MAKEDONYA ÜNİVERSİTESİ DENKLİK

MAKEDONYA ÜNİVERSİTESİ DENKLİK

http://i.tmgrup.com.tr/tk/2012/12/23/288x233/626542263417.jpg
Liseden mezun olduktan sonra pek çok öğrenci gibi siz de yurt dışında eğitim almak istiyorsanız tercihinizi Makedonya’dan yana kullanabilirsiniz. Hatta eğitim uzmanı tüm öğrencilere bu ülkede eğitim almalarını öneriyor. Çünkü Makedonya pek çok açıdan büyük avantajlara sahip! Bunların başında mavi diploma alma şansı geliyor.
Ülkedeki herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olduğunuzda mavi diploma olarak tabir edilen bir belge alıyorsunuz. Bu da tüm Avrupa ülkelerinde üniversitenizin kabul gördüğü anlamına geliyor. Yani Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülke ile birlikte Avrupa ülkelerinde de mesleğinizi yapabiliyorsunuz. Üstelik hiçbir prosedüre gerek kalmanda ve hiçbir sıkıntı yaşamadan.
Makedonya’da pek çok köklü üniversite mevcut... Her ne kadar bu Balkan ülkesi son derece genç bir ülke olsa da üniversiteleri için aynı durumdan söz etmek güç. Çünkü Yugoslavya döneminden kalma pek çok üniversite, ülke bağımsızlığını ilan ettikten sonra eğitim vermeyi sürdürdü. Halen bazıları dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alıyor. Türk gençleri de haliyle tüm bu avantajlardan yararlanmak ve AB standartlarında bir eğitimden geçmek için tercihini Makedonya’dan yana kullanıyor.
http://img.educations.com/htmlpages/htmlpage2871/bologna_process_2.gif
Bu ülkede yer alan tüm üniversitelerin YÖK ile denkliği mevcuttur. Hangi üniversitenin hangi bölümünü seçerseniz seçin, YÖK tarafından kabul görüyor ve ülkemizde de üniversite mezunu olarak kabul ediliyorsunuz. Bu nedenle Makedonya’da bulunan üniversiteler arasında tercih yapmadan önce ilginizi çeken fakültenin denkliğini araştırmanıza gerek kalmıyor. Ancak yine de bu bilgileri kontrol etmek isterseniz internet aracılığı ile Yüksek Öğretim Kurumu denkliği sorgulama formunu da kullanabilirsiniz. Sorgulamalarınız genellikle aynı gün içerisinde yanıtlanıyor. Böylece en sağlıklı yerden yani kaynağından bilgileri teyit etmiş oluyorsunuz.

http://www.teflengland.co.uk/userfiles/image/accreditation_stamp.jpg
Ülkede tıp eğitiminden mühendisliğe, mimarlıktan müziğe, beden eğitiminden felsefe ya da filolojiye kadar çok sayıda alanda mesleki eğitim alma şansınız mevcut. Hayallerinizdeki okula bir an önce başlayabilirsiniz. Çeşitli sınavlara girmek, belirli puanları yakalamak durumunda değilsiniz. Sadece danışmanlar ile iletişime geçin ve gerekli belgeleri hazırlayarak dilediğiniz Makedonya Üniversitesine kaydınızı yaptırın.
http://www.fernandomgalan.es/wp-content/uploads/bologna-process1.jpg
Makedonya’daki eğitiminizi tamamladıktan, diplomanızı aldıktan ve yurda döndükten sonra istikametiniz başkent Ankara’nın Bilkent semtinde bulunan Yüksek Öğretim Kurumu oluyor. YÖK’ün denklik birimine bazı evraklar ile müracaatta bulunmanız gerekiyor. Müracaat için size gereken belgeler şunlar…
Diplomanızın aslı, noterden onaylanmış olan Türkçe tercümesi ve fotokopisi, öğrenciler arasında not çizelgesi olarak bilinen Transcript belgesinin aslı, Makedonya’daki Büyükelçilik tarafından onaylanmış Türkçe tercümesi ve fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ülkeye giriş çıkış tarihlerinin yer aldığı pasaportunuzun yine ülkede bulunan Büyükelçilik tarafından onaylanmış örneği gerekiyor. Bunlara ilaveten 26 x 35 cm büyüklüğünde bir adet zarf ile T.C. kimlik numaranız da gerekenler arasında yer alıyor. Belgeleriniz gerekli incelemenin ardından ilgili birime iletiliyor ve denklik belgenizi bu şekilde alabiliyorsunuz. Bu nedenle mezuniyetinizin ardından okuldan temin etmeniz gereken belgeleri almayı unutmamanızda fayda var.
http://www.euras-edu.org/resimler/haber/webe.jpg
EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile Makedonya'da okumaya gidecek öğrencilere çeşitli avantajlar sunulmaktadır. Öncelikle öğrencinin hangi mesleğe eğilimli olduğu belirlenip ona göre hangi bölümü seçmesi gerektiğine karar verilir. Bunun dışında vize, yolculuk, barınma gibi tüm ihtiyaçlarda da EuroStar yanı başınızda.