MAKEDONYA RESMİ TATİLLERİ


            Makedonya’da Yeni Yıl Tatili 1 ve 2 Ocak tarihlerindedir. 7 Ocak ise, Noel sebebi ile tatildir. Ortodoks takvimine göre, Paskalya Tatili ise, Nisan ayı içerisinde olmaktadır. Makedonya’da, 1 ve 2 Mayıs tarihlerinde, İşçi Günü kutlanır. Bu nedenle resmi tatildir. 2 Ağustos tarihi de Milli Gün’dür ve tatildir. 8 Eylül tarihi, önemli resmi tatillerdendir. Bu tarihte, Makedonya’nın Bağımsızlık Günü kutlanır. Yani Cumhuriyet Bayramı’dır. 11 Ekim günü de, Faşist İşgaline Karşı Zafer Günü olarak kutlanmaktadır ve bu gün resmi tatildir. 8 Mart Kadınlar Günü, Makedonya’da da önem verilen bir gündür. 24 Mayıs tarihinde, Sts Cyrilus ve Methodius Günü ilan edilmiştir. 
            Makedonya, ziyaretçilerinin oldukça keyif alacağı bir ülkedir. Yemyeşil doğası, masmavi göllerle süslenmiştir. Her dine mensup kişilerin ibadetlerini yapabilecekleri, camiler ve kiliseler bu ülkede mevcuttur. Türk pazarları keyifle gezilebilecek yerlerdir. Makedonya ziyaretinde, Ortaçağ Manastırı mutlaka gezilmelidir.
            Başkenti Üsküp olan ülkenin, iklimi tam anlamıyla kara iklimidir. Kış aylarında yağışlar oldukça fazladır. Yaz ayları ise çok sıcak ve bazen kurak geçmektedir. Ülkede Makedonca resmi dil olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, İngilizce konuşan ve anlayan kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Türkiye ile sıcak ilişkilerinden ötürü, Türkçe konuşan kişilerin çokluğu da ziyaretçileri şaşırtmamalıdır. Para birimi olarak Makedonya Dinarı kullanılmaktadır.
Ülkenin kendi bankalarının yanında, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın da şubeleri bu ülkede bulunmaktadır. Makedonya’da ambulans ihtiyacı olduğu durumlarda 194 aranmalıdır. Polisin numarası 192, itfaiyenin numarası ise 193’tür. Ülkenin internet uzantısı. mk’dır. Ülkedeki bankalar, hafta içi günlerde sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arasında hizmet vermektedirler. Hafta sonu günlerde ise bankalar sabah saat 08.00 ile öğlen 12.00 saatleri arasında açıktırlar.


Mağazalar, hafta içi günlerde sabah saat 08.00’de açılarak, akşam saat 20.00’ye kadar hizmet vermektedirler. Hafta sonu günlerinde ise, yine sabah 08.00’de açılan mağazalar, saat 14.00’de kapanmaktadır. Makedonya’da üniversite okumaya karar vermiş olan öğrenci adaylarını, önemli avantajlar beklemektedir. Öncelikle sınav stresi söz konusu olmayacaktır. Makedonya üniversiteleri, öğrencilerini herhangi bir sınava tabi tutmaksızın, istedikleri bölüme kayıt etmektedirler. Bu ülkede okumak isteyen öğrenciler için tek zorunluluk, Makedonca bilme gerekliliğidir. Bunun için, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri, öğrencilere yardımcı olmaktadırlar.
Ortalama 5 ay süren bir eğitimle, öğrenci adayları istenilen seviyede Makedonca öğrenebilmektedir. Makedonca bilme zorunluluğu da öğrenciler için bir avantajdır. Bu dili öğrenen öğrenciler, aynı zamanda tüm Slav dillerine hâkim olabilmektedirler.
Makedonya üniversitelerinde, son derece başarılı akademik personeller eğitim vermektedir. Yüksek lisans ve doktora programları da öğrencilere bir seçenek olarak sunulmaktadır. Makedonya üniversitelerinin sınıfları teknolojik açıdan mükemmel donanımlara sahiptir. Zengin kütüphaneye sahip olan bu üniversitelerin laboratuarları da en iyi seviyede standartlara sahiptir. Kablosuz internet ağı tüm üniversitelerde öğrencilerin hizmetindedir. Öğrenci kulüpleri ile öğrencilerin sosyal yaşamları renklendirilmektedir.
            Makedonya ile Türkiye arasında birçok ikili anlaşma yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi, iki ülke arasındaki dostluğu pekiştiren Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’dır. Diğerleri ise; Ekonomik Ticaret Anlaşması, Bitki Koruma ve Karantinada İşbirliği Anlaşması, Afet Sonuçlarının Önlenmesi, Sınırlandırılması ve Hafifletilmesi Alanında İşbirliği Anlaşması, Gelir ve Servet Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının Onaylanması İçin Karar, Sosyal Sigorta Anlaşması, Gümrük İdarelerinin
Karşılıklı Yardımlaşması Hakkında Anlaşma, Turizmde İşbirliği Anlaşması, Öğrenim Belgesi /Diploma /Ön Lisans /Yüksek Lisans /Doktora Diplomalarının Denkliği İçin Anlaşma, Yatırımların Teşviki ve Korunması İçin Anlaşma adı altında yapılmış anlaşmalardır.

