MAKEDONYA İPHONE FİYATLARI

MAKEDONYA İPHONE FİYATLARI

Balkanların en gözde ülkelerinin başında gelen Makedonya ülkemiz gençlerinin de yakın takibinde olan birkaç ülkeden biridir. Yurt dışında eğitim almak isteyen gençler, önceliklerini Makedonya’ya ayırıyor. Bunun en büyük sebebi ülkede verilen eğitimin Avrupa standartlarında olmasıdır. AB ile müzakerelerini başarıyla tamamlayan bu ülke, tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da Avrupa Birliği standartlarını yakalamış durumda.
Üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerin mavi diploma sahibi olması, yani aldıkları diploma ile tüm ülkelerde mesleklerini yapabiliyor olmaları, Türk gençleri için de büyük bir artı puan anlamına geliyor. Bu da Makedonya’yı pek çok ülke gibi Türkiye için de cazip bir noktaya taşıyor. Ancak üniversite yaşamı için bu ülkenin bu denli yoğun bir şekilde tercih edilmesinin tek nedeni bu değil. Aynı zamanda Makedonya’nın son derece ucuz olması da öğrencilerin yüzünü güldüren unsurlardan biridir.

Ülkede eğitim harçlarından yaşam için gerekli olan gereksinimlerin karşılanmasına dek pek çok ekonomik alanda yapılan ödemeler bütçeleri asla zorlamıyor. Hatta üniversite öğrencilerinin birçok ihtiyacını kendi ülkelerinden değil Makedonya’dan karşıladıkları da biliniyor. Laptoptan İphone gibi cihazlara kadar tüm ihtiyaçlarını bu ülkeden satın alan öğrenciler çok daha cüzi miktarlar ödeyebiliyorlar. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi siz öğrencilere ve ailelerinize yurtdışı eğitim hakkında her türlü bilgiyi ve tüm desteği vermektedir.
Danışmanlık şirketi olarak başarılarıyla zirvede olan EuroStar hakkında detaylı bilgiyi internet sitesinden veya irtibat bürolarından öğrenebilirsiniz. Öncelikle ülkenin para biriminin Makedon Denar’ı olduğunu belirtelim. Ancak pek çok mağazada Euro ile ödeme yapmanız da olanaklı bir hale gelmiş durumda. Tavsiyemiz mecbur kalmadıkça ödemelerinizi Euro olarak değil Denar olarak yapmanız olacak. Çünkü bu şekilde daha ekonomik bir alışveriş yapmış olacaksınız.


İphone’un son serilerinden olan İphone 5, piyasaya sürüldükten bir hafta sonra Makedonya’da da satışa çıkarıldı. Yani geçtiğimiz yılın Aralık ayında Makedonya halkı bu popüler cihaz ile tanışma ve satın alma fırsatını yakalamaya başladı. Pek çok gencin bu cihazı Makedonya’dan satın almayı tercih etmesinin nedenini sizlere rakamlar ile açıklayalım. Ülkemizde iphone 5’in 16 B kapasiteli ürünü yaklaşık olarak 2100 TL. Aynı cihazın 32 GB olanı 2400 TL. Kapasitesi en fazla olan 64 B bir iphone ise 2800 TL. 16 GB kapasitesi olan bir İphone cihazı Makedonya’dan satın aldığınızda sadece 55 veya 56 Makedon Denar’ı ödemeniz yeterli oluyor. Günümüzde 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 0,26 Makedon Denar’ına tekabül ediyor. Hesabı size bırakıyoruz. Para birimimizi Makedon Denar’ına çevirdiğinizde aynı miktar ile çok sayıda İphone satın alma şansına sahip oluyorsunuz.

Ülkenin bu denli ucuz olması öğrenciler için çok büyük bir avantaj arz ediyor. Ülkemizde bir öğrencinin çok lüks bir restoranda yemek yemesi pek karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü öğrenciler kısıtlı bütçelere sahip olduklarından harcamalarında sürekli tasarruflu davranmak durumundadır. Oysa Makedonya’da her öğrenciyi lüks restoranlarda görmeniz mümkün. Çünkü yemeğe ödenen paranın Türk Lirası olarak karşılığı sadece 10 TL ediyor. Bu örnekler ülkede öğrencilerin ne kadar konforlu bir yaşam sürdüklerini anlamanız için yeterli olmuştur.