MAKEDONYA ŞARKILARIMakedonya şarkıları hep yaşanmışlıkları anlatır. Hüzün saklıdır namelerde. Yüzyıllar boyunca birçok savaşta şehitler veren ve harap olan şehrin ortasında kalan, çaresizlik ve korku ile göç eden Makedonya halkı yaşadıkları bu acıları şarkı olup dile gelmiştir. Makedonya şarkılarında yaşanmış birçok hikâye yer almaktadır. Ancak tüm bu hüzün ve kederin ardından Makedon halkı her şeyi yeniden kurmuş ve hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek için gerekli tüm çabayı büyük bir yüreklilik ile göstermiştir.

Tarihinden bugüne kadar Makedon halkı Balkan topraklarında hem Türk olabilmenin mücadelesini vermiş hem de bu uğurda yapılan birçok savaşın, zulmün ortasında mücadele etmiştir. Burada çok büyük acılar yaşanmış; gidenler geri dönmemiştir. Makedonya şarkıları her ne kadar sözleri itibarı ile yürek burksa da müziği oldukça canlı ve hareketlidir. Yüzyıllardır süregelen bu melodiler hepimizin kulaklarında ve kalbinde yer etmiştir. Kimi zaman hüzünlendiren kimi zaman eğlendiren bu şarkılar günümüzde yapılan düğün ve derneklerde hala sevilerek dinlenmektedir. Her şarkının kendine özgü bir oynanış tarzı mevcuttur. Payduşka her düğünde ve dernekte karşılaşacağınız son derece kibar bir horo’dur.
Mustafa Kemal Atatürk’ün de sevdiği şarkılar arasında yer alan Vardar Ovası Makedonya Şarkıları arasında en çok bilinenlerden biridir. Kalk gelin hanım, Osman Ağa, Mendilimin Yeşili, Ramizem, Debreli Hasan, Bülbülüm altın kafeste, Yüksek yüksek tepelere, Mavrova’dan aldım Sümbül yine sevilen parçalar arasındadır.

“Mendilimin Yeşili, Ben kaybettim eşimi, Al bu mendil sende kalsın, Sil gözünün yaşını“
Nakaratında eşini kaybeden bir kişinin üzüntüsünü yaşamaktayız.
-Kalk gelin hanım yürü aygın baygın,
Bütün ayaktaşların( arkadaşların) seninle dargın bir genç kızın gelin olduktan sonra artık arkadaşlarından uzaklaştığını yeni bir hayata başladığını anlatan bir mesaj içermektedir.
-Mayadağ’dan kalkan sazlar, Al topuklu beyaz kızlar,
Yârimin yüreği sızlar, Eğlenemem aldanamam, ben bu yerlerde duramam,
“Vardar ovası, Vardar Ovası. Kazanamadım sıla parası”
Makedon kızlarının güzelliğinden, nazından ve onların sevgisini kazanmak için verilen mücadeleden bahsedilir.

Türkçe şarkıların yanında Makedonca, Arnavutça, Boşnakça gibi dillerde de çok güzel şarkılar yer almakta ve Makedonya şarkıları arasında yerlerini almaktadırlar. Bitola moj Roden kraj, Oj Kosova, Hajde Şote Maşallah bilinen türkülerdendir.


Makedonya’ya giden Türk gençleri bu türkülerin hiçbirine yabancı değillerdir. Bu güzel anonim Türküler çeşitli Balkan Şarkıcıları tarafından yüzyıllardır ülkemizde de söylenmekte ve severek dinlenmektedir. Bu şarkıların, türkülerin icra edilmesi sırasında kullanılan müzik aletleri de bize hiç yabancı değildir. Daire, kaval, akordeon, Tambur vb. gibi birçok farklı müzik aleti kullanılmaktadır. Bu nedenle duyacağınız müzikler sizin için hiçte yabancı olmayacaktır.


Peki, sadece bu eski Türküler mi? Tabi ki hayır. Makedonya Şarkıları arasında günümüzün en modern dans parçaları, en duygulu aşk şarkıları ve en hareketli müzikler yer almaktadır. Kanınızı kaynatacak bu müzikler ile doyasıya eğlenme fırsatına sahip olacaksınız. Makedonya müziği ile de sizi büyüleyecek ve bu büyünün etkisinden bir ömür boyu kurtulamayacaksınız.

Makedonya’nın eşsiz şarkılarını dinlemek ve kulaklarınızı muhteşem armoniyle şenlendirmek isterseniz ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.  Evrensel şarkılar eşliğinde dans edebilir kendinizi müziğin ahengine bırakabilirsiniz.
Üsküp’te müzik etkinleri yapılmakta ve festivaller düzenlenmektedir. Makedonya’da eğitim gören birçok üniversite öğrencisi genç Makedon şarkıcıların performanslarını dinleyerek eğlenmektedir. Şarkılar eşliğinde geleneksel danslar sergilenmektedir. Karmaşık ritimlerden meydana gelen Balkan müzikleri dinleyenleri adeta büyülemektedir.
Konserlerde Makedonya’nın temsili haline gelen Gajda çalınarak geleneklere uyulmaktadır. Orkestralar oldukça popülerdir. Çağdaş popüler şarkılardan oluşan halk müziği modern sesler ile daha da özelleşmiştir. Düzenlenen müzik festivalleri ile pop müzik, halk müziği gibi birçok türde şarkı söylenmektedir. Makedonya’da üniversite eğitimi görmek istiyorsanız Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezine başvurabilirsiniz.
Makedon şarkıları eşliğinde arkadaşlarınızla doyasıya eğlenebilir Balkan müzikleriyle coşkulu anlar geçirebilirsiniz. Etnik kökenli bu geleneksel müzik şölenini yaşamak istiyorsanız mutlaka Makedonya’da eğitim fırsatını kaçırmamalısınız. Makedonya müzik kültürü ve etkinlikleri gibi birçok konu hakkında Eurostar ‘ı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Eurostar yurtdışı eğitiminde profesyonel kadrosuyla danışmanlık hizmeti vermektedir.