            Makedonya üniversiteleri, öğrencilere çok sayıda avantaj sunar. ÖSS ve benzeri sınav şartı aranmaksızın, öğrenciler istedikleri bölümde okuma şansına sahiptirler. Makedonca eğitim verildiğinde, dil için hazırlık sınıfı okunmalıdır. Ardından, öğrenciler diledikleri bölümde eğitimlerine devam edebilmektedirler. Makedonca bilen öğrenciler tüm Slav dillerine hâkim olmaktadırlar.
Üniversiteler, Avrupa standartlarında eğitim vermektedirler ve sınıflar son teknolojiye ait donanımlara sahiptirler. Öğrenciler, istedikleri öğrenci kulüplerine katılarak sosyal açıdan da aktif olabilmektedirler. Makedonya’da yaşam oldukça ucuzdur. Aylık yaşam giderleri, ülkemizle kıyaslanamayacak kadar düşüktür. Ulaşım, yeme-içme ve diğer giderler bir öğrencinin karşılayabileceği miktarlardadır.
Makedonya üniversitelerinin yurtları da son derece konforludur. Üniversite yurdunda kalmak istemeyen öğrenciler özel yurtları tercih edebilirler. Daire kiralamak istenirse, bu da mümkündür. Bu tarz detaylar konusunda, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri yardımcı olabilmektedir. Makedonya’da eğitim gören öğrenciler dilerlerse dil kurslarına da katılabilirler. Kurs maliyetleri oldukça düşüktür. Makedonya üniversitelerinden mezun olanların aldıkları diplomalar tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir.
Ayrıca, ülkemizde de YÖK, bu üniversitelere denklik vermiştir. Makedonya’da eğitim gören yabancı öğrenciler, diledikleri takdirde kendi imkânları ile iş bularak çalışabilmektedirler.

            Makedonya üniversitelerinde okuyabilmek için en doğru yol, profesyonel bir yurtdışı eğitim danışmanlık şirketinden yardım almaktır. Bu şirketler, başvurudan itibaren tüm aşamalarda öğrencilerin yanında olmakta ve gerekli işlemleri öğrenciler için yapmaktadırlar. Ayrıca, öğrenim süreci başladıktan sonra da, öğrencilerin yerleştirilmesinde ve uyum sürecinde destek vermektedirler. Karşılaşılan herhangi bir sorunda muhatap bulunabilir olması, öğrencilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca başvuru, vize, oturum izni, kalacak yer ayarlanması ve diğer tüm ayrıntılar fazla vakit alan, uğraştıran işlerdir. Bu işlemlerin işinde uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi ve takip edilmesi, işlemlerde hatanın önüne geçecek, tüm aşamaları hızlandıracaktır.  

EuroStar sizlere yurtdışında üniversite okumakla ilgili her türlü desteği sunmaktadır. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi kaliteli ve uzman kadrosuyla sizlere yurtdışı eğitimle ilgili yol haritanızı çizmektedir. Bu desteğe ihtiyacınız varsa yapmanız gereken tek şey EuroStar'ın internette bulunan telefonlarından ya da ofislerinden ulaşmaktır.