MAKEDONYA OTURMA İZNİ            Makedonya’ya turist olarak veya ziyaret amaçlı giden Türk vatandaşları, vize almadan maksimum 2 ay bu ülkede kalabilmektedirler. Bu süreyi aşmamaları önemlidir. 2 ay dolmadan ülkeden çıkış yapmaları şarttır. Çalışma amacı ile Makedonya’ya giden kişilerin, şartlar ne olursa olsun çalışma izni almaları gerekmektedir. Belli sürelerde ülkeye giriş-çıkış yapılsa dahi çalışma izni olmaksızın çalışmak kesin olarak yasaktır. Makedonya’da yabancı uyruklu işçi çalışması için en temel koşul, ekonomiye olumsuz etki yapmıyor olmasıdır.         
            Yabancı işçi çalıştırmak isteyen şirketlerin, Makedonya’da şirketleri veya şubeleri olmalıdır. Buna ek olarak, personellerine oturma ve çalışma izni çıkarmalıdırlar. Çalışma ve oturma izinleri, Makedonya Çalışma Ajansı, Dışişleri Bakanlığı Vize Merkezi ve İçişleri Bakanlığı Yabancılar Şubesi vasıtasıyla halledilmektedir. Çalışma izinleri en az 6 aylık bir süre için verilmektedir. Gerektiği takdirde yenilenmeleri mümkündür. Bu izinler en fazla 3 seneye kadar uzatılabilmektedir.

 


            Makedonya’da oturum izni almak isteyen kişiler, İçişleri Bakanlığı Yabancılar Dairesi’ne başvuru yapmalıdır. 3 sene boyunca, kesintisiz olarak Makedonya’da yaşamış olan yabancılar, sürekli oturma iznini alabilmektedirler. Sürekli olarak kalmak istemeyen, belli bir süre Makedonya’da yaşamak isteyen kişiler, Makedonya’da ne sebeple yaşamak istediklerini belirten bilgiler ve ülkede kalacakları süre için yeterli maddi imkâna sahip olduklarını belirten evrak ile aynı kuruma başvuru yapmalıdır.
Geçici oturma izni çıktıktan sonra, kişinin pasaportuna izin işlenmektedir. Geçici oturma izinleri 1 yıla kadar olan bir zaman için verilebilmektedir. Oturma izni süresini aşmayacak biçimde, bu kişilere çalışma izni de çıkarılabilmektedir. Geçici oturma izni, süre sona ermeden başvuru yapılması halinde yenilenerek 1 sene daha uzatılabilmektedir. Çalışma iznine sahip olan bir yabancı uyruklu vatandaşın, ailesi de oturma izni alabilmektedir. Bunun için başvuru yapmak isteyenler, Makedonya Büyükelçiliği’ne başvurabilmektedirler. Oturma izninde bir uzatma yapılmak istendiğinde, Makedonya İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapılabilmektedir.Makedonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, mutlaka öğrenim vizesi almalıdır. Bunun için, Makedonya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvuru yapmak yeterlidir. Türk vatandaşlarının, Makedonya’ya girmek için ve geçiş yapmak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Öğrencilerin, daha uzun süre Makedonya’da kalmaları söz konusu olduğundan, vize almaları gerekmektedir. Okuyacakları üniversitenin kabul mektubu, 18 adet fotoğraf ve pasaport ile en yakın konsolosluğa başvuru yapmaları yeterlidir.
            Makedonya, öğrenim için çok ideal bir ülkedir. Öğrenciler, hiçbir sınav sistemine tabi olmadan istedikleri bölümü okuyabilmektedirler. Meslek Lisesi mezunu veya herhangi bir lise mezunu olunması fark yaratmamaktadır. Öğrenciler, hayallerindeki mesleği yapabilmek için, istedikleri bölümde okuyabilmektedirler. Makedonya’da üniversite okumanın yıllık maliyeti, Türkiye’de bir dershaneye ödenen yıllık kayıt bedeli ile aynıdır. Makedonya üniversiteleri için, YÖK denklik vermiştir. Ayrıca, bu üniversitelerden alınacak olan diplomalar, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Makedonya’da öğrenciler için uygun konaklama imkânları mevcuttur. Şahsi olarak daire tutmak isteyen öğrenciler için de 3 kişilik bir apartman dairesinin kirası ortalama 500-600 TL’dir. Ülkede yaşam oldukça uygun maliyetlerle sürdürülmektedir.
Makedonya üniversitelerine yatay geçiş yapma imkânı vardır. Bologna anlaşmasına, Makedonya üniversiteleri de katılmış olduğundan, yatay geçişler sorunsuzca olmaktadır. Ülkede Makedonca ve İngilizce aynı derecede kullanılmaktadır. Ülkemiz ile sıcak ilişkilerinden dolayı, Makedonya’da Türkçe bilen kişi sayısı oldukça fazladır. Üniversitelerde ise Slav dili hâkimdir. Ülke küçük olduğundan, ulaşım son derece kolaydır. Ulaşım için otobüs, dolmuş ve taksiler kullanılmaktadır. Ulaşım maliyetleri oldukça düşüktür. Öğrenciler ise üniversitelerine yürüyerek ulaşım sağlayabilmektedirler.

