MAKEDONYA ÖZEL ÜNİVERSİTELERİ            Makedonya’da, çok sayıda başarılı özel ve devlet üniversiteleri mevcuttur. Özel üniversitelerde de, devlet üniversitelerinde de eğitim görmek, uygun maliyetlerle mümkün olmaktadır. Özel Amerikan Üniversitesi 2005 yılında, Makedonya Üsküp’de kurulmuştur. Avrupa standartlarında eğitim veren üniversitede, Ana İşletme Ekonomisi ve Organizasyon Bilim, Bilgisayar Bilimleri ve Teknolojileri, Mimarlık ve Tasarım, Hukuk, Siyaset Bilimleri, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi fakülteleri bulunmaktadır.

           

Fon Üniversitesi ise ilk başta Sosyal Bilimler Fon Üniversitesi olarak açılmıştır. Ardından bünyesindeki fakülteler çoğalmıştır. Şuanda Fon Üniversitesi’nde, Hukuk, Ekonomi, Tasarım ve Multimedia, İletişim ve Bilişim, Yabancı Diller, Dedektifler ve Güvenlik, Siyasi Bilimler, Spor ve Spor Yönetimi fakülteleri bulunmaktadır. Üniversitede modern amfi tiyatro bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilere, spor salonu, fitness center, spa merkezi, bowling salonu, cafe ve binanın tamamında kablosuz internet imkânı sunulmaktadır.
            Güneydoğu Avrupa Üniversitesi; İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Turizm, İş İdaresi, Ekonomi, Bilgi Sistemleri ve Yönetim, Çağdaş Bilimler ve Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, İşletme Enformatiği, Alman Dili ve Edebiyatı, Arnavut Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Halkla İlişkiler ve Pazarlama İletişimi, Hukuk Fakültesi, Kriminalistik ve Güvenlik, Kamu Yönetimi Çalışmaları, Siyasal Bilgiler, Liderlik ve Toplum Gençlik Çalışmaları bölümlerini içermektedir.
            Tetova Devlet Üniversitesi, özel üniversitelere alternatif olarak tercih edilebilmektedir. Ekonomi, Muhasebe/Finans ve Bankacılık, Yönetim ve Pazarlama, Ekonomi ve İş, Turizm, Hukuk Fakültesi, Gazetecilik, Tıbbi Bilimler Fakültesi, Eczacılık, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fen- Edebiyat Fakültesi, Sanat dalları, Felsefe, Tarih, Pedagoji, Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, Filoloji, Arnavut Dili ve Edebiyatı, Makedon Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Diller Yabancı Merkezi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği, Biyoloji, Fizik, Kimya, Coğrafya, Bilişim, Ekoloji, Matematik, Gıda Teknoloji Fakültesi, Beden Eğitimi Fakültesi gibi bölümler, bu üniversitenin bölümleri arasında yer almaktadır.
            1949 yılında kurulmuş olan Kiril Metodi Üniversitesi, 50.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Dünya genelinde 70’den fazla yabancı ülke tarafından, bu üniversitenin diplomaları tanınmaktadır.
Kiril Metodi Üniversitesi, Balkanların en tanınmış ve prestij sahibi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu üniversite, bünyesinde bulunan çok sayıda sosyal kulüp sayesinde, öğrencilerinin farklı alanlarda da kendilerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Üniversitedeki Tıp Fakültesi; Tıp Fakültesi, Genel Tıp, Profesyonel Hemşirelik/Teknisyenlik, Radyolojik Teknoloji, Fizyoterapistlik bölümlerini içermektedir. Üniversitedeki Diş Hekimliği Fakültesi’nde; Diş Hekimliği, Profesyonel Diş Teknisyenliği, Profesyonel Diş Hemşireliği bölümleri bulunmaktadır.

