MAKEDONYA KÖYLERİ

MAKEDONYA KÖYLERİ

Makedonya, 1991 yılında bağımsızlığını elde etmiş kültür beşiği bir devlettir. Bağımsızlığını elde edene kadar birçok imparatorluğun, devletin sınırları içerisinde yer almıştır Makedonya. 600 yıla yakın Osmanlı İmparatorluğu çatısı altında varlık göstermiş, 20.yy da ise bağımsızlığını kazandığı Yugoslavya’nın sınırları içerinde yer almıştır.
Makedonya sadece Makedon halkının yaşadığı bir ülke olmayıp etnik bir ülke konumundadır. Ülke sınırları içerisinde nüfus bu etnik gruplara dağılmıştır: Arnavutlar, Türkler, Romanlar, Sırplar, Boşnaklar ve Ulahlar Makedonya da yaşayan Makedon halkının dışındaki etnik gruplardır.

            Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu içerisinde varlık gösteren Makedonya’nın şehirleri, kasabaları, köyleri incelendiğinde, gezildiğinde bu izleri görmemek imkânsızdır. Hala Makedonya’nın birçok yerinde Makedon köylerinin yanında Türk köyleri de yer almaktadır.            Makedonya’nın şehirleri ne kadar güzel görülmeye değer ise aynı şekilde köyleri de bir o kadar güzel ve görülmeye değerdir. Makedonya içerisinde yer alan köyler görsel özelliklerinin yanı sıra tarihsel süreçteki değişimleri ve dönüşümleri de bir o denli ilgi çekicidir.

            Makedonya’nın güneydoğusunda, Yunanistan’ a sınır bir bölge olan Valandova şehri Makedon köylerini ve tarih içindeki köy yapısının değişimini bize en belirgin özellikleri ile göstermektedir. Bu bölgede sayısı 10’ un üzerinde sadece Türklerin yaşadığı Türk köyleri bulunmaktadır. Geçmiş dönemler incelendiğinde bu sayının 50’nin üzerinde olduğu görünmekte. Peki, sayı hangi süreçte bu kadar düştü? 
Osmanlı devletinin bölgede hâkimiyetini kaybetmesi ile Türklerin çoğu yaşadıkları bölgeleri terk etti. Köyler boşaldı, köy de yaşayan halk değişti. Şu anda Makedonya’nın Valandova kentinde sadece Türklerin yaşadığı Türk köyleri ise şunlardır: Urgancılı, Kızıldoğan, Dedeli, Gökçeli, Çalıklı, Durutlu. Ayrıca Bahçebozu, Koçullu, Kurthamzalı, Memişli, Ormanlı, Dırlonbosu, Pıristan ve Kalkovo’da en bilinen Türk köyleri arasındadır.
Türklerin bölgeden göçü ile birçok köy terk edilmiştir. Şu anda bu köyler birer yığından ibarettirler. Yine aynı göç dalgası ile birçok köyün halkında değişiklikler gözlenmiştir. Daha önce Türk köyü olarak varlık gösteren birçok köy artık birer Makedon birer Sırp köyüdür. Örnek vermek gerekirse eğer; Çirinça, Pirova,  Rabrova ve Udova Makedon köyleri, Yusifova ise Sırp köyü olarak karşımıza çıkar.

Makedonya’nın bir başka bölgesi olan ve yine tıpkı Valandova gibi birçok köyün yer aldığı, Jupa bölgesinde, yer alan bir Türk köyüdür Kocacık. Tıpkı bütün köyler gibi önemlidir, özeldir. İsmi daha fazla bilinir, duyulur; çünkü burası Atatürk’ ün dedesinin köyüdür. Köyde bu anılar yaşatılmaya devam etmektedir.
            Makedonya köylerin öyle etkileyici bir dokusu vardır ki dizilere, filmlere bile konu olmuşlardır. Makedon köylerindeki bu sırlı dokuyu, farklı etnik kökenden ama dostça ve kardeşçe yaşan insanların hikâyesini Türkiye’ de birçok alanda halkına duyurmuştur. Daha önceki dönemlerde oldukça fazla nüfusa sahip olan köylerin şuanda oldukça boş olduğunu görmekteyiz. Makedonya da 150’ ye yakın köyde hiç kimse yaşamamaktadır. Birçok köyde ise yaşayanların sayısı 10 u geçmemektedir. Yapılan Nüfus sayımı ve araştırmalar neticesinde hayat şartları, evlilik, eğitim, geçim sıkıntısı gibi nedenlerle köy halkının şehre göç ettiği sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan bu göçlerde özellikler genç nüfusun göçün büyük bir bölümünü oluşturduğu gözlenmektedir. Araştırmalar yine aynı zamanda köyden şehre göç eden halkın birçok zorluklarla da karşılaştığı gerçeğini açığa sermektedir.

           
Makedonya kültür ve müzikleri Türk kültürüyle fazlasıyla benzeşme göstermektedir. Osmanlı İmparatorluğunun etkilerini, tarihi eserler ve köy evlerinde görmek mümkündür. Makedonya’da üniversite eğitimi görmek isteyen gençler Türk köylerini gezebilir. Köylüler Türk halkına önem vermektedir. Sıcak ve samimi davranışları ile misafirperverlik örneği göstermektedirler. Sıcakkanlı Makedon halkı ile biraz sohbet etmeniz kaynaşmanız açısından yeterli olacaktır. Makedonya köylerini gezerken kendinizi adeta Türkiye’de gibi hissedebilirsiniz. Safranbolu evlerine benzer tarihi evleri sizi geçmişe doğru sürükleyecek. Makedonya’da yaşam, eğitim ve aklınıza takılan tüm konular hakkında Eurostar Yurtdışı eğitim merkezinden bilgi alabilirsiniz. Yurtdışında eğitimin değişmeyen adresi Eurostar kariyerinizin belirlendiği yolda emin adımlarla yürümeniz için her daim yanınızdadır. Makedonya’ da eğitim görmek istiyorsanız mutlaka Eurostar danışmanlık hizmetinden yararlanın.