MAKEDONYA EĞİTİM TERCİH NEDENLERİ

                                       MAKEDONYA EĞİTİM TERCİH NEDENLERİ
Yurt dışı eğitim denilince hem ülkemize yakınlığı açısından hem de maddi açıdan en uygun ülke Makedonya olarak göze çarpmaktadır. Ülkemizde çarpık eğitim ve sınav sistemi sonucu öğrenciler hem yıllarca kurslara gidip üniversite sınavlarına hazırlanıyorlar hem de istedikleri bölümleri okuyamıyorlar. Ayrıca maddi açıdan da ülkemizde özel üniversitelerin uçuk rakamları yanı sıra devlet üniversite masrafları aileler için bir hayli masraf çıkartmaktadır. Eğer çocuğunun istediği bölümü kendi şehrinde okumasını istiyorlarsa özel üniversite masraflarıyla boğuşan ailelerin yanı sıra devlet üniversitesini kazanıp başka bir şehirde okuyan çocukları için hem harç parası hem de barınma gibi ihtiyaçları da ek masraf olarak ödemeye çalışmaktadırlar.
Ülkemizde aileler ve öğrenciler arasında yurt dışı eğitimin pahalı olduğu önyargısı bulunmaktadır. Hâlbuki araştırıldığında yurt dışı eğitimin maddi açıdan birçok avantajı olduğunu görmemek mümkün değildir. Öğrenciler hem ülkemizdeki sınav stresini yaşamayıp hem de yurt dışında daha ekonomik bir şekilde kendi istedikleri bölümleri okuyabilmektedirler. Makedonya’da üniversite öğrencisi olmak demek birçok ayrıcalığı da yaşamak anlamına gelmektedir. Öncelikle bir birey yurt dışında eğitim görüyorsa kazanacağı ilk şey özgüvendir. Çünkü başka bir ülkede kendi kararlarını verip zorlulukları da kendisi aşacak ve hayata karşı daha dik durmayı öğrenebilecektir.Yeni bir ülke görüp orayı keşfetme duygusunu tadacak, yaşayacağı ülkeyle ilgili adet ve gelenek görenekleri keyifle öğrenecek eğlenceli bir şekilde kendi hayatına da yansıtacaktır. Ayrıca farklı birçok ülkelerden gelen diğer öğrencilerle tanışıp kaynaşacak onların ülkeleri hakkında bilgisi de olacak ve tüm bu arkadaşlıklar ister istemez genel kültürünün artmasına neden olacaktır. Makedonya’da eğitimi esnasında çeşitli hobiler edinip aktivitelere katılabilecek ve sosyal bir birey haline gelecektir. Ayrıca Makedonya mutfağını da tanımış olacak farklı tatları tanımanın mutluluğunu da yaşayacaktır.
Ülkemizden Makedonya’da okumaya giden bir öğrencimiz sadece üniversitede alacağı dersler değil bunun dışında hayat adına da birçok ders alıp aynı zamanda eğlenerek, sosyalleşerek, güzel anılar biriktirerek bir üniversite hayatı yaşayacaktır. Çok önemli olan diğer bir nokta ise öğrenci Makedonya’da üniversite lisans eğitimini bitirdiğinde hem Makedonya’da hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinde çalışabilme imkânı bulacaktır. Ülkemizde iş başvurularını yaptığı zaman diplomasının Makedonya üniversitelerinden biri olduğunu gören işverenler için bu ayrıcalığıyla diğer başvuru yapan adayları geride bırakabilecek ve işverenler için daha öncelikli tercih olacaklardır. Yani sadece Makedonya’da üniversite hayatının dolu dolu geçmesiyle her şey bitmeyecek, diploması her kapıyı açabilecek tüm iş imkânlarını önüne serecektir. Tüm bu avantajları değerlendirmek için Makedonya’da üniversite okumaya karar vermek yeterlidir. Bu karar sonrasında Makedonya öğrenciler için her türlü imkânı sonuna kadar sunmaktadır. Bu imkânlar öğrencilerin kendilerini ayrıcalıklı hissetmesine ve kendilerine verilecek eğitimin kalitesini de görmesine neden olmaktadır. Makedonya’nın öğrencilerine sunduğu her imkân verilecek eğitimin kalitesini de ortaya koymaktadır.
Ulaşım hakkında bilgi vermek gerekirse havaalanı Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olan Üsküp’e yaklaşık 22 km mesafede bulunmaktadır. Üsküp Makedonya’nın en büyük ve en kalabalık şehridir. Makedonya halkının 1/3’inden daha fazlası Üsküp’te ikamet etmektedir. Üsküp; Makedonya’nın siyaset, akademi, kültürel ve ekonomi açısından en gelişmiş şehridir. Havaalanının yanı sıra demiryolları ile de Üsküp ve diğer şehirlere ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca ülke içerisinde kullanılan diğer ulaşım araçları taksiler ve otobüslerdir. Otobüsler hem çok sık geçmekte hem de tüm şehirlerle bağlantıları bulunmaktadır. Ülke içi ulaşım çok uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.
Konaklama konusuna gelince, öğrenciler için hazırlanan üniversite tesislerinde barınma sağlanabilmektedir. Bunun dışında oteller de çok sayıda ve uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.Kütüphane açısından zengin arşivleri olan, tüm kitap, dergi, ansiklopedi gibi öğrencilere gereken her türlü kaynağı bulabilecekleri kütüphaneler bulunmaktadır. Bir üniversite öğrencisinin en çok ihtiyaç duyduğu yer kütüphanelerdir. Bunun bilincinde olan Makedonya bu ihtiyacı çok geniş bir yelpazeye sahip kaynaklar bulundurduğu kütüphaneleri ile öğrencilere sunmaktadır. Ayrıca öğrencilere kütüphanelerde bilgisayar sistemi ile de erişim imkanı sağlanmaktadır.
Spor aktiviteleri bakımından da öğrenciler için hazırlanan farklı spor dallarında tesisler bulunmaktadır. Bu spor dalları arasında futbol, basketbol, voleybol, tenis, karete, satranç gibi spor dalları gelmektedir. Bu spor merkezlerinin amacı öğrencilerin sosyal aktivitelerde bulunması, birbirleriyle kaynaşması, takım ruhunun aşılanması gibi başlıca sebeplerdir. Makedonya’da öğrenciler arasında bu spor faaliyetleri sayesinde gruplar kurulmakta ve arkadaşlıkları pekiştirilmektedir.

