MAKEDONYA ÜNİVERSİTELERİ HARÇ ÜCRETLERİ


http://www.foreignstudents.com/sites/default/files/imagecache/blog_515/uni%20fees%20image.jpg
Balkanların en sakin ve huzurlu ülkelerinden biri olan Makedonya pek çok Türk gencinin hayallerini süsleyen bir ülke konumuna yükselmeyi başarmış gibi görünüyor. AB müzakerelerini başarıyla geride bırakan bu ülke, uyum programları kapsamında pek çok yaşamsal konularda iyileştirme ve düzenleme çalışmaları yaptı. Haliyle ülke, zaten çok yeni olmasına karşın baştan aşağı yenilendi. Standartların yüksek olmasına karşın pahalı bir ülke olmaması elbette çok sayıda ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gençlerin dikkatinden kaçmıyor.

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler bir yandan da kendi bütçelerini düşünmek durumunda olduğundan, gerek yaşamın gerekse harç ücretlerinin pahalı olduğu ülkeleri listeden karalamak zorunda kalıyor. Ancak o listede Makedonya mutlaka bulunuyor ve mutlaka üst sıralarda yer alıyor. Bu da beraberinde yoğun bir ilgiyi ve popülerliği getiriyor. Çünkü ülkede yaşamak ne kadar keyifli ise, okumak da bir o kadar keyifli ve ucuz.
Tercihlerin odağı olmasının tek nedeni elbette fiyatlar değil. Ülkede barınma sorunu kesinlikle yaşanmıyor. Son derece konforlu odaları bulunan sayısız yurt öğrencilere barınmadan çok daha fazlasını sunuyor. Çünkü öğrenci yurtlarının neredeyse tamamı çeşitli sosyal tesisler ile zenginleştirilmiş durumda. Dolayısıyla yemek veya eğlenmek gibi gereksinimler için öğrenciler farklı adreslere itmek durumunda kalmıyor.
http://img.wikinut.com/img/15ar59ie1r82_d1b/jpeg/724x5000/Attracting-money-means-marketing.jpeg
Makedonya’da yaşamanın kültürel boyutuna de değinmekte fayda var. Ülkenin çok farklı etnik grupları bünyesinde barındırması kozmopolit bir yapıya sahip olmasını sağlamış durumda. Ayrıca Balkan kültürü ile Türk kültürünün birbirine çok benziyor olması, okumak için bu ülkeye giden gençlerin hiç yabancılık çekmemesini beraberinde getiriyor. Kendilerini ülkelerindeki herhangi bir kentte geziyor gibi hisseden gençler, Makedonya’ya alışmakta güçlük çekmiyor. Bu ülkenin Türkiye’ye olan en büyük benzerliği sıcak ve samimi bir halka sahip olmasıdır. Son derece misafirperver olan Makedonya halkı, öğrencilere de büyük saygı duyuyor ve aklınıza gelebilecek her türlü konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi…
http://www.getentrepreneurial.com/images/Money%20and%20Marketing%20How%20To%20Get%20Your%20Next%203%20Clients.jpg
Elbette tüm bunlar öğrenciler için ikinci planda geliyor. Makedonya’da okumak isteyen öğrencilerin ilgilendiği öncelikli konu üniversitelerin talep ettikleri harç ücretleri oluyor. Çünkü ailelerini maddi olarak sıkıntıya sokmak istemeyen öğrenciler belirli bir ekonomik planlama yaptıktan sonra tercihlerde bulunmayı ve devamında başvuru işlemlerini gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Alsında ülke ekonomik olarak öğrencileri zorlayan bir Balkan ülkesi değil. Hatta pek çok bölümde okurken Türkiye’deki üniversitelerden dahi düşük ücretler ödeyeceğinizi kısa zamanda siz de öğreneceksiniz. Biz yine de sizlere bazı örnekler verelim.