Eczacılık, Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümleri de bulunmaktadır. Elektrik Mühendisliği ve Enformasyon Fakültesi bünyesinde, Güç Sistemleri, Güç/Otomasyon/Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Güç-İletişim ve Yönetim, Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği, Otomasyon, Robotik, Bilgisayar Teknolojileri ve Mühendisliği, Bilgisayar Donanım Mühendisliği ve Elektronik, Telekomünikasyon ve Bilgi Mühendisliği bulunmaktadır.
Bilgi Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi altında, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, Ağ Teknolojileri, E-teknolojilerin Uygulanması, Bilgisayar Eğitimi, Bilgi ve Bilgisayar Mühendisliği, Akademik Bilişim Çalışmaları bölümlerine yer verilmiştir. Makine Mühendisliği Fakültesi; Makine Mühendisliği, Üretim Mühendisliği, Ulaşım Makine ve Lojistik, Isı Mühendisliği, Hidrolik Mühendisliği ve Su Yönetimi, Yapısal Mühendislik, Endüstri Mühendisliği, Yönetim Mühendisliği, Enerji ve Çevre Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Otomasyon ve Yönetim Sistemleri bölümlerinden oluşmaktadır.
Bu üniversitenin, altında çeşitli bölümlerin bulunduğu farklı fakülteleri de bulunmaktadır. Bunlar; Teknoloji ve Metalurji Fakültesi, Doğa Bilimleri ve Matematik Fakültesi, İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Felsefe Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Slav Bölümü Çalışmaları, Pedogoloji Fakültesi, Beden Eğitimi Fakültesi, Tarım ve Gıda Fakültesi, Orman Fakültesi, Mobilya Dizayn Teknolojisi, Veterinerlik Fakültesi, Dramatik Sanatlar Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Müzik Fakültesi’dir.

            St. Kliment Ohridski Üniversitesi, Makedonya’nın iki büyük devlet üniversitesinden biridir. Kısaltılmış adı ile UKLO olarak bilinir. Üniversitenin 10 adet fakültesi, 11 adet meslek yüksek okulu, çok sayıda lisans programları ve lisansüstü eğitim programları vardır. Üniversitenin bünyesinde, Teknik Fakülte, Meslek Etüdleri, İktisat Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İdari İşletmecilik ve Bilişim Sistemleri, Bioteknoloji Fakültesi, Güvenlik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Teknoloji ve Teknik Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi ve Yüksek Meslek Tıp Okulu bulunmaktadır.
            Yine bir devlet üniversitesi olan Goce Delcev Üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. Ortalama 15.000 nüfusa sahip olan üniversite, İştip şehrini öğrenci şehri haline getirmiştir. Üniversite 16 fakülteden oluşmaktadır. Bunlar; Hukuk Fakültesi, Mimarlık ve İnşaat Fakültesi, Turizm, Mekanik, Müzik, Bilişim, Teknoloji, Elektrik, Tıp, Doğal ve Teknik Bilimler, Ekonomi, Eğitim, Filoloji, Doğa Fakültesi ve Ziraat Fakültesi’dir. Tıp Fakültesi’nde eğitim görmek için 1000 Euro ödemek yeterli olurken, diğer bölümlerde 600 Euro ödenmektedir. Bu yıllık bedel, 2 eşit taksitte ödenebilmektedir.

            Yurtdışı Eğitim konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketlerle iletişime geçilerek, Makedonya’da eğitim konusunda doğru bir yol izlemek mümkündür. Bu şirketler, başvuru sürecinden, üniversiteye kayıt işlemlerine, Makedonya’ya yerleşmeden, uyum sağlama konusuna kadar, her anlamda öğrencilere destek vermektedirler. Makedonya’daki devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde okuyabilmek için, ülkemize göre son derece düşük ücretler ödenmektedir. Ayrıca, bu ülkede yaşam şartları da ülkemize göre çok daha kolaydır.
Geçinmek için gereken para ve giderle son derece düşüktür. Bu ülkede okumak isteyen öğrencilerin ailelerinin yüksek gelir sahibi olmasına gerek yoktur. Ülkemizde olduğu gibi sınavlara tabi tutulmadan, bu üniversitelerde istenilen bölümde eğitim görmek mümkündür. Makedonya üniversitelerinden birinde okuyabilmek için, Makedonca bilmek şarttır. Bunun için de, yurtdışı eğitim şirketleri destek vermektedir. Makedonca öğrenilmesi, birçok avantajı da beraberinde getirecektir.
Makedonca öğrenen öğrenciler, tüm Slav dillerine hâkim olarak yabancı dil bilgisi konusunda bir adım öne geçeceklerdir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında eğitim için öğrencilere kapılarını açmaktadır. Öğrenciler ve ailelerinin yurtdışı eğitim ile ilgili merak ettikleri her şeyi rahatlıkla sorup tüm bilgileri alabilecekleri prestijli bir danışmanlık kurumudur. EuroStar'a internet sitesindeki telefon numaralarıyla ulaşabilirsiniz.