MAKEDONYA ŞARAPLARI

MAKEDONYA ŞARAPLARI

                Makedonya, 35.000 hektar genişliğinde bağ arazilerine sahiptir. Ülke, şarap konusunda yatırım yapmaya ciddi önem vermektedir. Halkın yüzde 23 kadarı Müslüman’dır. Müslümanlıkta pek de yeri olmayan şarap, Müslüman nüfusun fazlalığına rağmen, Makedonya’da günlük sıradan hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Öğle ve akşam yemeklerinde, yenilen yemeğe uygun bir şarap, sofrada mutlaka yer almaktadır. Makedonya halkı, ithal edilmiş olan şaraplara pek ilgi göstermemektedir. Çünkü ülkede üretilen şarapların çeşidi son derece fazladır. Bununla beraber, ülkenin şarapları, her damak zevkine hitap eden ve kaliteli çeşitlerden oluşmaktadır. Ülkenin şarap üretimindeki başarısı ve bu alana vermiş olduğu önem, Yugoslavya döneminde, tanınmış lider Tito tarafından bağcılığa ve şaraba verilmiş olan öneme dayanmaktadır.
            Chardonnay, Cabernet Sauvignon ve Merlot gibi üzümlerden üretilen şaraplar dünya çapında bilinmekte ve tercih edilmektedirler. Bu şaraplardan da Makedonya’da üretilmektedir. Ancak, yerel halkın da, turistlerin de asıl ilgisini ve beğenisini toplayan şaraplar, yerel üzümlerden üretilmiş olanlardır.
            Makedonya’da şaraplık üzümlerin yetiştirildiği çok sayıda bağ bulunmaktadır. Riesling, Muscat Otonelle, Sauvignon, Burgundy Black, Zupljanka, Prokupec, Gamay ve Merlot üzümleri, Pcinja-Osogova bölgesinde yetiştirilmektedir. Ayrıca bu bölgede, Hamburg Misketi de bulunmaktadır.
Makedonya’da şarapçılığın yüzde 75’ine Povardaje Vardar ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgenin genelinde yetişen üzümler; Merlot, Rkatsiteli, Zilavka, Semillon, Vranec, Kadarka, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Stanushina, Smederevka, Chardonnay, Temjanka ve Riesling üzümleridir. Pelagonia-Polog bölgesinde, beyaz şarap için Riesling, kırmızı şarap için ise Pinot Noir yetişmektedir.

Vranec şarabı, yerel halk tarafından en çok sevilen şaraplardan bir tanesidir. Bu şaraptan, kırmızı meyve aromalarını almak mümkün. Özellikle Vranec şarabı, yıllanmak için en uygun şaraplardan biridir. Yine ülkede sık tercih edilen Temjanika şarabı ise aromatik şarap severlerin gözdesi olabilecek niteliklere sahiptir. Bu şarapta mandalina aroması hissedilmektedir ve içimi son derece yumuşaktır. Makedonya şarapları, dünyadaki diğer şaraplar ile yarışabilecek kadar iddialıdırlar. Ülkede, bu sektöre son derece önem verilmektedir.

            Makedonya üniversitelerinde okumak için ülkeye giden öğrenciler, bambaşka bir kültür ile tanışırken, kendilerinden bir şeyler de bulmaları mümkündür. Makedonya, yıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.
Her şehirde bambaşka bir tarih imzasına rastlamak mümkündür. Doğal güzellikler ve tarih açısından göz kamaştıran bir güzelliğe sahip olan ülkede yaşam da son derece ucuzdur. Maalesef ülkemizde üniversite eğitimi almak için sınavda başarı şartı aranmaktadır.
Sınavda başarı gösteren öğrenciler bile çoğunlukla istedikleri bölümde okuyamamaktadır. Bu durum, üniversite mezunu kişi sayısının ülkemizde az olmasına sebep olmakla birlikte, üniversite okuyan gençlerin hayallerindeki mesleği yapmasına engel olmaktadır. Ülkemizde, üniversite sınavında başarı elde edemeyen veya istediği bölümü kazanamayan gençler, ancak ailelerinin bütçesi uygunsa özel üniversitelerde okuyabilmektedirler. Türkiye’de özel üniversitede okumanın bedeli en düşük olarak senelik 25.000 TL’dir. Maalesef herkes bu bedeli karşılayamamaktadır. Bu noktada, Makedonya, gençlere fırsat sunmaktadır. Evlatlarının üniversite eğitimi almasını isteyen aileler için de sevindirici bir fırsattır.
Makedonya’daki üniversiteler, herhangi bir sınav kriteri aramamaktadır. Ülkemizde liseden mezun olmuş olan her genç, bu ülkede istediği bölümde okuyabilmektedir. Tıp da dâhil olmak üzere, Makedonya üniversiteleri çok sayıda fakülteyi bir arada bulundurmaktadır. Eğitim veren akademik personel, Avrupa standartlarında eğitimi benimsemiştir.
Makedonya’da devlet üniversiteleri de, özel üniversiteler de mükemmel sınıf donanımlarına sahiptir. Bu üniversitelerde eğitim görmenin bedeli, üniversiteye ve bölümüne göre 600 Euro ile 3000 Euro arasında değişmektedir. Bu bedelleri iki eşit taksit halinde okula ödemek mümkündür.