https://lh4.googleusercontent.com/-5RoNgAaK2Vg/TYAYnLgL6LI/AAAAAAAAEbc/1whoDLOCU7M/s1600/dollar+sign+eyes.jpg
Öncelikle sizlerin en çok ilgi gösterdiği üniversitelerden biri olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi ile başlayalım. Bu okul ülkenin en saygın ve en kaliteli eğitim veren yüksek öğretim kurumlarından biridir. Tıp, eczacılık veya diş hekimliği okumak için 1400 Euro’ya sahip olmanız yeterli oluyor. Tercihiniz inşaat mühendisliği veya mimarlık olursa bu rakam 1250 Euro’ya kadar düşüyor
Orman Fakültesi’nde okumak için sadece 800 Euro ödemeniz kâfi. Okumaya başlamadan önce bir yeterlilik sınavına tabi tutulabileceğiniz Müzik Fakültesi için de 1300 Euro gerekiyor. Bu arada sizlere bu ücretlerin yıllık olduğunu hatırlatalım, iki taksitte ödeyebileceğinizin müjdesini verelim ve fiyatlar hakkında bilgilendirmeye devam edelim. Filoloji Fakültesi ile İktisat Fakültesi’nde okumak 2500 Euro ücret ödemenizi gerektiriyor. Öğrencilerden büyük bir ilgi gören Hukuk Fakültesi ile Felsefe Fakültesi’nde okumak için ödemeniz gereken yıllık ücret de 2500 Euro. Pedagoji Fakültesi’nin ücreti çok daha düşük bir rakamı; 1000 Euro’yu işaret ederken, Veterinerlik Fakültesi’nin ücreti 3000 Euro’ya çıkıyor. Tarım ve Gıda Fakültesi’nde 800 Euro ödeme yaparak okuyabiliyorsunuz.
Tıpkı Müzik Fakültesi’nde olduğu gibi bir yetenek sınavından geçmenizi gerektiren Beden eğitimi Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi’nin harç ücreti de 3000 Euro. Aynı rakam Dramatik Sanatlar Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Doğa Bilimleri ve Matematik Fakültesi için de geçerli. Elektrik Mühendisliği ve Enformasyon Fakültesi Teknolojileri 1200 Euro gerektirirken geri kalan fakülteler için yılda 1000 Euro harç ücreti yatırmanız yeterli oluyor.
http://europa.eu/abc/12lessons/images/content_euro.jpg
Popüler üniversitelerden bir diğeri de St. Kliment Ohridski Üniversitesi’dir. Bu okulun kaliteli eğitiminden yararlanmak için minimum düzeylerde harç ücretleri ödemeniz yeterli oluyor. Tıp, Eczacılık ve Diş hekimliği bölümlerini tercih etmeniz halinde 1500 ila 2000 Euro arasında harç ödemeniz gerekirken diğer bölümlerin yıllık ücreti 1000 Euro’yu geçmiyor.
Makedonya’nın devlet üniversitelerinden biri olan Tetova Devlet Üniversitesi’nin Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümleri için 1500 Euro harç talep ediliyor. Ancak diğer bölümlerden ödemek için yılda 400 Euro gibi cüzi bir miktar ödeme yapmanız yeterli oluyor.
Son olarak Goce Delcev Üniversitesi’nin harç ücretleri hakkında da sizleri bilgilendirelim. Sizlerden yoğun talep giren Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümlerinin ücreti 1000 Euro ancak diğer bölümlerin ücreti sadece 600 Euro. Bu rakamlar her ne kadar sizi şaşırtmış olsa da tamamı gerçek. Net bir şekilde görüldüğü gibi sadece yaşam şartları açısından değil harç ücretleri bakımından da Makedonya son derece ucuz bir ülke. Ev kiraları, toplu ulaşım araçları ve yemek ücretleri de oldukça makul. Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm bilgi ve birikimlerini sizlerle paylaşmaya hazır olan EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi alanında uzman ve köklü bir danışmanlık şirketidir. EuroStar her türlü soru ve sorunlarınızı çözebilecek güler yüzlü çalışanlarına internet sitesinde bulunan telefonları ile ulaşabilirsiniz.