MAKEDONYA TÜRKİYE SAAT FARKI


Pek çok yönü ile Türkiye başta olmak üzere çeşitli dünya ülkelerinden öğrencilerin gözdesi haline gelen ve her yıl yüzlerce yabancı kökenli öğrenciyi diploma sahibi yapan Makedonya, popülerliğini hızla arttırmaya devam ediyor. Dolayısıyla ülkenin tüm özellikleri öğrencilerin ilgi alanına girmeyi başarmış durumda. Hem öğrencilerin hem de ailelerin merak ettiği öncelikli konulardan biri de Makedonya ile Türkiye arasındaki saat farkıdır.
Makedonya’da GMT + 1 zamanı geçerli oluyor. Yani ülkenin GMT’ ye uzaklığı sadece 1 saat. Ülkemiz ile sevimli ve genç Balkan ülkesi Makedonya arasındaki saat farkı sadece 1 saattir. Türkiye saati Makedonya saatinden 1 saat ileridedir. Yani Türkiye’de saat sabah 08.00’i gösterdiğinde Makedonya’da saat henüz 07.00 oluyor. Dolayısıyla aileler çocuklarına ulaşmak istedikleri zaman, Makedonya’da saatin bir saat geride olduğunu hesap etmelerinde fayda var. Ancak dakika farkının olmaması bu konuda hesaplamaların rahatlıkla yapılabilmesine olanak tanıyor. Akılların karışmasını ve yanlış saat hesaplamaları riskini de ortadan kaldırmış oluyor.


Bu arada pek çok ülke gibi Makedonya’da da yaz saati uygulamasının geçerli olduğunu bilmenizde fayda var. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi Makedonya’da da yaz saati uygulamasına geçileceğinde bir hafta öncesinde kamuoyu bu konuda bilgilendirilmeye başlanıyor. Makedonya medyasında da geniş yer bulan yaz saati uygulamasına dair bilgiler halka sıklıkla aktarılıyor. Aynı durum yaz saati uygulamasının sona ermesi için de geçerli.
Saatlerdeki yeni düzenlemeler yine aynı kanallar aracılığı ile halka duyuruluyor. Örneğin 2013 yılı içerisinde Makedonya’da takvimler 31.03.2013 gününü gösterdiğinde ve saatler gece 02.00’yi gösterdiğinde ülkede yaz saati uygulaması başlıyor. Tüm resmi kurumların çalışma saatleri başta olmak üzere öğrencilerin okudukları üniversitelerdeki ders saatleri de dâhil olmak üzere saatler; yaz saati uygulamasına göre ayarlanıyor.
Takvimler 27.10.2013 gününe işaret ettiğinde ve saatler de gece 03.00’ü gösterdiğinde ülkede yaz saati uygulaması sona eriyor. Saatler kış saati uygulamasına geri dönüyor. Ancak her yıl yaz saati uygulamasına aynı tarihte ve saatte geçildiğini söyleyemeyiz. Tarihler ve rakamlar yıldan yıla değişebiliyor. Bu nedenle halka herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için uygulamanın başlangıç ve bitiş saati bildiriliyor.

 


Makedonya ile ilgili Tüm bilgileri edinmek için mutlaka yurt dışı eğitim danışmanlığı şirketi ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Çünkü bu ülkede yaşamaya başladıktan sonra fark edeceğiniz bazı eksik belgeler veya yanlış işlemler sizin Makedonya’daki eğitim hayatınızı sekteye uğratabilir. Herhangi bir kötü sürprize mahal vermemek için danışmanlardan her konuda en güncel bilgileri almalı ve hazırlığınızı da bu bilgiler ışığında gerçekleştirmelisiniz. Böylece Makedonya’daki eğitim hayatınıza sorunsuz ve son derece keyifli bir başlangıç yapma şansını da elde etmiş olacaksınız. Her ne kadar pek çok yönden ülkemiz ile büyük benzerlikler gösteriyor olsa da Makedonya’daki prosedürlerin ülkemizden çok farklı olduğunun altını çizelim. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışı eğitimle ilgili tüm prosedürleri yerine getirmekte ve Makedonya'da okunacak okul, kalınacak yurt gibi tüm desteği de sağlamakta olan bir danışmanlık kurumudur. EuroStar'ın bu hizmetlerinden yararlanabilmek için internet sitesindeki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.