            Makedonya’da üniversite okumak için, öncelikle gerekli belgelerin toparlanmalı ve ilgili kurumlara başvuru yapılmalıdır. Ülkede Makedonca eğitim verildiği için, öğrencilerin dil bilgisi yeterli seviyede olmalıdır. Bunun için hazırlık sınıfı okunabilmektedir. Makedonca öğrenen öğrenciler, Slav dillerinin tamamına hâkim olurlar. Hazırlık eğitiminin ardından, öğrenciler istedikleri bölümleri seçerek eğitimlerine başlarlar.
Üniversite kaydı, gerekli işlemler ve oturma izni için, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri yardımcı olabilmektedir. Bu şirketlerden danışmanlık alarak, işlemlerin sorunsuzca ve hızlı bir biçimde tamamlanması mümkündür. Öğrencilerin, üniversiteye başvuru ve kayıt işlemleri, vize ve oturum izni alınması, öğrencilerin yerleştirilmesi ve uyum süreci bu şirketlerce düzenlenmektedir. Öğrencilerin kabulünün ardından, Makedonya’da öğrenim hayatlarına başlaması ile şirket ile öğrenci arasındaki bağ kopmamaktadır. Karşılaşılan her sorunda, bu şirketler, öğrencinin yanında olmaktadır.
            Makedonya’da okuyacak olan öğrenciler, diledikleri zaman Türkiye’ye gelebilmektedirler. Makedonya ile Türkiye arasındaki uçuşlar oldukça uygun fiyatlıdır. Ayrıca havayolu şirketleri dönemsel olarak kampanyalı fiyatlar da sunmaktadırlar. Makedonya içerisinde de ulaşım son derece ucuzdur. Öğrenciler dilerlerse, okudukları üniversitenin yurdunda kalabilmektedirler. Ayrıca isteyen öğrenciler özel yurtları veya daire kiralamayı tercih edebilmektedirler. Daire kiraları oldukça uygundur. Yurtlar ise, bir öğrencinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahiptirler. Öğrenciler isterlerse, okul dışında kalan zamanlarda, kendi tercihleri ile çalışma şansına sahiptirler.
            Makedonya üniversitelerinin diplomalarına Türkiye YÖK tarafından denklik verilmiştir. Bu üniversitelerden mezun olan kişiler, mesleklerini Türkiye’de ve tüm Avrupa ülkelerinde icra edebilmektedirler. Makedonya’da okunacak üniversite seçilmeden evvel denklik durumu kontrol edilmelidir. Bu konuda, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri en doğru bilgiyi vermektedir. Bazı Makedonya üniversitelerinin diplomaları 70’den fazla ülkede kabul görmektedir. Üniversitelerin kampüsleri Avrupa standartlarındadır. Çeşitli öğrenci kulüpleri ve sosyal faaliyetlerle, her anlamda donanım sahibi gençler yetiştirilmektedir. Makedonya üniversiteleri, uygun fiyatlarla, herkese hayalindeki mesleği yapabilmek için eğitim alma şansı sunmaktadır.

 

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında okumak isteyen tüm öğrencilere bir aile sıcaklığıyla elini uzatmaktadır. Güler yüzlü kadrosuyla her sorunuzu cevaplamakta ve size geleceğinizle ilgili kariyer planlaması yapmaktadır.
Siz de bu danışmanlık hizmetinden yararlanmak istiyorsaniz EuroStar'ın güven dolu kapısından girmelisiniz. EuroStar'ın internet sitesindeki telefonlarından veya irtibat bürolarından ulaşabilirsiniz.