Sağlık konusunda da Makedonya’nın sıkı tedbirleri bulunmaktadır. Makedonya’ya gidecek bir öğrencinin öncelikle sağlık raporu alabilmesi sağlık kontrollerinden geçmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca ülke içerisinde devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastaneler de bulunmaktadır. Gelen öğrencilerin ülkede bulundukları eğitim süresi içinde de sağlık kalitelerine çok önem verilmektedir.
Tüm sağlık hizmetleri öğrencilere sunulmakta ve öğrencilere sağlık sigortası yapılmaktadır. Makedonya kendi ülkelerinde eğitim görmeye gelen öğrencilerin her yönden sağlıklı ve sosyal insanlar olarak yetişmesini amaç edinmiştir. Bu amaç için de ülke tüm sınırlarını kullanarak öğrencilere kaliteli bir yaşam sunmaktadır.


Kültür ve sanat aktiviteleri konularında da öğrencilere çeşitli faaliyetler sunulmaktadır. Makedonya’da birçok kültür merkezi bulunmakta ve kültür sanat açısından farklı etkinlikler bulunmaktadır. Sinema, tiyatro, konserler, müzik, edebiyat, şiir gibi kültürel programlar yapılmakta ve öğrencilerin de katılımı sağlanmaktadır. Birçok öğrenci bu gruplarda yer alarak kendilerini ifade edebilmektedir. Öğrenciler kendilerine hobiler bulup kendilerini bu yönde de geliştirebilmektedir.
Makedonya öğrencilerine kültür ve sanat alanında da sınırsız imkânlar sunmaktadır. Onların bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarıp kişiliklerine bir artı daha atmak istemektedirler. Çünkü Makedonya, ülkesine gelip okuyan ve üniversite mezunu olup memleketine dönen kişinin sadece aldığı okul dersleri ile değil farklı dallarda da kendini geliştirip dolu bir birey olarak dönmelerini istemektedirler. Bu amaç için de hiçbir faaliyetten kaçınmamakta ve öğrencileri farklı sanatsal yönlere de itmektedirler.