            Makedonya’da üniversite okumak için yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarına başvurmak yeterlidir. Bu firmalar, öğrenci adaylarına üniversiteler hakkında ayrıntılı bilgileri vermektedirler. Bu firmalardan, bölümler hakkında da doğru bilgilere ulaşılabilir. Kariyer konusunda doğru yönlendirmeler, bu firmalardaki uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Makedonya’da eğitim için gerekli evrakların hazırlanması konusunda yardımcı olmaktadırlar. Tamamlanmış olan evrakları bu eğitim danışmanlık şirketleri kabul etmektedir. İşlemlerin takibi de bu şirketlerce yapılmaktadır. Tamamlanan evrakların, başvuru yapılacak ülkenin diline çevrilmesi işlemini bu şirketler yapmaktadır.
Öğrencinin onayı Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmaktadır. Ayrıca Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da onay alınmalıdır. Üniversiteye lüzumlu belgeler teslim edilmelidir. Ardından öğrencinin üniversiteye öğrencinin kabulü sağlanmalıdır. Tüm bu işlemler yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri tarafından yapılabilmektedir. Şirket, öğrencinin kabul edildiğine dair belgeleri, öğrenciye ulaştırmaktadır. Bu şirketler, vizenin çıkarılma aşamasını takip etmekte ve öğrencinin Makedonya’ya ulaşımını organize etmektedirler. Öğrenci, Makedonya’ya vardıktan sonra, havalimanından alınarak okuluna ve kalacağı yere, bu şirketler tarafından ulaştırılacaktır.


Öğrenci, üniversitenin yurdunda kalacaksa yerleştirmesi sağlanır. Özel bir yurtta kalmak isteyen öğrenciler, bu yönde yönlendirilir. Daire kiralamak isteyen öğrencilere de bu anlamda yardımcı olunmaktadır. Hazırlık sınıfına yerleştirilmesi sağlanır. Uluslararası dil yeterlilik belgesine sahip olan öğrencilerin, 1. sınıfa kaydı yapılır. Bu şirketler, ayrıca, öğrencinin Makedonya’nın resmi makamlarından, oturma izninin, uluslararası öğrenci kimlik kartının, polis kaydının, sağlık sigorta belgelerinin ve gerekli tüm evraklarının çıkarılmasını sağlarlar. Bu şirketler arasında profesyonel hizmet verenler, öğrencilerin ülkeye uyum sağlaması aşamasında da destek verirler.
Öğrenci bir dil kursuna kayıt olmak istiyorsa, yardımcı olunur. Ayrıca, erkek öğrencilerin askerlik ile ilgili tecil işlemleri de bu şirketlerce halledilmektedir. Makedonya’da okumak isteyen ve bu yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri aracılığıyla işlemlerini yaptıran öğrenciler birçok avantaja sahip olmaktadırlar. Sağlık, adaptasyon, yaşam ve eğitim konularında hiçbir zaman yalnız kalmamaktadırlar. Sürekli olarak danışmanlık ve yardım alabilecekleri bir şirket arkalarında olmaktadır.    
EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere yurtdışı eğitim konusunda en büyük desteği vermektedir. Öğrencilerin kaliteli bir üniversite okuması ve kariyerli bir meslek edinebilmesi için EuroStar'a internet sitesi veya telefonuyla ulaşmanız yeterli olacaktır.