İSTİP HAVA DURUMU

İŞTİP HAVA DURUMU

Makedonya’nın ülke dışından gelen öğrenciler için en cazip kentlerinden biri olan İştip, ülkenin doğu tarafında yer alıyor. 34 yerleşim birimine sahip olması ve kalabalık bir nüfusu bünyesinde barındırıyor olması, kenti yılın tüm zamanlarında canlı ve son derece dinamik tutmayı başarıyor. Kentte havalimanının bulunmasının bu hareketlilikteki payı da oldukça büyük! 


İştip Makedonya’nın coğrafi olarak minyatürleştirilmiş hali gibidir. Nasıl ki Makedonya’nın tam ortasından Vardar Nehir akıyor ve ülkeyi ikiye bölüyorsa, İştip’in tam ortasından da Otinya nehri akıyor ve coğrafi olarak kenti iki bölüme ayırıyor. Kentin havasını nemlendiren ve görünümüyle de halkın en sevdiği alanlardan biri olan nehir, bahar aylarında adeta coşuyor. Bu kentte üniversite eğitimi almak isteyen gençler şehre geldiklerinde soluğu nehir kıyısında alır. Özellikle baharda ve yaz aylarında çok sayıda öğrencinin nehir kıyısında sakin bir şekilde sınavlara hazırlandığını görebilirsiniz.
Makedonya’da üniversite okumak hem çok keyifli hem de çok ekonomik olma özelliği taşımaktadır. Makedonya’daki kaliteli üniversitelerde eğitim alabilmek de çok kolay. Bunun için EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile tanışmanız yeterli olacaktır. EuroStar bünyesinde çalışan ve gerekli tüm işlemleri sizinle birlikte yürütecek uzman kadrosu ile geleceğe daha güvenle bakacaksınız.
EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi alanında zirvede olan çalışanları ile prestijli bir danışmanlık merkezidir. Eurostar ile ilgili merak ettiğiniz her bilgiyi telefon numaralarından ulaşarak veya internet siteleri ve adreslerinde ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Makedonya’nın bu huzurlu kenti tam bir Akdeniz ikliminin etkisi altında...  Soğuk havalardan hoşlanmayan gençler için ülkenin en ideal kentinin İştip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kış aylarında dahi asla üşümüyorsunuz. Hava sıcaklığı hiçbir zaman sıfırın altına düşmüyor. Üstelik kış mevsiminin en fazla iki ay sürdüğünü de hatırlatalım.

 

Şubat ayının başlamasıyla birlikte bahar da tüm güzelliği ile kenti sarıp sarmalıyor. Bu nedenle olsa gerek, İştip’te kış mevsimi çok sevilir. Özellikle sıcak yaz günlerinden bunalan öğrenciler kışın başlamasıyla birlikte hem rahat bir nefes alır hem de serinleyen havanın tadını çıkarmaya çalışır. Son derece hafif bir kış etkisinin hüküm sürdüğü kentte kar yağması da açıkçası bayram havasında karşılanıyor.

 


Tıpkı ülkemizin İzmir kentinde olduğu gibi, kar manzaralarını özleyen halk, bu doğa olayının gerçekleşmesiyle birlikte kendilerini dışarıya atıyor. En başta da Türkiye’den bu kente giden öğrenciler
Yaz aylarında ise hava bir hayli sıcak oluyor. Bu nedenle öğrencilerin yanlarına bol miktarda ince kıyafet almasında fayda var. Hava sıcaklığı genellikle 30-32 derece arasında seyretse de bazen 40 dereceye kadar yükselebiliyor. Kentin havasının da oldukça kuru bir yapıya sahip olduğunu bilmenizde fayda var.
Ülkemizde nemli bir kentte yaşıyorsanız, İştip’i vardığınızda kısa bir süre burun kanaması gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Ancak paniğe kapılmanıza gerek yok. Çünkü bu durumu pek çok öğrenci yaşıyor ve sebebi de havanın son derece kuru olmasından kaynaklı, vücudunuzun verdiği bir tepki, bir başka deyişle, İştip havasına alışmaya çalışmasıdır. Bu konuda en çok merak edilen soru, kentin tam ortasından büyük bir nehrin geçmesine rağmen havasının nasıl bu kadar kuru olduğudur. Aslında nehir elbette havayı biraz olsun nemlendiriyor ancak yeterli olamıyor.
İştip, Makedonya’nın ormanların daha az olduğu bir bölgesinde bulunuyor. Bu da otomatik olarak kentin ikliminde son derece belirleyici oluyor. Okumak amacıyla kente giden öğrencilerin havanın kuruluğunu sorun etmesine hiç gerek yok. Evde veya kaldıkları yurdun odasında bir kapta su bulundurmaları dahi havayı nemlendirmeleri için yeterli olacaktır.