      

Tarihi ve turistik yerler bakımından heykeller, anıtlar, hükümet binaları, Osmanlı’dan kalma çarşıları, Yavuz Sultan Selim döneminde veziri Mustafa Paşa tarafından yapılan Mustafa Paşa Camii, 17. yy’dan kalma kiliseler bulunmaktadır. Üsküp Kalesi, 15. yy’da inşa edilmiş Çifte Hamam, Üsküp Müzesi, 482 yılında Üsküp’te doğup, 565 yılında İstanbul’da hayatını kaybeden Bizans İmparatoru Jüstinyen’in heykeli, 66 metre uzunluğunda olan dünyanın en büyük haç’ı olan Milenyum Hacı, Makedon Halk danslarını temsil eden heykeller gibi birçok sanat eserine rastlamak mümkündür. Ayrıca şehirde her meslek grubu için ayrı bir sokak bulunmaktadır. Örneğin; kuyumcular sokağı, ayakkabıcılar sokağı, kıyafetçiler sokağı gibi.. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra turistik geziler yapılıp bol bol fotoğraf çekilebilecek şirin sokakları, sevimli evleri ve mütevazı köyleri ile çok fazla rağbet görmektedir. 


Eğlence de ülkenin bakış açısına göre öğrenciler için önemli bir nokta olarak görülmektedir. Okumaya gelen öğrencilerin eğlenmeye de hakkı olduğunu bilen Makedonya Cumhuriyeti’nde öğrenciler için eğlence mekânları da bulunmaktadır. Bu eğlence mekânları arasında bol bol restaurant, bar, disko ve cafeler bulunmaktadır. Hepsi öğrenciler için uygun ve kaliteli mekânlar olarak tercih sebebi olan yerler olarak görülmektedir. Öğrenciler derslerinden arta kalan vakitlerde bu eğlence mekânlarında eğlenip arkadaşlarıyla doyasıya stres atabilmektedir.

Balkan müziklerinin o samimi sıcak notaları arasında zamanın nasıl geçtiği anlaşılmayan vakitler geçirebilecekler ve tüm derslerin yoğunluğunu üzerlerinden atabileceklerdir. Ayrıca canlı Balkan müzikleri eşliğinde Balkan danslarını da izleyip bu dansların Türk danslarına benzerlikleri ile ülkesine olan özlemi de giderebileceklerdir. Tüm mekânlar güvenilir ve kaliteden ödün vermeyen yerler olması bakımından öğrenciler açısından uygun mekânlardır.

 

 


İklim açısından hafif karasal iklim ülkede hâkimdir. Bölgede kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Ülkede kış aylarında ortalama sıcaklık 1’C olup yazları ise ortalama sıcaklık 30’C civarında seyretmektedir.


Makedonya; ülkesinde öğrenci olmak isteyenlere tüm imkânlarını kullanmaktadır. Gelen öğrencilerine her yönden faaliyetlerde bulunabilmeleri için yol açmaktadır. Okul bittiğinde sadece bir diploma değil aynı zamanda sağlam bir karakter yapısına sahip bireyler yetiştirmiş olmanın gururunu yaşamaktadır. Ayrıca mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda da ülkemizdeki mezunlara göre daha avantajlıdır. Tüm bu fırsatlardan yararlanmak için Makedonya’da öğrenci olmak yeterli olacaktır. Ülkede yaşam; gayet sıcak samimi insanlar arasında, Türkiye’ye benzeyen yapıları mimarileri ile, Türkçe konuşan çok sayıda insana rastlayarak geçecek ve kendinizi Türkiye’de sanacaksınız.

Ülkede yabancılık çekmeyecek hemen alışacak ve ayak uydurabileceksiniz. Tüm bu ayrıcalıklardan yararlanıp hem kendinizi memleketinizde gibi hissedip hem de yeni yerler yeni kültürler öğrenecek hem de iyi bir eğitim alıp donanımlı bir birey olarak ülkenize geri dönebileceksiniz.

Alanında uzman kadrosu, güvenilir bilgi birikimi ve sağlam bağlantılara sahip EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlerin geleceğine ışık tutuyor. Yurtdışı eğitim ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabı ve sorunun çözümü EuroStar'da. Siz de merak ettiğiniz her soruyu ve sorunu EuroStar ile paylaşabilirsiniz. EuroStar'a İnternet sitesindeki telefonlardan ulaşabilmek mümkündür.