İŞTİP

İŞTİP
İştip, Makedonya’nın önemli kasabalarından birisidir. Makedonya’nın doğusun da yer almaktadır. Tek bir havalimanına sahiptir. Ortasından geçen Otinya nehri kasabayı zenginleştirmektedir. Akdeniz iklimine sahip olan kasabada ormanlık alanlar bulunmaktadır. Küçük bir kasaba olmasına rağmen nüfusu yine de artış göstermektedir. Kasabanın insanları küçük yerleşim yerlerinden olduğu gibi cana yakın ve sevecendirler. Tarihi eser bakımından oldukça zengin olan şehirde birçok esere sahiptir. Otınya nehri kasabaya ayrıca güzellik katmaktadır.
Ohrid the UNESCO's City - Ohrid
            Balkanlarda önemli bir yere sahip olan Makedonya’nın tarihi eserler açısından mükemmel bir yere sahip olan kasaba kendi kendini her zaman değiştirmeyi başarmıştır. Osmanlı döneminden bu yana gelen tarihi eserlerini korumayı başarmış ve bu eserlere sahip çıkmıştır. Onların gerek mimarisi gerek bakım ve onarımı ile kasaba başkanları yakından ilgilenmişlerdir. Aynı zamanda tekstil merkezi olan İştip birçok tekstil fabrikası açmıştır. Tabiî ki de açtığı bu fabrikalarla kasabadan şehre göçü durdurmayı başarmıştır.
Yetenekli yöneticileri sayesinde tekstil firmalarının aranan isimleri arasına girmiştir. Bu da moda akımının kasaba da daha hızlı ilerlemesini sağlarken insanların kasabaya olan bağlılıklarını arttırmıştır. İş gücü olarak kendini ispatlayan İştip her yönden kendini kanıtlamış durumdadır. İkliminin getirdiği kolaylıkla insanlara kolay bir yaşam ve imkânlarının daha çok artmasını sağlamaktadır.

road to selfdiscovery - Ohrid
Tarımla uğraşmasını kolaylaştıran iklim toprağın daha verimli olmasını sağlamaktadır. Meyve ve sebze yönünden gayet bereketli bir konuma sahiptir. Nehrin getirdiği alüvyonlarla daha bereketli kılınan topraklar, kasabanın aldığı yağmurlarla ekim ve dikim alanlarını artırdığı gibi ormanlık alanlarını da korumaktadır. Şehrin en önemli özelliği ise tekstil alanın da ilerlemiş olmasıdır.
Modayı yakından takip eden şehirde büyüklü küçüklü fabrikalar bulunmaktadır. Şehir birçok ülkenin egemenliğinde uzun yıllar yaşam savaşı vermiş ve en son Yugoslavya’nın egemenliği altından kurtularak bağımsızlığını ilan etmiştir. Zorlu süreçlerden geçen şehir halkı kendisini geliştirmek ve ülkelerini geliştirmek için büyük çabalar göstermiştir.
Tekstil de şehir halkının büyük emekleri sonucu ülke ekonomisinde yerini almıştır. Bu alanda da gayet başarılı olarak moda dünyasına giriş yapmıştır. Bu alanda farklı bir stil yaratarak kendi yörelerine ait kıyafetler üretmektedir. Şehirde birçok kültürden oluşan milletler bir arada yaşamaktadır. Makedonlar, Romanlar, Türkler ve Ulahlar halkın genelini teşkil etmektedir. Bölge halkının sevecen yapısı ve ülke yönetiminde eşitlik bu milletlerin bir arada kardeşçe yaşamasında etkili olmaktadır.
İştip küçük ama yaptığı işler ile büyük şehirlerarasında yer almaktadır. Makedonya sınırlarında bağımsızlığını devam ettiren bu güzel şehir, Makedonya ekonomisine destek olmaktadır.

Selçuklu döneminde Türklerin yerleştirildiği bu şehirde halkın çoğunluğu da Türklerden oluşuyordu. Halk insanları seven ve değer veren yapısı ile yıllarca birçok önemli ismin beğenisini ve takdirini kazanmıştır. Hayırseverleri ve ulemaları ile tanınan şehirde manevi değerlere, kültürel yapılara ve sanat eserlerine büyük önem verilmektedir. 


Makedonya Cumhuriyeti’nin incisi İştip’te saygın bir üniversitede sizin de eğitim alabilme fırsatınız bulunmaktadır. Hem ülkemizden daha uygun maliyetlerle hem de hiçbir giriş sınavının yarattığı stres olmadan okuyabilmek artık çok kolay. Bunun için yapmanız gereken tek şey EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı ile yola çıkmanız yeterli olacaktır.
Eurostar kaliteli ve uzman kadrosuyla, verdiği hizmetlerin farklılığı ve içtenliğiyle rakiplerinden sıyrılıp zirveye oturmuş bir danışmanlık şirketi olarak göze çarpmaktadır. Eurostar ile ilgili tüm ayrıntılı bilgileri internet sitesinden ve telefon aracılığıyla güler yüzlü çalışanlarından öğrenebilirsiniz. Emin adımlarla geleceğinizin temelini oluşturan yolda yürümek istiyorsanız mutlaka Eurostar Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık Merkezine başvurun.