budur. Kesinlikle bazı sınavlara girmeniz, taban puanların çok üzerinde puanları almış olmanız gerekmiyor.
 Liseden mezun olmuş olmanız Makedonya’nın herhangi bir üniversitesine kayıt yaptırmanız için yeterli. Taban puanlar gibi rakamlarla boğuşmak, aylarca sınavlara hazırlanmak gibi bir derdiniz olmuyor. Hayallerinizi ertelemek zorunda da kalmıyorsunuz. Mezun olur olmaz tercihinizi yapabilir ve dilediğiniz üniversitenin dilediğiniz bölümünde eğitim almaya başlayabilirsiniz.

 

 


Bu üniversitelere kayıt yaptırmak için bazı belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Bunların başında gelen pasaportunuzun resminizin olduğu bölümünün fotokopisidir. Ayrıca lise diplomanızı da üniversiteler haliyle görmek istiyor. Lise diplomanızın aslını veya valilik ya da kaymakamlık tarafından apostile edilmiş olan örneğini temin etmeniz çok önemlidir. Lisede okuduğunuz tüm yılları gösteren ve ıslak imzası bulunan transcript belgenizin de olması gerekiyor. Bunlara ilaveten Nüfus Müdürlüğünden alabileceğiniz uluslararası doğum kâğıdını da temin etmeyi unutmayın. Bu belgeyi öğrenciler genellikle nüfus cüzdanı ile karıştırıyor.

Siz bu hataya düşmeyin. Nüfus cüzdanınıza ek olarak bu belgeyi de almanız gerekiyor. Ayrıca Adliye’den almanız gereken adli sicil kaydına da gereksinim duyacaksınız. Bir belge de velinizden almanız gerekiyor. Bu belge sizin yurt dışında eğitim aldığınız zaman dilimi içerisinde eğitim ve yaşam masraflarınızı velinizin karşılayacağını içeriyor. Belgeyi hazırlayıp velinize imzalattıktan sonra noterden onay almanız da büyük önem taşıyor. Çünkü noter onaylı olamayan veli taahhütnamesi Makedonya’da resmi birimlerce kabul edilmiyor. Son olarak 6 adet beyaz fonlu biometrik resminizi de hazırladığınız belgelere eklemeniz şart.

Tüm bu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra Makedonya’daki üniversitelerden herhangi birine kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak kayıt işlemlerinizi bir danışmanlık şirketi ile iletişim halinde yaptırmanız da en az bu belgeler kadar büyük önem arz ediyor. Çünkü tüm ülkelerde olduğu gibi Makedonya’da da üniversitelerin istedikleri ek belgeler olabiliyor. Veya bazı belgelerde değişikliğe gidilmesi de gündeme gelebiliyor. Tüm bunları bilginiz dâhilinde tutmanız ve takibe almanız olanaksız. Ancak yurt dışında eğitim danışmanlığı şirketleri bu üniversitelerin tamamı ile sürekli iletişim halinde olduğundan en güncel bilgileri anında edinebiliyor ve öğrencilere bu yönde rehberlik ediyor. Geleceğinizi riske atmak yerine siz de danışmanların rehberlik hizmetlerinden istifade edin.      
 EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi geleceğinize ışık tutmak, size kariyerli bir yol çizmek için var olmuş bir danışmanlık merkezidir. EuroStar uzman kadrosuyla sizlere mezun olduktan sonra dahi yardım etmektedir. Siz de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey EuroStar'ın internet sitesinden telefonlarına ulaşmak.